Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 433 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
.recall.
datum / id06.12.2010 / 372835Vytisknout |
autor.duke.
kategorieMiniatury prozaické
sbírka.miniatures.,
zobrazeno4268x
počet tipů37
v oblíbených5x
do výběru zařadilStvN, G_B_Show,
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
.recall.

Odstranil jsem všechny věci, které by mi ji mohly připomínat. Ale paměť se nedá oblafnout. Pořád tu je. V koupelně, v ložnici, u televize. Směje se, pohupuje nohama.

 

Domluvit si elektrokonvulzivní terapii nebyl problém. Poprosil jsem primáře, aby mi napsal žádanku na čtyři zákroky. Každý pátek jeden. Moc dobře jsem věděl, do čeho jdu. Byl jsem se na ECT dvakrát podívat.

Poprvé to proběhlo naprosto v pořádku. Muž byl uspán, poté mu spánky pomazali vodivým rosolem a přiložili na ně na několik sekund věc, která se podobala sluchátkům. Když do nich vpustili proud, muž ani nehnul brvou. Asi za patnáct minut se probral a sestra ho odvedla na oddělení.

Byl to pacient s obsedantně kompulzivní poruchou smíšenou se simplexní schizofrenií. Po několika zákrocích se symptomatika jeho onemocnění zmírnila, poruchy paměti však byly výrazné. Defektní byla především schopnost reprodukovat informace z dlouhodobé paměti.

Při mé druhé observaci zákroku anesteziolog pacientku celou rozpíchal, protože nemohl najít vhodnou žílu. Moje žíly byly v pořádku, připravené do sebe přijmout i jehlu většího průměru bez toho, aby se rozervaly. A i kdyby mi nějaká praskla a krev se vylila do podkoží, nebylo by to téměř nic oproti očekávané úlevě.

Můj plán byl absolvovat každý pátek odpoledne jeden zákrok, poté se nechat odvézt kolegyní domů, přes víkend odpočívat a v pondělí zase nastoupit do práce. Primář byl k účinkům ECT shovívavý, tvrdil mi, že je nesmysl předpokládat specifický účinek – tedy vymizení vzpomínek na určitou osobu. Efekt terapie vnímal v globálním měřítku. Přes jeho skepsi jsem sám sebe přesvědčoval, že nemám co ztratit. Bolest, kterou vzpomínky na ni vyvolávaly, byla nesnesitelná a v práci mi téměř znemožňovala fungovat. Objevovaly se zcela nesmyslně, byl jsem schopen kolem její osoby ruminovat celé hodiny.

Po prvním zákroku jsem byl naprosto mimo. Na cestu domů s kolegyní jsem měl amnézii. Probudil jsem se okolo deváté večer oblečený v posteli na prosliněném polštáři. Měl jsem problém vybavit si, jaký je den. Měl jsem problém vybavit si své jméno, datum svého narození. Sobotu jsem proležel u televize. A v neděli večer jsem si na ni vzpomněl. Moje psychika byla otupělá, zpomalená. Snad i proto byla vzpomínka na ni jakoby statická, nepohyblivá. Stáli jsme na kopci nad Bray vedle kříže. Držel jsem ji okolo pasu a díval se na město. Její vlasy jezdily po mém obličeji. Už tehdy jsem podvědomě věděl, že ji ztrácím. Tohle se mi vybavilo i s vůní slaného větru, který se k nám nesl z moře.

Další tři zákroky měly podobný efekt. Páteční prospané odpoledne, sobota u televize a nedělní bolestivá pesima, jejichž podkladem byly samovolně se objevující vzpomínky na ni. Každé pondělí, někdy i úterý, jsem měl výrazné problémy v práci. Potíže mi dělaly telefonáty, na které jsem nedokázal flexibilně reagovat, často jsem měl problém vybavit si jména pacientů. Vzpomínky na ni však zůstávaly stále živé. Tak skončil můj experiment.

 

Nějaký spisovatel kdysi napsal, že čím víc je člověk ponořen do bolesti, trýzně, tím větší dílo může stvořit. Čím hlubší má bolest kořeny, tím vyšší strom může vyrůst. Nevěřím tomu. Bolest nemá žádný potenciál. Je to pomalý zabiják. A paměť je její tichý společník.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

25.03.2012 12:55:54dát kritice tip.duke.
tak dík ;)
25.03.2012 11:55:41dát kritice tiptakjinak
Skvělé! Nechápu, jak mi tvoje texty mohly uniknout? Přesně moje krevní skupina.
Děkuji a jdu se na tebe podívat blíže.
*
25.03.2012 00:05:40dát kritice tipLieskovec
skoda, tohle mohlo byt spracovane i humornou formou. kazdopadne zajimave, povidkove.
06.02.2012 10:53:11dát kritice tipAthares
Termíny mi někdy přišly nadbytečné ( u popisu psychických nemocí jsou pochopitelné, ale observace už je jen zbytečně poangličtěné pozorování ). Jinak to nemám co vytknout a hlavní myšlenka se mi líbí.
31.07.2011 19:30:49dát kritice tip.duke.
novej vztah, jedině ;)
31.07.2011 16:30:21dát kritice tiprozdupanésrdce
Panebože, co tedy pomůže?! Co pomůže? ***
26.04.2011 23:36:44dát kritice tipto jsem jen já
:) já letos vedla jednu konverzaci s cizinkou, Japonkou; řekla mi velice spontánně a mile o rok ovdovělé matce svého českého přítele, *she has got a new boyfriend...she is happy*....Bylo to srandovní - boyfriend! sedmdesátiletá paní! ale...ta vitalita...Jak jsi napsal o tom prodloužení - vzpomněla jsem na to...a asi se u mne něco změnilo..... Pro mne umění je, když jsi slítnul, tak zase vstát a zase se rozletět ...

...už to taky uzavřu. dávej na sebe pozor.
26.04.2011 22:23:18dát kritice tip.duke.
nojo.. milé těla v bordelu, to by jeden pohledal.. pokud nejde o asii ;)
s horama souhlasím.. ty jsou nejlepší.. jinak myslím chvíli natáhnout na lajf.. prodloužit to.. to je umění.. dobrou ;)
26.04.2011 22:08:19dát kritice tipto jsem jen já
a, :) ano, www.astro.com. ale je to nebezpečný - může to dodat i vzít naději - :) každopádně pro mne byla v jistou chvíli úleva, že budoucnost bude a naučila jsem sama sebe docela slušně *kulit*
jo, a taky se snažím, aby mne *nedostali* - :o) jako osud - jako že teda *zkouška* a nedám se. a synáček mně vynalezl severský metal, tam se pořád řve a vítězí.

/no ale taková *zdatná xena bojovnice* také nebývám pořád, vlastně často vůbec ne. možná to udělala ta povídka - obranné mechanismy.../
26.04.2011 21:55:51dát kritice tipto jsem jen já
prothiaden je starej, a *širokospektrej*.
koupit si tělo, pokud je milé a bezpečné - koupit si chemickou úlevu - vypsat se - zahltit se prací - chodit a chodit /nejlíp po horách, tam je asi nejvíc léčivejch věcí/ - skočit bungee - všechno je trošku a na chvíli, ale na chvíli, pak zas na chvíli, pak zas na chvíli...a časem........../tedy, podle některých ne; ale ty člověk v takové chvíli nesmí číst/

/ta bolest byla cena za euforii, :) absťák -- kdyby nebyla euforie, nebyla by...:) budu šílená natolik, abych řekla - doporučila bych lidem hory a těla, pokud to není až takový, že to nejde /což taky nechodívá/ ---- přírodní léčba./
26.04.2011 21:45:10dát kritice tip.duke.
a šak jo.. já taky nemám s literaturou nic společnýho.. persuaze mi ale pravděpodobně ještě jde ;)
26.04.2011 21:40:50dát kritice tipto jsem jen já
...jenže tohle má s literaturou prdlajz společnýho.
není to kritika.
ale ta věc mne přesvědčila...
:) já jsem bačkoru kritik, ale pokud by to nesedělo, nepřesvědčilo by to
26.04.2011 21:39:54dát kritice tip.duke.
s prothiadenem moc zkušenost nemám.. myslím, že se ani moc nenasazuje.. paměť ale oslabuje minimálně.. narozdíl od ECT - to je řežba ;)
mixovat antidepresiva s alkoholem je docela mazec.. každopádně menší než když se alkohol mixuje s antidepresivama..
já si nemyslím, že je dobrý duševní bolest vydržet - pokud neustává.. ony ty antidepresiva jsou nakonec prima.. nevzniká na nich závislost, sou bezpečný.. člověk trocha přibere, nemá ty extrémní euforie ani suicidální myšlenky.. je tak nějak bezpečně mezi tím.. myslím zvyšujou kvalitu života u mnoha lidí..
a nakonec: ono zas jít do bordelu není moc velká výhra.. koupit si tělo.. to je slabá náplast;)
26.04.2011 21:28:56dát kritice tipto jsem jen já
pane jo, já nevím, jestli to má pravdivý základ- to asi každej někdy zažíl, víc nebo míň intenzívně. na ECT bych/jsem ale nešla....:) šla jsem si pro prothiaden, uspává, odpojuje emoce...a..pak jsem si čtla na příbalovým letáku, že devastuje paměť... párkrát jsem si nalila vodku, na prstech rukou by spočítal, nejsem alkoholik... mám tu *výhodu*, že dřív usnu než co jiného.. a spánek je reset, aspoň malej a na chvíli.......
Dnes už bych se snažila vydržet- máma má parkinsona a začíná blbnout a já jsem sice bejvala vždycky roztržitá...jenže...začala jsem se sledovat...když se na ni dívám, říkám si, panebože, tohle ne.....
a stejně nikdy nebudu nikdy vědět, jestli mne poškodila duševní bolest, nebo ten rok s antidepresivem.....

s odstupem mohu říct jen - to nejhorší lze jen nějak přežít, přečkat /já si nemohla dovolit opak/, může-li pomoct jiná holka, na chvíli aspoň.../:) pánové můžou aspoň do toho hampejzu, dámy to maj fakt blbý/... pak se to nějak zahojí.......
22.04.2011 09:47:57dát kritice tipGarth
výborná
26.01.2011 13:58:47dát kritice tipBig_George
Hezký.

Potvrzuje to klasické teorie, které preferují organickou kompenzaci roztokem ethylalkoholu.

Čtyřikrát vypláchnout hlavu taky nemusí stačit, ale reakcë organismu zpravidla přes víkend odezní:-)

TvonBG - za ten filosofický podtext

21.01.2011 21:17:20dát kritice tipjolana.
vybroušenej text..
20.01.2011 00:35:03dát kritice tipTragicus
Napsane je to sice vyborne, ale je pro mne dost tezko akceptovatelne, ze by nekdo sel na ECT kvuli takove kravine. Coz je v konecnem vysledku docela problem.
15.01.2011 20:44:04dát kritice tipUchoNaKoleji_
Jo dobrý to je
ale zaujaly mne zde některé povídky už víc...
14.01.2011 09:10:52dát kritice tipStařec_007
U první věty jsem se nadechl a vydechl až s poslední tečkou :-) ( jen se závěrem nemohu souhlasit, paměť se asymptoticky blíží k nule takže jednou určitě zapomeneš...) Jinak T*
13.01.2011 01:27:05dát kritice tipkatugiro
Nebýt prvního a posledního odstavce, šlo by vlastně o docela obyčejnou kazuistiku - drží si i její jazyk a odstup. První odstavec pak slouží jen jako uvední do problému, zatímco poslední to posouvá blíž k literatuře, protože přesvědčuje čtenáře, že byl dosavadní odstup jen obrannou maskou. Ale já osobně mám radši víc literatury a míň masek :)
11.01.2011 07:11:22dát kritice tip.duke.
Jo, dobrej film. Myslím ale, že tam Jimmy ty vzpomínky na Kate smaže. Jinak se docela rozždíjí různý filmy, kde pameť či podvědomí je ústřední koncept. Třeba v Inception, naprostá paráda.
10.01.2011 22:15:08dát kritice tipAleinad
To mi až moc připomíná Věčný svit neposkvrněné mysli. A s tím posledním odstavcem nesouhlasím.
10.01.2011 17:42:42dát kritice tipGodfrey
Já nevím, na mě to bylo takové příliš odtažité.
06.01.2011 22:09:07dát kritice tip.duke.
To mám pořád. Jedno a to samý. ;) Dík!
06.01.2011 18:21:26dát kritice tipPlopez
dobrý
a najednou máš téma, viď :)
fakt píšeš líp a líp, tak ať to vydrží.
04.01.2011 14:48:21dát kritice tipEdvin1
:-)
04.01.2011 14:45:08dát kritice tip.duke.
Seberealizace, sebeaktualizace dle Goldsteina - o to mi jistě při psaní jde. Ale nepotřebuji k ocenění celou řadu čtenářů. (Když třeba kuchař udělá biftek z brazilské hovězí svíčkové, těžko ho ocení ten, kdo si je zvyklý pochutnávat na řízku.) A to jsme na Písmáku, Edvine. Tady platí ještě trochu jiná pravidla - svým způsobem velmi zábavná. Měj se!
04.01.2011 14:31:55dát kritice tipEdvin1
Seberealizace? To je jako kdyby kuchař řekl, že chuť jeho jídel je mu fuk. :-)
Ale jak chceš - nebudu Tě přemlouvat, abys měl ze svých čtenářů radost.
tak se měj moc fajn.
ed :-)
04.01.2011 12:59:16dát kritice tip.duke.
Jo, elektrody, to je jistý. O čtivost mi nejde, Edvine.
04.01.2011 12:24:36dát kritice tipEdvin1
"I can't remember you name" je stejné jako "I do not recall your name". Jedná se o jinou úroveň vyjadřování, that's all. Synonyma.
Jo, a klidně nás trap těmi výrazy. Já to snesu, ale přidá Ti to na čtivosti všeobecně?
A co že to jsou ty věcičky, co je dávají na uši? Snad ne nějaké elektrody?
Ed :-)

04.01.2011 11:43:48dát kritice tip.duke.
Jo, to je určitě místná kritika. Ale užívání pojmu ECT či EKT je obecně známé, především díky Formanově zfilmování Keesyho knihy "One Flew Over the Cuckoo's Nest". Stejně tak jsou v obecném povědomí psychiatrická onemocnění (aspoň doufám)jako je schizofrenie či OCD. Se slovy pesima a ruminovat i s tím dalším s tebou celkem souhlasím. Jak jsem v tom odborném jazyce jednou byl, už jsem se ho držel asi.

Pokud anestezilog nenajde žíly v předloktí, ani na rukou a nohou, jde třeba ke krku. Než se k němu dostane, je pacientka opravdu rozpíchaná - lepší a výstižnější výraz mě nenapadá.

Recall není paměť ale funkce paměti - vybavení.

Mě třeba hledání výrazů, který neznám docela baví. Je to moje záliba. Dycky už se těším, až je budu moci použít tady na Písmáčku. ;)

Dík za kritiku.
04.01.2011 11:17:12dát kritice tipEdvin1
Autor uchopil poznatek z lékařské praxe a udělal z něj povídku se solidní pointou (pacient zapomene na něco jiného, než má). To chválím. A přiznávám, že text na první pohled působí celkem elegantně.
Mám však určité výhrady. Autor usiluje o spisovnou češtinu, (avšak: „oblafnout“, proč ne „oklamat“?, „rozervaly“ - proč ne „roztrhly”?), ale je zřejmě zdravotník a jeho profesní deformace je tak veliká, že do textu vkládá spoustu odborných výrazů bez ohledu na to, zda je jejich význam všeobecně znám, nebo není.

Co je to propánakrále „elektrokonvulzivní terapie” („elektrošok”?), „obsedantně kompulzivní porucha smíšená se simplexní schizofrenií”, „ruminovat”, „pesima”?

V textu jsou také jiné divné výrazy, sice srozumitelné, ale dle mého názoru nepatřící do krásné literatury. Připomínají spíše chorobopis:
„symptomatika onemocnění”, „defektní schopnost”, „reprodukovat informace”, „observace zákroku”, „podkoží”, „flexibilně reagovat”.
Proč ne třeba: „neschopnost” či „narušená schopnost”; „pamatovat si” či „vzpomenout si na něco”; „pozorování zákroku”; „pod kůží”; „pružně reagovat”?

Na druhou stranu se Autor nesnažil zjistit si správný odborný, ani laický výraz v případě, že jej zapomněl, a píše prostě: „přiložili na ně na několik sekund věc, která se podobala sluchátkům”. Takže zdravotníkem asi přece jenom není.

Nemyslím si, že Autor smí od čtenáře požadovat znalost výrazů určitého oboru, případně jej nutit k používání slovníku cizích slov. Přičemž si dovolím poznamenat, že jsem některé z těchto výrazů nenašel ani tam. Mám si snad pořídit lékařský slovník?

Dovoluji si připomenout, že se ve světové literatuře proslavila řada lékařů (Bulgakov), ale nevzpomínám si, že by psali jinak, než jejich kolegové - nezdravotníci.

Na závěr bonbónek: „anesteziolog pacientku celou rozpíchal”. To snad ne!

Ed 

P.S. A proč anglický výraz ".recall.", navíc se dvěma tečkami? Nešlo by prostě "Paměť"? Zní taky o.k.
02.01.2011 19:30:36dát kritice tipG_B_Show
Velmi dobrý. Pro mě spíš jeden pocit, báseň natažená do krátké prózy, ale perfektním stylem. Četl bych dál.
22.12.2010 21:42:58dát kritice tipAndyhell
Působivé. Zajímavé. Dobré.
20.12.2010 22:44:31dát kritice tip.duke.
No jo.. Původně jsem to zamýšlel zařadit jako anekdotu, ale nenašel jsem takovou kategorii ;)
20.12.2010 20:17:13dát kritice tipWinter
jo, pěkný to je. je pěkný vidět, že do toho svého psaní už dokážeš zasadit jakékoliv slovo, aby netrčelo.

Škodolibá poznámka závěrem: počet tří terapií a gradace jejich neúčinnosti svou literární stavbou připomíná spíš anekdotu.
13.12.2010 17:48:20dát kritice tipMarkel
dobře jsem si početla, -T
10.12.2010 18:15:38dát kritice tipKlíč
Zírám..*
09.12.2010 20:35:19dát kritice tipTangens_Omega36
StvN: asi jo, duke je duke, ten má svůj osobitý styl... :-|
To "a i" nepovažuji vyloženě za chybu, při čtení to vypadá ještě OK, ale kdyby to někdo vykládal, mohlo by mu to komplikovat přednes. Třeba by se snadněji přeřekl. Nevím, těžko říct. Jsem holt na prózu dost purista. :-)
Dík za odpověď.
07.12.2010 20:11:25dát kritice tip.duke.
Možná to byl Goethe, nejsem si jist.
07.12.2010 20:08:26dát kritice tipceder_john
takovejch cizích slov a nějakej spisovatel.. navíc to že nedokážeš říct myšlenku bez tej zmínky je k ničemu..

možná to má nějakou atmosféru..ale bavilo by mě toho číst víc?
07.12.2010 18:46:09dát kritice tipmatik
pěkně napsané a s koncem naopak souhlasím
07.12.2010 11:22:07smazaný uživatel
smazaný uživatel
07.12.2010 09:21:27dát kritice tipmédea
*
07.12.2010 05:39:19dát kritice tipStvN
Nevím, na co přesně bych měl podle tebe reagovat.

U někoho se může "a i" nebo opakování může jevit jako chyba a u někoho to může být dáno stylem.

Následující příklad je ukázkou stylu a tvůj zásah je podle mě už zásahem do stylu a já s ním nesouhlasím, už by to nebyl duke:

.duke. napsal

Měl jsem problém, vybavit si, jaký je den. Měl jsem problém vybavit si své jméno.

Tangens by napsal

Měl jsem problém vybavit si, jaký je den, stejně jako mé jméno.

StvN by napsal

Měl jsem problém vybavit si jaký je den a měl jsem problém vybavit si své jméno.

Každý by to napsal jinak a ne vždy může editor měnit úplně syntax a všechno, to by to mohl rovnou přepsat celé.
07.12.2010 05:35:25dát kritice tip.duke.
ldw: jo, dík
06.12.2010 23:09:24dát kritice tip- toru -
ale ano - pacilo sa
06.12.2010 22:51:18dát kritice tipHonzyk
**
06.12.2010 22:12:51dát kritice tipFouraix
Už tehdy jsem podvědomě věděl, že ji ztrácím.

hell inside
06.12.2010 22:00:09dát kritice tipgingerbread
konec se mi strašně líbí a vím, o čem mluvím
06.12.2010 21:43:41dát kritice tipvíla z kapradí
mě se to líbí, je to hezky napsané, ale souhlasím s qqqqqq :)
06.12.2010 21:30:59dát kritice tipqqqqqq
pěkně napsané. s koncem úplně nesouhlasím. bolest jde vetšinou ruku v ruce s poznáním, ale musíme ho chtít přijmout, to je její potenciál. radost přináší odpočinek, ale poznání v ní nebývá. nicméně s tím co napsal ten spisovatel taky nesouhlasím. tvořit může člověk jak v bolesti tak v radosti...
06.12.2010 21:17:56dát kritice tipvindal drámo
obsedantně kompulzivní
06.12.2010 20:56:17dát kritice tipJanina6
Púsobivé, silné, četla jsem jedním dechem, takže jsem mírně přidušená :-)
06.12.2010 20:48:51dát kritice tipLady de Winter
souhlasíš? můžu tě zařadit?
06.12.2010 20:47:41dát kritice tip.duke.
no, dík, l.d.w. ;)
06.12.2010 20:39:19dát kritice tipLady de Winter
No do prdele, Duku to nemá chybu, a ten konec má úžasnou sílu. Připojuju se k návrhu na nominaci do PM.
06.12.2010 20:35:42dát kritice tipTangens_Omega36
Jo, prosím, to jsem zvědav na StvNovu reakci. ;)
06.12.2010 20:31:15dát kritice tip.duke.
dík za kritiku!

opravím..
06.12.2010 20:22:06dát kritice tipTangens_Omega36
Tak já trochu zaoponuji.
I když je tohle nej, co jsem zatím od duka četl, poukázal bych na následující nedostatky:
A i kdyby mi nějaká praskla - zkušený autor by se měl kombinaci spojek a + i vyhýbat. Samotné i kdyby bohatě stačí.
Měl jsem problém, vybavit si, jaký je den. Měl jsem problém vybavit si své jméno - čárka za problém se mi jeví jako nadbytečná, i když jsem si všiml, že v takovýchto případech dělá čárku víc lidí. Gramaticky nejspíš povoleno, ale stejně to text trochu ruší. Snižuje se tím o něco plynulost textu. No, a pak to 2x vybavit si - zbytečně dlouhé - dle mne by to bylo lepší třeba "vybavit si, jaký je den, stejně jako mé jméno". Chápu, že jsi tím chtěl podtrhnout význam ztráty paměti, ale přesto - efekt spíše záporný než kladný.
Stály jsme na kopci nad Bray vedle kříže - tady máš vyloženo uhrubku, to si fakt oprav - stálI tam holka s klukem, takže měkké i (smíšený rod).
sobota u televize, a nedělní
pesima - podobný případ jako "problém, vybavit si". Pokud minulý případ je ještě diskutabilní, tady bych ji fakt vynechal, zbytečně "rozsekaný" text se vážně čte špatně, i když je jinak forma i obsah OK.

Nejvíce mne zaujala věta:
Byl to pacient s obsedantně kompulzivní poruchou smíšenou se simplexní schizofrenií.
Tak jsem si v duchu říkal, jestli tento příběh náhodou není o mně... :->
Se závěrem jednoznačně souhlasím.

Až na pár drobností (vyjma ta jedna hrubka) velmi zdařilé, je zajímavé, jak se všechny Tvé povídky harmonicky nesou v jednom duchu, jedné zvláštní, docela melancholické atmosféře. Obzvláště, když se často odehrávají v nemocničním prostředí. Jen ještě doladit řemeslnou stránku a bude to eňo ňuňo. :-)
Napadlo mne nominovat do PM, ale přeci jen jde o miniaturu. Za další jsem tento měsíc už jednu povídku nominoval. Uvidíme, jak se vyjádří další čtenáři, v podstatě jsem pro každou špatnost. :-)
***
06.12.2010 18:54:53dát kritice tipStvN
Tohle mě hodně bavilo.

A ta smíchanost normálního vyprávění s profesní deformací ve vyjadřování nepůsobí vůbec špatně. Člověk se aspoň pořádně dozví, jaký mají vlastně tyhle choroby základ.

Napsaný to je suprově. Opravdu.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.