Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Miniatury převážně z tramvaje
datum / id19.06.2012 / 411252Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno2160x
počet tipů11
v oblíbených4x
do výběru zařadilvk,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Miniatury převážně z tramvaje

Srdce z heroinu

 

Na podlaze tramvaje leží narkoman. Kroutí se v rauši jako žížala. Opiátové vlny mu proudí tělem, rytmus jim udává srdce z heroinu. Řidič a jeho pochop usoudí, že již došlo k pobuřování a odmítají do příjezdu policie pokračovat v jízdě. Námitky cestujících jsou marné. Netrvá dlouho a policisté vytáhnou na řeznických hácích tělo do smíchovské ulice, kde snad i kdysi stála městská jatka, a jede se dál.  

 

 

Velryba

 

Tramvaj číslo dvacet pluje jak velryba. Plná Jonášů a zářící jako by ani neplula romantickou hlubočepskou krajinou, ale pobřežím u Fukušimy.

 

 

Vinohrady

 

Odpolední Vinohrady prosytil zpěvem sám Julio Iglesias a na svou hruď vzala kyprá kubánská žena. Chybí jim jen doutník.

 

 

Stanice Mlékojedy

 

Tramvají cestuje žena, jejíž ňadra nejsou ony pověstné pětky, ba ani desítky, ale nejméně dvacítky. Triko volně visící přes její hruď vytváří prostor, do kterého by se vměstnala celá jednotka janičářů bivakující před Vídní. Jsou jako geneticky modifikované hrozny – kdo si pohrál s její DNA? Kdyby nějaký novodobý protektor vypálil obec Kunín, tato žena by okamžitě zajistila dodávky mléka pro celou republiku. Vyhlašovat výjimečný stav netřeba!

 

 

Knihovna

 

Městská knihovna na Mariánském náměstí. U počítače schraňujícího tisíce autorů stojí mladá kreolka. Pátrá v paměti, kterou knihu by měla ještě poznat. Horko, deroucí se sem všemi spárami ve zdech a také okny, jí připomene sluncem zalitý písek, zubící se bratry s rybkami na špagátku, jak jdou od moře k ní, a solí prosycený vzduch. A tak chvíli hledí skrz monitor ta krásná kreolská dívka, chvíli, která tu zašumí masou vody a hlasy racků. Mariánské náměstí může být, i bez azurové hladiny, místem, kde se spojují sny čtenářů.

 

 

Létající špekáčky

 

Nad Barrandovem přelétá další letoun ČSA. Velký, tlustý špekáček z hliníku, potažený bílou plísní. A v něm stovka červů. Rudí od přímého slunce a vypasení ze svých all inclusive dnů. Na povel pilota hemžení ustane, špekáček těžce dosedne na rozpálenou dráhu letiště jako svatý Vavřinec na rošt Římanů. Přijíždějí zvláštní vozy: letadlo je třeba odčervit. Proces vzniku a zániku ani tu nezná odpočinku.

 

 

Sezóna na Václaváku

 

Václavským náměstím jde dvojník Josefa Škvoreckého. Mžourá po slečinkách jak jeho Danny a prstem vyťukává do cigarety jazzové sólo. Až dojde k Muzeu, zapálí si druhé retko, rozhlédne se s jistotou admirála po lidských vlnách pod sebou a dá si ještě jedno kolo. Prima sezóna. Dusno nedusno.

 

 

Klementova hvězda

 

Na Pankráci hoří mrakodrapy. Ohně kapitalismu nesmějí uhasnout, jak řekl Baudrillard. A tak stejně jako výlohy obchodů i prázdné kanceláře dští své kilowatty do dálky i v noci. Třeba už se tou nocí někde toulá nový Gottwald, vyhnaný duchem střídmosti pod lampu pouličního osvětlení. V srdci budovatelské odhodlání, v rukách učebnici ekonomie, dívá se do plamenů oken nad sebou. Ach, kam padne Klementova hvězda napříště, Česko?  

 

 

Pentle pro poctivce

 

Tramvají číslo dvacet, zlehka tančící ze strany na stranu v zákrutě barrandovského mostu, prochází revizoři. Ale dopravní podniku div se – bezúspěšně. Žádní rychlonožkové, ve tvářích cestujících lze číst jen to, co ve tváři Mirka Dušína. A tak se nakonec dočkáme uznání těch dvou pánů s odznaky pod klopami, zatleskáme si a snesli bychom i pentli za stěračem! Ale ta bude zase až na konci října... Řidič nám tedy alespoň pustí do reproduktoru svou oblíbenou Helenku Vondráčkovou a tramvaj dál stoupáá k výýškáám. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.08.2012 20:22:58dát kritice tipMovsar
myslíš mlékojedy? no třeba už jsem tě nekdy pozoroval, záleží jen na trase. obdivuji všechny ženy.
17.08.2012 13:49:55dát kritice tipRenda
Doufám, že mě někde zrovna ty nepozoruješ :-).
03.07.2012 10:48:06dát kritice tipMovsar
Kapso a VH64, díky za čtení. Ano, vypadá to, že i poměrně nevelké společenství jako Písmák má svou věštkyni, Libušinu pravnučku. :-)
01.07.2012 13:38:47dát kritice tipVH64
Nejdřív jsem nevěděl, pak jsem byl polapen.

(možná: v rukách x v rukou)

Hele, Josephinka se stavěla zavěštit si. A vidí město veliké, jehož sláva dotýká se jedné hvězdy.
25.06.2012 15:38:40dát kritice tipKapsa
Líbí, jako vždy...
20.06.2012 22:31:10dát kritice tipMovsar
díky za čtení a reakce. přítomnosti v oblíbených a výběru si cením zvlášt!
20.06.2012 15:24:10dát kritice tipFruhling
Špekáček se mi líbí a příchod revizorů je vlastně pěkná pointa.
20.06.2012 13:14:56dát kritice tipJosephina
Mariánské náměstí může být, i bez azurové hladiny, místem, kde se spojují sny čtenářů - hezké! Hádám, že Klementova hvězda příště padne zase do Česka - možná, že tentokrát si lidi budou přát, aby rok 1968 přece jen úspěšnej byl..v sociálnu, s lidskou tváří. Kdo ví.
19.06.2012 21:47:32dát kritice tipaleš-novák
nádhera!!! špekáčky, mlékojedy, vinohrady...nevěděl jsem, že Bohumil Hrabal má syna :o) nebo vnuka?
19.06.2012 21:29:29dát kritice tipvk
redaktor poezie
mne to zas pripomína Petr Král - Parížske sešity
19.06.2012 21:11:16dát kritice tipNorbertus von Amehr
Tak si to pobozkal na vymydlené ouško:)

Množstvo mlieka nezávisí od veľkosti pŕs, to si nevedel?

Inak to neni zlé, hoci sú tam nejaké klišé a Škvorecký je stále trocha lepší, hoci dnes by som ho už nečítal, skončila doba vymydlených oušek, stredný vek je piča.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.