Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Okovy do bludného světa
datum / id11.07.2016 / 470118Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno704x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Okovy do bludného světa

Ponořeni v asfalt

Už i ocel slábne horkem, jen s řidiči to nic nedělá. Dál krouží svými klimatizovanými vozy po autostrádách, hlouběji a hlouběji ponořeni v asfalt. Kdyby se tak za nimi chtěl zavřít.


Okovy do bludného světa

Kdysi přišla kuriozita z Číny a k dostání byla jen u veksláků: hodinky s kalkulačkou; stroj na kalkulaci připevněný k tělu. Dnes kuriozita přichází ze samého srdce západního světa a je (musí být) k mání snadno: hodinky s telefonem. Jsou to svého druhu okovy, jimiž digitální technika kontroluje člověka: nebudeš mít oddechu, budeš stále online, podoben Apollinairovu Ahasverovi Isaacu Lakedemovi, který musel i souložit za chůze, neboť jeho trestem bylo věčně bloudit světem. Napadá mě, že digitální svět je takovým bludným světem. A jablíčková korporace nad ním už chřestí svými řetězy.


Pán much

Radiožurnál: české děti uspěly v mezinárodní soutěži! Úlohou je přijít s myšlenkou, která se dá nejlépe „zobchodovat“; součástí je mj. i „marketingová analýza“. Stín globalizace přikryl i naši polokouli, jistěže v ústavně přijatelné podobě: zatímco v Asii děti trepky šijí, tady vymýšlejí, jak je nejlépe udat. Nepochybuji, že mezi těmi malými manažírky vyroste správný pán much. A ten dostane hlavní cenu!


A kolik kB váží vaše duše?

V době, kdy Josef Laufer startoval svůj tirák a odjížděl s ním vstříc konci vztahu, měly věci svou distanci. Nyní jakákoli mezera zmizela, vše je okamžité, online, akce a reakce se počítají na vteřiny. A je to snadné, tiráci už ani nemusejí odjíždět tisíce kilometrů, aby se stali neviditelnými, stačí použít tlačítko Odebrat z přátel, Vymazat z kontaktů. Je to logika atomového kufříku, logika „humánní“ likvidace, vyhlazení. Zbývá prostor (lebensraum) několika kB. Právě tolik dnes váží duše.


Pokojem obchází přízrak

Když rádio zůstane stát přes čáru, hraje pak svůj noční proud hluchým uším. Je v tom něco přízračného, poznamenal Jean Baudrillard o televizi hrající v prázdném pokoji. Neplatí ale něco podobného pro rádio? Ty mrtvé hlasy, jimž už nikdo nedopřává sluchu, jako by ztratily jediný referenční bod tohoto světa: najednou jsou bez člověka, bez své první příčiny a bez důvodu. Pokoji čas od času obchází přízraky. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.12.2016 15:24:32dát kritice tipMovsar

děkuju lakrov.

27.12.2016 14:49:58dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Okovy do bludného světa a A kolik kB váží vaše duše? mě zasáhly.  V Pokoji obcházeném přizrakem je kus magie. Pán much mě nějak minul,  což je ovšem způsobeno tím, že neznám souvislosti.  Tip.  

12.07.2016 09:38:19dát kritice tipMovsar

díky, evženie, jsem rád, že je nás víc a bude určitě do budoucna, lidem se to vše zají.  

11.07.2016 22:59:57dát kritice tipEvženie Brambůrková

S tvým náhledem na pohlcení člověka technikou se dívám  stejně. A říkat, že nás už z toho hlava bolet nebude je alibismus. *Některér tvé věci si nechám na jindy, mám dovolenou  na tabletu to není nic moc.

11.07.2016 21:04:48dát kritice tipMovsar

aleši, je to tak. a dokonce svým způsobem v sudu žiju. sice ne docela jako diogenes, ale přece,

11.07.2016 20:39:25dát kritice tipaleš-novák

civilizace na tebe působí dost traumaticky...nechtěl bys bydlet v sudu?

(ale tvé pohledy se mi líbí, "nastavují zrcadlo"...)

11.07.2016 19:02:21dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Chřestění jablíčkové korporace:) Děti v Asii a trepky:(((    Mrtvé hlasy beze sluchu:)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.