Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Očko, Žluva a Bambíci s. r. o.
datum / id10.09.2013 / 433320Vytisknout |
autorProsecký
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaRodinné
zobrazeno2136x
počet tipů13
v oblíbených1x
Prolog

Nikdy nedávejte číst vlastní knihy vlastní ženě. Pokud je to navíc učitelka českého jazyka a literatury, nesmíte jí vůbec prozradit, že vám nějaká kniha vyšla.

Očko, Žluva a Bambíci s. r. o.

Moje nejnovější kniha „Očko, Žluva a Bambíci s. r. o.“ má velký úspěch. První vydání se rozprodalo během dvou týdnů. Tiskárna v Českém Těšíně jede na čtyři směny a přesto nestíhá. Nakladatel pro jistotu objednal dotisk i v Číně. Byli jsme se ženou na shopping tour v Londýně. Když náš vrtulník přistál na cestě z Londýna do Litomyšle v Hamburku, neodolal jsem a zamířil jsem do přístavu. Na Landungsbrücken jsem si najal barkasu, nechal se vyvézt ke kontejnerovému terminálu 3 a sledoval, jak se vykládá zaoceánské zboží. Tajně jsem doufal, že uvidím i kontejnerovou loď Ťaou chou sei (v překladu zněl název „22 světlých mráčků vpodvečer“). Ta vezla „Očko, Žluvu a Bambíky s. r. o.“. Rejdař mi ale sdělil, že se opozdila a je teprve v Suezském průplavu. Doufá, že knihy nerozkradou piráti.

V Litomyšli mi nakladatel samou radostí vyplatil takovou zálohu z honoráře, že jsme si hned koupili v Hradci Králové Mercedes Benz třídy C. Jaké štěstí, že zrovna náhodou jeden měli. Objednaný a dodaný kus musel odříct nějaký propuštěný dělník z kvasinské Škodovky.

Náš starý Superb jsme obratem věnovali tamní Charitě a za chvíli jsme si šinuli krajinou, kde vznikla česká kultura, domů.

„Chceš slyšet můj názor na tu knihu?“ zeptala se manželka tónem, který nepřipouštěl alternativu.

Provinile jsem se usmál: „Dalo ti to námahu si to přečíst, viď! Tamaru Kinley zvládneš za jeden večer.“

Přešla mou nevhodnou narážku a spustila:

„Prvních pět stránek je dobrých. Vzpomněla jsem si, jak jsem sama jela vlakem … (teď následovalo několik historek z jejího dětství. Na ně navázalo vyprávění o tom, jak jela se bývalou spolužačkou do Olomouce a tato spolužačka řídila stylem „brzda plyn“, aby se posléze vrátila k hlavní dějové linii svého sdělení) Pak do strany 105 jsi to přeplnil fakty. Vůbec jsem se v tom neorientovala. Kdybys mi vloni na dovolené nedal seznam osob a vzájemných časových a místních souvislostí, vůbec bych se v tom neorientovala. Nechápu, jak se v tom mohou vyznat sedmileté děti! Mimochodem, toho nakladatele bych chtěla poznat. Odvedl při korekturách velmi lajdáckou práci. Doma jsem ti založila do třetí poličky seznam stránek, kde jsou tiskové chyby. Třeba na straně 85 je uvedeno místo „v Praze“ „v Prze“. To dnes opraví každý automatický program.

Našla jsem tam mnoho prvků z našeho soukromého života. Třeba jak na straně 77 hrdina předbíhá ostatní, protože jsou staří a belhají se, nebo jak na stranách 45-46 popisuješ, že je nezajímá nic jiného než odpolední kafe a bábovka. To je jasná narážka na moji mámu.

 Řekni mi, proč ten hlavní hrdina je takový slaboch? Vždyť on jen naříká a o nic se nepostará. A ten Žluva i Bambík Šňůrka, no nezlob se, to jsou ubožáci,“ zvýšila žena rozčilením tón na dimenzi velké hudební učebny.

„Od strany 184 do konce už to jde. Je tam zase hodně faktů, ale alespoň to ubíhá. Dokonce jsem kvůli tomu zapomněla na „Doktory z Počátků“. Celkově musím říct, že je to mnohem lepší kniha než ta předešlá „Urousané licousy“. V „Licousech“ byl hlavní hrdina úplný blbeček!“

Dnešní auta jsou vybavena indikací řidičovy únavy. Když začne řidič svírat volant, nebo pomaleji řadí, rozsvítí se obvykle na palubovce obrázek šálku kávy a auto vás vyzve, abyste si odpočinuli.

Mercedes Benz třídy C má samozřejmě daleko propracovanější systém, a tak se objevilo hlášení o tom, že mi klesl krevní tlak, hladina testosteronu klesla na kritickou mez (tato funkce byla důležitá, pokud řidič veze nějakou mladou sekretářku a má s ní ještě jiné plány než probírat ranní poštu), dvě třetiny mozku se vypnuly, zato poslední třetina zvýšila činnost. Byla to právě ta třetina, která by dokázala manželku seřvat a vyhodit z auta. Ovšem Mercedes má i pro takové situace řešení. Objevilo se „Zastavte, vystupte a projděte se!“ Na dopravně zcela nevhodném místě jsem zastavil a vyběhl do sklizeného pole. Manželka za mnou volala:

„Jestli si myslíš, že tady na tebe budu čekat, tak se pleteš. Mám ještě opravovat písemky z opakovaných maturit.“

Nevnímal jsem ji. Zapomněl jsem, že od té doby, co jsem jí koupil za honorář z „Urousaných licousů“ Toyotu, řídí docela obstojně, a tak jsem se jen díval, jak se náš nový Mercedes Benz třídy C rozjíždí a mizí v dáli k rodnému městu Bedřicha Smetany.  

       
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.09.2013 07:47:14dát kritice tipAlexka

Já se pobavila.  :-)

12.09.2013 07:06:18dát kritice tipSarrah
hezky napsané :o)Manželka jeví zájem. To je kráááásnéééé!
11.09.2013 17:46:57dát kritice tippetr.ix
jaká je adresa na čínský písmák?
:))))
je tam taky Dero? :-D
11.09.2013 16:09:06dát kritice tipAlegna

Oj :))

11.09.2013 09:59:28dát kritice tipDiana
Super! tady je zase ta správná legrace! Richarde, ty to umíš rozsvítit! Pomýšlíš také na Písmáky dalších potřebných zemí? Čína je sice velká, ale dost uzavřená čtenářská obec. Byl bys velkým přínosem pro izraelský nebo egyptský Písmák. Uvažuj o tom!
11.09.2013 09:36:51dát kritice tipaleš-novák
bylo by dorbé dodat, že půl milionu tipů na čínském Písmáku zas není tak velká dřina, čínská literární tradice má hluboké kořeny a psaní se tam věnuje prakticky každý občan, v rámci širší rodiny už je možné dojít i k desetimilionové čtenosti.

Informace o čínské negramotnosti pocházejí od závistivých evropských pisálků.
11.09.2013 09:29:30dát kritice tipProsecký

Kočkodane, omlouvám se za nepřesnost. Máš pravdu. Jsem totiž zaregistrovaný i na čínském Písmáku. Když jsem tam zveřejnil feuilleton, jsem obdržel asi 800 kritik z kraje na hranici provincií Chu-Pej a An-Chuej. Tamní domorodci mě upozornili, že správný překlad v jejich dialketu by byl "12 světlých obláčků za soumraku".

Kolegy laskavě prosím,aby nebyli překvapeni vysokým počtem čínských kritik. 800 není na čínský Písmák žádné velké číslo. Aby dílo dosáhlo slušného ohlasu typu našeho Zbory, Aleše Nováka nebo Zuzulinky, musí dostat alespoň půl milionu tipů. 

Také kritika se odehrává jinak. Existuje kritika obyčejná, hlubší, velmi hluboká a "moudrá". Moudrou kritiku mohou udělovat pouze účastníci starší devadesáti let.

11.09.2013 08:59:29dát kritice tipMarcela.K.

Zuzulinko, ty máš doma mého manžela?! :-)

11.09.2013 08:57:48dát kritice tipMarcela.K.

Třeští mi hlava a přesto jsem to dokázala dočíst...to je známkou už samo o sobě :-) Třeští mi hlava a přitom se usmívám - dík .

11.09.2013 07:56:09dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zábavné čtení. Spousta pěkných nápadů :-)

10.09.2013 22:48:09dát kritice tipEvženie Brambůrková

Pobavilo mne to. Většina členů naší rodiny netuší, že mohu být i gramotná.*

10.09.2013 19:47:41dát kritice tipKočkodan
Dílu bych vytkl pouze jednu nepresnost - Ťaou chou sei znamená "12 svetlých mrácku vpodvecer".
10.09.2013 18:20:48dát kritice tippetr.ix
aspoň někomu psaní vynáší, jsem rád :))))
10.09.2013 16:23:56dát kritice tipKvětoň Zahájský

(((-:

10.09.2013 14:05:44dát kritice tipToscana
:-)) *t
10.09.2013 13:33:06dát kritice tipHáber
doma nie je nikto prorokom :) *
10.09.2013 09:30:56dát kritice tipZuzulinka

zařadila bych to trochu do kategorie sci-fi, tedy vzhledem k tématu s úspěchem knihy... pokud tedy není výše zmíněný titul obdobou Harryho Pottera... jinak, ano, naši nejbližší jsou těmi nejnekompomisnějšími tyrany, co se kritiky týče... s mým mužem jsem to vzdala, když po přečtení několikeré mé básně, řekl - v lepším případě - pouze slovo "pěkné"... ten horší případ znamenal výrok "já tomu ale vůbec nerozumím"

 

:)

10.09.2013 08:38:02dát kritice tipDiana
Skvělé! Úžasně jsem se bavila :-)))*****
Nabito vtipnými nápady.
10.09.2013 08:30:58dát kritice tipaleš-novák
ano, je to krok vpřed: od Super B k Mercedesu C...
je pěkné, že v manželce máš přísnou kritičku a nikoli jen pochlebovačku...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.