Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Co jsme za generaci
datum / id02.05.2012 / 408413Vytisknout |
autorunisex
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1203x
počet tipů7
v oblíbených0x
Prolog
Pár dnů poté, co jsem se narodil,došlo v elektrárně Three Mile Island v Pennsylvánii k havárii jaderného reaktoru. Do okolí tehdy uniklo malé množství radioaktivního plynu a jódu.

Nehledejte v tom žádnou zvláštní souvislost. Píšu o tom jen proto, že mi to přijde zajímavý.
Co jsme za generaci

Seděl jsem s klukama na zahrádce. Dovnitř jsem nešel, protože tam seděl bývalej děkan fildy, kterej je už několik měsíců ve výslužbě - jedna z mála osob, ke který mám respekt. Taky si vážím Sebastiana Coa, kterej v osmdesátým prvním roce uběhl 800 metrů za 1:41:73 a držel světovej rekord až do mých osmnácti let, kdy ho překonal Wilson Kipketer.

Dohráli jsme petanque, pili pivo a já se zeptal, co jsme za gerenaci? Jura mluvil o tom, že jsme generace panelových domů. Řekl jsem, že jsem vyrůstal ve vile. Ale na jedný věci jsme se shodli: že těm, co přišli po nás, nezávidíme. 

Jací teda jsme?

Zůstalo v nás ještě trochu romantické naivity. Cosi opravdu romantickýho, čeho bylo v pozdějších letech nutný se zbavit. Vyzvracet to ze sebe, zničit to. Ti co přišli po nás byli rychlý, progresivní a nakonec určili běh celý společnosti.

Ale někde to tam pořád je. Kus té důvěřivé duše, díky který si Jura sedne v autobuse k domlácenýmu opilýmu dědečkovi a dá se s ním do řeči. Možná to byla taky ta část, která v Hanoi přiměla Lukeho, aby vytáhl dvěstě tisít dongů (klídek, na český to jsou jen dvě kila) a dal je holce, která předstírala, že pracuje pro Armádu spásy. 

Jsme generace, které se otevřely hranice. Generace, které se dostaly do rukou počítače a mobily až v dospělosti. Generace, která si domlouvala první rande telefonováním z budky, která si posílala dopisy. Generace, odchovaná Bonem Voxem, kterej v koženým saku zpívá srdceryvně přímo do kamery With or without you. Generace, která se teprve chystala zapomenout.

Muselo to přijít. My si ještě bolestně uvědomovali sami sebe. Ještě teď to někteří dokážou. Ještě máme nějaký pocity. Dokážeme se podívat jeden druhýmu do očí. Ještě se vidíme. 

Ale učíme se, učíme.

 

Pozn.: Sugestibility a patetičnosti textu dosahuji opakováním slov a apokalyptickým směrováním: vědomě, jistě. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.06.2012 22:17:08dát kritice tipTangens_Omega36
elfka: S tím početím to není jednoznačný, hlavní je narození. Ale jsou na to experti, kteří se v tom vyznají (mezi ně zatím nepatřím).
oran: tak, tak. V podstatě všechny média. Ale zabíjíme si to i bez nich.
07.06.2012 14:13:33dát kritice tiporan
zabila to televize, počítač a mobil. přehršle informací, z toho člověk nemůže vyjít se zdravým mozkem, teda aspoň mi se to nepovedlo. :-)
06.06.2012 20:37:12dát kritice tipelfka_Sea
Tangens: Nooo tak že bych si jednou chtěla zkošet spočítat ideální místo a čas početí a pak ještě doufat v určitou hodinu porodu...to by bylo i na mojí osůbku silné kaféé :).
05.06.2012 21:02:10dát kritice tipTangens_Omega36
StvN: bez víry a cíle. Přesně tak. ;-)

elfka: já jsem postupně zjistil, že výchova až tak zásadní význam nemá, soupeří s ní příliš mnoho genetických a jiných faktorů. Ale nechci se pouštět na tenký led, třeba o takovém datu (či hodině, místu) narození se dá výborně polemizovat... :-|
31.05.2012 18:42:55dát kritice tipelfka_Sea
Jsem ročník 88 a mám v sobě jistý pud "sebezáchovy" před "moderním světem a generací"...jistě, jdu s dobou, ale nevezu se na ní... a já tvrdím: Jakou generaci jste si vychovali, takovou ji máte... (A vím, že generace, kterou vychováme my se v tom bude taky ještě plácat) Kéž se jednou vrátí doba, kdy spolu budou lidé zase mluvit a budou si vážit nejen věcí, ale i jeden druhého. Půjdu výchovou dětí příkladem :c) Díky za zamyšlení *t
06.05.2012 12:56:04dát kritice tipStvN
Ja si asi nejvic rikam, ze jsme generace bez viry a bez cile.
03.05.2012 00:21:35dát kritice tipTangens_Omega36
Teď si říkám, jaký je autor asi ročník. ;-) Já ´78 a taky jsem 20 let vyrůstal v paneláku. Počítač jsem pravidelně používal až jako dospělý a mobil - jéje, ještě o hezkých pár let později. :) Dejme tomu, že to platí i pro mne.
Ono už x generací jde morálně a tak celkově hezky do ... háje, jak se to vše globalizuje a liberalizuje, ale nikdo na to není moc připraven. Hezká úvaha doplněná i pár fakty. Do prózy mi ještě něco chybí, ale budiž. :-)
02.05.2012 07:30:25dát kritice tipZdenda
Ta poznámka na konci, to je geniální prvek, ze ten tip.
02.05.2012 06:07:01dát kritice tipVampirelord
*


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor