Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Zahrádkářská kolonie Jiřina
datum / id20.01.2016 / 463702Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1220x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

List z deníku, cesta do Nymburku a nazpátek.

Zahrádkářská kolonie Jiřina

Nádraží, to je oslava doby železné, těch traverz, sloupů, kolejí a drátů. A když se rozchumelí, bere všechnu tu spoušť svou tichou, usedavě bílou řečí doba ledová. Tak se to střídá na nádraří Praha – střed, právě teď.

V rukách hýčká si svůj mobiltronek, dokonce ho balí do hadříků. Je to báječné robátko, a dokonce ve tmě i svítí. Když pláče hladem, maminka přistrčí drátěný cecík s elektřinou a ono ji pak nacucané zas těší: bliká, hraje, zvoní. A taky, ach, jak čerstvě nakousnuté jablíčko voní.

Soukromí detektivové rozčmuchali se nad podezřelou věcí, do jídelen rozvezli plné avie knedlíků, dětem skončila velká přestávka a na cestě z Čech do Itálie právě prospali se dva šneci. Pěkně na odpočivadle, mezi řidiči avií už prázdných od knedlíků, ještě dali by si tak s nimi kávu do rendlíků. Jak ta jen omamně voní, docela jinak by se pak šinuli po ní.

Vlak do Nymburku. Seděla naširoko a tvářila se jak kakabus, snad ráno ji nesedl antabus. Oslovit ji bylo by ošemetné, nechal jsem kyslou šťávu dívce bědné.

Stratov. Malinká alej v nasněžené spoustě, stromky nehybné až na dno zimy, větve shrbené, jako člověk, co doznává všechny své viny. Až tady ale blýskne se na časy, zas zčervenají srdcovkami a řečí ptačí promluví. A nebude to žádné přiznání, bude to sakra píseň, bujné chuti vyznání. Tam ve Stratově podle cesty.

Čelákovice a jejich zahrádkářská kolonie Jiřina. Tam v létě, v jedné z chatek, přesně pod obrazem říjícího jelena, lehává žena Jiřina. Bujná liniemi jak džbánek od vína. A co víc, lehává jen tak, ve žlutých bikinách, bronzová od slunce a od touhy rozvonělá jako květina. Nejmužnější ze zahrádkářů pak mění se v mocné zvíře z obrázku, své srdce, klid i účty dává v sázku. Však láska v kolonii o horkém létě jináč chutná, co bude pak, po tom tomu plemennému milci putna.

Ještě včera to byla pro sousedy z Lípy dobrá Janka. A dnes? Je z ní metropolitánka! Štráduje si to ulicí celá nová, v overalu značky Dior – navštívila OD Prior. V rucčce krémy maštěné drží kávu od bratra Kosti, pěkně v kbelíčku, celou utopenou v cukru a mlíčku. Ne, tahle holka se tu neztratí, ještě najít chlapa, co vždy všechno zaplatí. Ach, ta Janka metropolitánka.

Drobné tóny kardamonu, santalu a pačuli, holky seforky, ty se rády přitulí. Jen musíš sáhnout po bonu, nehledět na grešli a myslet na bílé šaty v šifónu.

Vodičkova. Ve světle výlohy se šperky daly si sraz dvě prdelaté holky. Prdýlky mají pěkně boulaté, jako překypělé vdolky. Zdraví se: No ahóój, láásko. Obejmou se a za chvíli v přítmí bistra zhltnou žemli s masem a lá tabasco. A víno budou pít pravé z bambusu, s hladinkou večera pak dojde i na pusu. Takovou tu jinačí, co věci krásně onačí.

Na řeku mezitím padla tma. Řízná, jakou jen dobré pivo má. A taky jo: už z čepu lejou ho maníkům v čůrkách do sklínek, a ne zrovna málo. Až v noci půjdou přes řeku dom, pustí si nejspíš do plínek. Svým ženským přidají na práci, ti věčně žízniví čudáci.

U Smíchovského nádraží žluté tečky luceren, vpité do mlžné tmy podvečera. Chlapík v bufetu k suché skývě žádá aspoň křen, pro horala od Popradu nic moc večera. Míjím tu scénu z tramvaje, sám hladov, hladovému hořce aspoň mávaje.   
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.01.2016 20:02:43dát kritice tipMovsar

tak to se skláním, musí to být o to obtížnější, že v cizí - a nám, podle mého názoru - ne úplně nakloněné zemi. i když já mám německou kulturu rád, opačně to asi úplně neplatí.. což je škoda.

21.01.2016 19:26:46dát kritice tipKočkodan
Ano, přepisuji na Zemském sociálním soudu namluvené texty do počítače. Díky moderní technice to opravdu může dělat i nevidomý.
Na domácím počítači jsi (stejně jako ostatní) Zuzana – tak se jmenuje ten umělý (ale dost přirozeně znějící) hlas, který mi všechno přečte.
21.01.2016 19:00:56dát kritice tipLnice

jo, máš recht, dumat zkraje léta pod stromy, těžká romantika:-)

21.01.2016 17:51:26dát kritice tipMovsar

jsem rád, že sti líbilo, lnice. ta alejička ve stratově je skutečně pěkná, moct se tak zkraje léta opřít o jeden z těch sstromků a dumat, dumat dlouho do večera.

21.01.2016 17:20:48dát kritice tipLnice

celé hezké, nejvíce Stratov*

21.01.2016 17:17:01dát kritice tipMovsar

nepsal jsi kdysi, že jsi zapisovatel u soudu?

21.01.2016 09:08:16dát kritice tipKočkodan
Pro Jirku by mozná nebylo úplne sexy, ze jsem nevidomý.
Ale to “afordidisiakum” mne zaujalo, to je neco pro zvýsení vtipnosti? ;-)
21.01.2016 08:54:34dát kritice tipMovsar

g: no, ale už to musím opustit. nejde mi to a pak - svádí to často k lacinosti. ale pro obveselení jsem se včera celý den vydával tou cestou.

k: jak to? jsi jistě nemužnější ze zahrádkářů! :-) a k tomu z bavor. to by se zaleskly oči i holkám seforkám! tady to pořád funguje jako afordidisiakum, myslím.

21.01.2016 00:08:24dát kritice tipKočkodan
Já znám jenom Jiřinu spolužačku ze ZDŠ. Ale linie téhle bikinové bych si stejně nemohl vychutnat.
20.01.2016 23:06:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Čím dál víc rýmuješ a šprýmuješ...pěkné   /T.

20.01.2016 22:36:49dát kritice tipMovsar

no to je náhodička. a znáš tedy paní jiřinu?

 

20.01.2016 22:31:55dát kritice tipKočkodan
Tvoje dílko mi zavonělo domovem, protože v Jiřině vystupuji, když přijedu z Bavor na dovolenou.
Ale je vidět, že nejsi „náš“, jinak bys napsal „do Nymburka“. :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.