Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

On-line

+1 neviditelných
Nero z autobusu
datum / id02.10.2015 / 459978Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno773x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Nero z autobusu

Připomínal proslulého římského císaře. Ovšem v letech, zestárlý Nero cestující autobusem. Nastoupil u Lihovaru a směřoval k jihu. Zpátky k domovu? Na Budějovické má možná garsonku a regulovaný nájem. Luštil sudoku a šklebil se při tom, jako by hleděl do plamenů Říma. Vichr náhody ho po dvou tisíciletích vyvrhl do docela všedního ohýnku současné Prahy. Jak si v něm vede?

Mnoho o Neronovi nevíme, a to málo mu příliš nelichotí. Šílenec, žhář, špatný básník, násilník a vrah. Co z toho ještě v sobě chová ten chlapík v manšestrákách a s batohem přes záda, co civěl do sešitu 365 dní se sudoku? Ani o tom nevíme a jen těžko se najde nějaký novodobý Tacitus, který by s péčí historika a vášní nenávistníka podal zprávu. Ale můžeme fantazírovat. Ostatně i starověký historik tak z valné míry činil.

Odjížděl Nero to ráno od milenky? Anebo se byl projít pod starým železničním mostem v Prokopském údolí? Travami obrostlý monument z kamení a zrezlého železa v sobě chová poetiku ruin. Táhly ho více sexuální výstřednosti, nebo šmak domoviny? Obě možnosti značně omezené na pozadí paměti císaře. Jak se pak nešklebit do křížovkářského sešitu.

Ale třeba staří portrétní sochaři přeháněli a ta podoba byla klamná. Od samého počátku. A ten člověk jel odnikud nikam. Tak jako my všichni v tom autobuse z Lihovaru.

A zatímco se náš autobus táhl dopravní šňůrou, v garsonce na Budějovické se protáhla žena jménem Sabina.   
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.10.2015 20:57:36dát kritice tipMovsar

díky, lakrov, za čtení i zprávu. není to tvoje chyba, jsi jak očtenář pánem nad textem, jak ho pustím do světa, už se o něj musím dělit. tedy o jeho pochopení a intepretaci. a já to dělám dobrovolně rád. proto jsem za reflexi vždy rád.

23.10.2015 13:00:42dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zaujalo mě zamyšlení nad Tacitem a zprávách jím podaných převedené na současnost a ohlédnutí do ní z tušené budoucnosti. Jinak mě tenhle textík spíš minul, cože je ovšem nejspíš moje chyba.

04.10.2015 16:10:18dát kritice tipMovsar

tak přece na to zklamání jsi musel být připraven, to nezastírej: pokud by ho připomínal výstřednostmi, jistě by u toho neluštil sudoku.

04.10.2015 15:43:43dát kritice tipZdenda

Celou dobu jsem nevěděl, čím jako toho Nerona pripomina. Teprve v zaveru se vyjasnuje, ze vzhledem. Coz je teda zklamani.

03.10.2015 08:13:29dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Pěkné, Neronovi by se v garsonce spíš protahovali dva tři    -náctiletí...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.