Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Přikázání šesté: Číst severské ságy
datum / id11.03.2015 / 453528Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1423x
počet tipů6
v oblíbených0x
Přikázání šesté: Číst severské ságy

Šesté přikázání je konečně knižní: Číst severskou ságu. Tak jako se v minulosti střídaly epochy a umění střídalo své kolébky od dálav východních pouští, přes řecké ostrovy k italským městům a dál na sever, tak i došlo svého konce. A již krátké geografické ohlédnutí potvrzuje logické vyústění: skončilo na nejúplnějším severu; a skončilo severskou ságou. Severská sága je konec umění, lépe řečeno je za tímto koncem, neboť to už žádné umění, žádná literatura není.

Jenže komu by dnes záleželo na tom, co se má za umění. Proč by se dnes člověk měl zabývat zrovna uměním, když může vše a navíc kdosi říkal, že umění je vlastně všechno. Podstatné je, co říkají v televizi. A v televizi říkají, že severské ságy jsou cool.

Takové knihy jsou jedinou přípustnou dekorací hypotečního bytu. Vše je v něm z bílé kůže, jeho ústředním bodem je obří televizor a kuchyň spojená s obývákem. To proto, aby se uzené výpary vsákly do gaučů a ty pak nabyly všechny znaky old fashion stylu. Ne, v takovém bytě nemůže knihovna překážet ostatním fetišům, jakými jsou relikviáře na archivní vína, sound systémy podobné těm z technoparties, celému hračkářství pro děti a samozřejmě velkoformátovým fotografiím s motivy pláže, oblohy nebo paní domu coby těhotné nevěsty. A tak je možné, že někde v rohu bude na stolku ležet sága. Svede-li pohled návštěvy, pak jen dobře, neboť atmosféra získá exotický rozměr intelektuálna.

Kromě čistě dekorativních účelů v hypotečních bytech plní severská sága ale i funkci pro knihu přirozenější: čas od času je i čtena. Na cestě metrem, o dovolené na pláži a za deštivých večerů, kdy už ani nelze dojít k autu a přemístit se do multikina. Dá se to prehltnúť celkom rýchlo, dí dívka na nástupišti stanice Pankrác ke kamarádce.      

Na severu mezitím speciální počítačové programy skládají texty a firmy, které si ještě takové programy nepořídily, najaly desítky brigádníků, kteří pod jednou střechou a na dvě směny sepisují velké příběhy o tajemném zločinu, pocuchaných osobnostech či rozpadajících se vztazích. Nesmí chybět grafik, který zajistí hezkou obálku a o ostatní se postará reklamní agentura. A pak první celebrita, která se v některém z VIP magazínů zmíní, že má právě rozečtený román…  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.03.2015 16:04:59dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

S božím přikázáním má tvé šesté společného možná to, že v severských ságách se (tuším-li správně) smilní a vraždí. Jinak ve mně po dočtení téhle miniatury zůstavá jed dojem, že zmiňovaný typ literatury nemáš rád, ale jistotu, že tomu tak doopravdy je, tu nemám.

18.03.2015 12:26:54dát kritice tipStvN

Neosuhlasím s tím, že to není literatura. Četl jsem jednoho Nesba a bylo to celkem fajn. Já bych to nezatracoval. Navíc to má ten efekt, že to ke čtení přitíhne lidi, kteří by třeba nikdy nečetli. Takové ty, jak jsi psal jinde: bomba, pecka...lidi. Takže jsi trochu v konfliktu sám se sebou. Na jednu stranu ti vadí, jak se lidé jazykově omezili, na druhou stranu když mají šanci číst, tak to je také špatně. No a ne každý můžeš číst Kanta. To prostě nejde. Když máš takový nadhled, tak bys to měl vědět.

13.03.2015 10:32:44dát kritice tipmalej_blazen

Tak knihovna je predevsim dekoracni nabytek a to co dnes obstaraji severske sagy, drive obstaral Ottuv slovnik naucny v kancelarich pravniku, majitelu tovaren, etc., pripadne sbirka knih Aloise Jiraska. V dnesni dobe by se tez hodily k tomuto ucelu cele Velke dejiny zemi Koruny ceske.

12.03.2015 08:04:31dát kritice tipR. L.
jo, přesně takhle to funguje...
11.03.2015 18:41:28dát kritice tipKočkodan
Safra, já zjistuji, ze jsem cím dál tím vetsí hrísník!
11.03.2015 18:38:08dát kritice tipaleš-novák

vidím, že můj hypotéční byt má ještě velké nedostatky...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.