Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+3 neviditelných
Upadlé obrazy
datum / id13.08.2014 / 446491Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno1357x
počet tipů7
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Upadlé obrazy

Svět se stal velkým kabinetem kuriozit. Říkám svět, i když myslím média, zejména rádio, televizi a internet. Proč tedy hned svět? Protože média okupují prostor. Je to jako okupační správa, jsme uzavřeni v protektorátu médií. Jak chceš vstát a neslyšet hlas Leoše Mareše? Jet tramvají do práce a nebýt atakován reklamami? Pracovat na počítači a vyhnout se serverům s jejich banálními sděleními? Jít městem a nenarážet na další a další reklamy? Pustit večer televizi a nebýt vtažen do přízemních zpráv? Přitom hlavním tématem je: kuriozita.

Vede sociální síť. Pokud Mark Zuckerberg měl nějaké hluboké přání, když tloukl po nocích do kláves své slavné algoritmy, jistě už polyká antidepresiva po hrstech. To, co se z FCB stalo, je úpadek.

Ta převaha obrazů, nadto tak banálních, je zarážející. Zatím jsem tam fotku, na které by Roland Barthes mohl rozeznat své punctum, nezahlédl. Jen obtisky smutné reality do rámečku, už ani ne do fotografického papíru. Jdeme račím krokem zpět, jak upozorňuje Václav Bělohradský. Co jsme se naučili, zejména v tom na vzdělání pyšném 19. století, zase opouštíme. Návrat od písma k obrázkům.  

A co je na nich? Kuriozity. Samé hloupé kuriozity. Zámečtí pánové si budovali kabinety kuriozit, v době objevování světa byly takové sbírky lákavé. Exotika byla něčím novým. Usušená hlava domorodce z Tichomoří, pracovní nástroj Laponce nebo obří brouk. Nad tím vším bylo možné ještě se podivovat. Ten údiv propůjčoval těm marnivým sbírkám legitimitu. 

Proč je ale svět pohlcen zálibou v kuriozitách ještě dnes? Nedostali jsme se do pasti věčného návratu téhož? Nebo je lépe to nazvat úpadkem, propadem na samé dno možností? Paradoxně, neboť možnosti zesilujeme, ve skutečnosti jsou však takové možnosti jen přízemím světa, který byl dosud kulturou zbudován. Jak píše Vattimo, je nutno vyznávat jistý "slabismus", nevyužívat všech svých možností. Bylo by pěkným úkolem nevyužívat možnosti nepřetržitě vysílat do oběhu nekonečné množství obrazů a sdělení. Neboť v jejich nekonečnosti je jejich konečnost: čím více jich je, tím méně znamenají.

"Mým očím nutno stále házeti potravu." Jindřich Štýrský předpověděl s jasnozřivostí umělce a surrealisty budoucnost.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.09.2014 14:57:21dát kritice tipTangens_Omega36

mb: filozofie si neví rady s ledačím, protože i ona je produktem nás, blbých, omezených lidí (opic). ;->

24.09.2014 15:35:36dát kritice tipDiana
Ještě mne napadla jedna věc: jestli to nesouvisí s vývojem ve spirále. Čas se otočil zase do bodu sbírání kuriozit, ale už ne do sbírek, ale do světových medií... ;-)
24.09.2014 10:23:48dát kritice tipmalej_blazen

jsou to banality, blbosti a malichernosti a nejhorsi na tom je, ze sama pfilozofie si s tim nevi rady a tim jak se v techto blemcech prizemniho (ale lidskeho) snazi najit smysl, sama se stava prisluhovacnou devkou tehoz.

22.09.2014 00:21:58dát kritice tippampelin
Doporucuju
RSA - Does the News Do Us Any Good?
http://www.thersa.org/events/audio-and-past-events/2014/does-the-news-do-us-any-good
14.08.2014 09:07:05dát kritice tipNostalgia_For_Infinity

Děsně zajímavé téma. Problém je, že ať ho uchopíš z jakékoliv strany, vždy jde pouze o nepatrnou špičku, cíp tapiserie, která se fraktálně větví a větví a větví… Počínaje FCB přes vzdělávací systém po masáž farmaceutického průmyslu :D Nakonec člověk zjistí, že je tak zmítaný a vláčený vývojem společnosti, který prostě a jednoduše ovlivnit nedokáže, že se tím nemá moc cenu stresovat. Nějak bylo, je a nějak i bude. Pevně věřím, že veškerý ten dnešní trapně konzumní, přehlcený, neefektivní, nelogický a takřka deevoluční svět je jen stadium, kterým si člověk jako druh musí projít, aby se dostal někam dál. Ale jestli ne, tak vesmír se kvůli tomu určitě smrskávat nezačne... T*

14.08.2014 06:42:36dát kritice tipsrozumeni
Pekne se to cetlo. Navedlo me to i na myslenku,ktera mi ted stale vic krouzi v hlave,od chvile,kdy jsem si nedavno nekde precetla. A sice,ze se poradaji takove nekolikadenni pobyty pro jednotlivce,kde je ticho a tma. Meditace a ucit se byt sam se sebou a se svymi vlastnimi myslenkami. Prijde mi to jako paradox,ze jsme tak pretechnizovani a prekomunikativni,ze pri nejakych pokusech lide nevedeli uz po patnacti minutach,co s rukama,kdyz nemeli moznost juknout na mobil,zapnout nejake tlacitko,poslechnout hudbu a tak. Mozna jsem trochu popletla dve podobne informace dohromady,ale to snad nevadi. Stejne mi to pripada dost pravdive. Ja jsem si to tak troch pretransformovala do toho,ze dnesni clovek se vlastne neumi nudit,protoze podle me i nudit se je tak trochu umeni. Jako docilit toho,aby to v cloveku nevytvarelo frustrace. Samozrejme myslim,jen obcasne stavy. Naucit se i chviky nudy vyuzit pro svuj prospech. No,asi jsem trochu odbocila a jeste navic nejsem mozna moc srozumitelna...ale jinak Tva uvaha je moc pekna...***
14.08.2014 00:09:25dát kritice tipTangens_Omega36

Taky  si to říkám. Ale víc drsně, to píšeš ještě hodně eufemisticky. Problém je však někde jinde, v obrázcích rozhodně ne. Jedno moudré rčení říká, že jeden obrázek je za 1000 slov, možná i za mnohem víc. Evoluce se prostě jednou za čas "unavila", lidi poněkud zdegenerovali a vydali se špatným směrem, což se však v delších cyklech periodicky opakuje. Je to zcela přirozený jev. Zásadní nedostatek lidí je, že v podstatě nevědí (většina z nich), co chtějí, a tak "žerou", co se jim předhodí, respektive co jim předhodí jistá vychytralá menšina manipulátorů.

Mně osobně daleko míň vadí banální, primitivní nebo k něčemu nutící obrázek než text, protože, viz výše, obrázek (nebo videozáznám) mám prohlídnutý daleko rychleji než obsáhlý text (se stejným sdělením). Budoucnost komunikace vidím právě v tom, že se úplně upustí od psaní a budou se vysílat jen živé, obrazové zprávy (podněty). Knihy, tisk, televize a další média jsou podle mne přežitek, podobně jako mnoho již dávno překonaných vynálezů. Je to o lidech a jejich způsobu myšlení a existence, ne o jejich momentálních nástrojích.

A co se těch kuriozit týče, to přece lidem nemůžeš odepřít... :o) Asi jsi chtěl poukázat na to, že kuriozita se dnes dělá z každé blbiny. Ony se akorát mění a posunují hranice. Dnes už asi nějaký brouk nebo jiná trofej nikoho ze židle nesesadí, podobně jako technické vymoženosti typu smartphone (což bylo ještě před 20 lety naprosté sci-fi), divy a kuriozity musíme tudíž hledat někde jinde. A víc si žít svůj každodenní spokojený život, (kdo má to štěstí), protože i to byla kdysi opravdová kuriozita - spokojenost a dostatek všeho. ;-)

Pěkná úvaha, je fajn, že zmiňuješ i odborníky na věc. Bělohradského docela znám, ta ostatní jména mi celkem nic neříkají. Chce to ale okořenit i špetkou optimismu, že "jednou budem dál", jak se zpívá v oné známé a slavné písničce. :-) ***

13.08.2014 10:40:18dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Koukám, že ses pustil do vážnějšího tématu, a pustil ses do něj docela dobře, přinejmenším po obsahové stránce. Po slohové stránce je ten text trochu obtížně čitelný, nepřehledný. Myslím, že je to způsobeno dlouhými souvětími (...Paradoxně, neboť možnosti zesilujeme, ve skutečnosti jsou však takové možnosti jen přízemím světa, který byl dosud kulturou zbudován...) nebo užitím několikanásobného záporu (...Bylo by pěkným úkolem nevyužívat možnosti nepřetržitě vysílat do oběhu nekonečné množství...) ## nebo v té větě chybí interpunkce?

13.08.2014 08:19:37dát kritice tipDiana
Je na tom hodně pravdy. Vinu na tom má, podle mého názoru, i odklon od četby knih, to přece jen vžaduje jakési přemýšlení, vlastní fantazii a vůbec interakci. Záplava banalit mi také vadí.*
13.08.2014 07:19:19dát kritice tipaleš-novák
nesnesitelná lehkost žití...
12.08.2014 23:47:18dát kritice tipKočkodan
Jistou kuriozitou by bylo, kdybych ti napsal negativní komentár na tvé dílo. To se ale asi hned tak nestane... :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.