Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Přikázání osmé: Zapomeň na řeč aneb supr, bomba, pecka
datum / id11.03.2015 / 453534Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1305x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Přikázání osmé: Zapomeň na řeč aneb supr, bomba, pecka

Osmé přikázání se blíží samé hranici sdělitelnosti: Zapomeň na řeč. Klesající úrovně řeči si jako první všiml a filosoficky tento posun zachytil Martin Heidegger v slavné knize Bytí a čas. Ve své mírně beznadějné, ale naprosto přesné analýze to shrnul slovy: Z řeči se stávají pouhé řeči.

Vše kolem nás je uzpůsobeno té nejzákladnější komunikaci: omezený počet znaků v okýnku pro sms zprávy, fenomén emotikonů, které mají vyjádřit to, co dříve lidé opisovali když ne básničkami, tak alespoň kostrbatými slovy, příkaz rychlosti komunikace (e-maily je třeba řešit kdekoli, třeba i v tramvaji), výbuch videoklipové kultury (youtube). A ovšem: nikdo nečte. A pokud, tak idiotské knihy ala Harry Potter, což se týká i – biologicky - dospělých jedinců.

Vydali jsme se račím krokem nazpátek do minulosti, kde byla gramotnost výsadou vzdělaných řeholníků a několika učenců. Vracíme se zpět k obrázkovému světu, ikonami se to hemží na monitorech počítačů a telefonů, ostatně nejintimnějších věcí, jaké dnešní člověk má.

Kdosi před léty přišel s dobrým nápadem propojit svět elektronickou sítí. A kdosi jiný na tu síť našrouboval ještě jednu – sociální síť. Snad ten vynálezce a elektronický instalatér měl na mysli dobrou věc. Jenže, nepodařilo se. Sociální sítě obsadil hmyz, kterému patří trochu kousavá Einsteinova poznámka: Pro některé lidi je tak velkého mozku škoda. Stačil by jim poloviční. 

A ten hmyz klade denně do útrob sociálních sítí vajíčka v podobě žvástu, výkřiků zoufalství a nejnižšího hněvu, že až se křiví ta slova – vajíčka, podobně jako se křiví tváře agresivním opilcům, ale taky vajíčka výkřiků nejprostší radosti, ve vůdčí triádě: supr, bomba, pecka. A taky jsou denně nakladeny do elektronického prostoru miliony fotografií, neboť fotografie naplní účinněji než cokoli jiného osmé přikázání: Zapomeň na řeč.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.03.2015 14:33:32dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Hned od začátku mi tvé osmé přikázání přijde stejně trefné, jako předchozí, sedmé, a po dočtení mi nezbývá, než souhlasit. Na všem uvedeném -- snad i na sociálních sítích -- lze najít nějaké kladné stránky. Otázkouu je, zda je někdo hledá, nebo zda se jen nechá pohltit snadnou dostupností a módními vlivy. Napadá mě, že Písmák je jedním z posledních míst, kde k pokřivení, zmiňovaném tvým osmým přikázáním nedochází, nebo aspoň ne v tak velké míře. Nepromluvíš křivého svědectví, srovnávám s původním (jedním z možných) osmým přikázáním, a přemýšlím, do jaké míry se mu tebou popsaný svět vzdaluje nebo blíží... Tip.

17.03.2015 22:01:55dát kritice tipStvN

Mluvis trochu jako snob. Taky jsem cetl tezky knizky. Jenze to z cloveka jeste nic nedela. 

17.03.2015 20:37:52dát kritice tipMovsar

ten byl ještě jiný a o tom tu uiž vůbec nebyla řeč. ale ti prostoduší lidé, kteří se redukovali na supr bomba pecka by mohli četbou takového huysmanse, karáska nebo przybyszewskiho jedině získat. v podsatatě by to bylo to nejlepší, co by mohli ve svém životě udělat.

17.03.2015 20:35:18dát kritice tipMovsar

mluvím o květnatém vyjdřování?

jinak ale nesouhlas: mnoho velkých postav filosofie, která byla velmi přesná, bylo svou květnatou mluvou známo. namátkou lacan nebo heidegger. pokud nemáme na mysli květnatý jazyk ve smyslu symbolistů 19. století.

17.03.2015 18:22:56dát kritice tipStvN

Já jsem si třeba nikdy nemyslel, že extra květnaté vyjadřování je dobré. Napak mi to přišlo jako neschopnost autora vyjádřit myšlenku.

14.03.2015 14:06:25dát kritice tipJosephina

ano, globální venkované, co si přát víc!

13.03.2015 10:19:42dát kritice tipmalej_blazen

Nikam se nevracime, protoze nikdy nebylo jinak. Drive bylo pismo, cteni, kniha vysadou par zasvecenych, pote se vytvorila iluze, ze preda-li se toto mase, dostane se na uroven techto "osvicencu" a bude se spolupodilet na rozhodovani svych osudu. To se vsak nestalo, pouze zustala ta iluze, kdy si kazdej blbec s nazorem mysli, ne ze ho kazdej musi poslouchat, ale ze ho posloucha! A protoze reci byly vzdy reci, tak i pismo bylo k teto roli odsouzeno, do podoby prazdnych kecu a zvastu. Internet je obrovska masa, ktera v zadnem pripade nezarucuje kvalitu, nybrz pouze kvantitu. Vse je porad stejne, v kruzich se navracime do globalni vesnice.

12.03.2015 08:47:28dát kritice tipKočkodan
Supr! ;-)
12.03.2015 08:32:04dát kritice tipblacksabbath

ŘEČ..slouží ke vzájemné komunikaci.... je  výsadou člověka......

nemluv.......nepiš........čím........zůstaneš ?????

Slova jsou činy moudrosti : ...Vladislav Vančura

Slova jsou k tomu, aby vysvětlovala naše myšlenky :..Moliér

Přeji hezký den................TIP

12.03.2015 07:51:31dát kritice tipR. L.
/***
Kdysi se šermovalo kordem.
Pár jedinců ještě dnes wordem.
Ve 'vyspělé komunikaci' Concordie
ztroskotávají nám u břehů. Mordyje.
Přestáváme být ve střehu... V paměti
udržíme už jen torzo fotografií... Naletí
ještě někdy někdo tak dokonale na praktiky
starých otrokářů a navíc dobrovolně? Kon-Tiky
nám už frnknul, zdá se a novodobé ráje vidíme asi
každý jinak... V hrách u computerů, poloslepí, bezvlasí.
12.03.2015 07:29:46dát kritice tipaleš-novák

na počátku byl Word...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.