Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 452 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jedna nevyprovokovaná úvaha státního zaměstnance
datum / id10.08.2016 / 471158Vytisknout |
autorVitex
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno2599x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Prolog

(Říkám si, že bych mohl občas zase něco napsat. Možná i na pokračování.)

Jedna nevyprovokovaná úvaha státního zaměstnance

 

 

Přišel jsem do práce s půlhodinovým zpožděním, ale byl jsem si jistý, že si toho nikdo nevšimne, a bylo to tak. Studenou žulu hlavního schodiště zrovna drhla nějaká nová Ukrajinka, ještě jsem ji tu nikdy neviděl. Mladá, ne moc hezká, drobná. Těsně před prázdninami vlastně dala výpověď ta starší bloncka, přišla za mnou tehdy ubrečená, jestli bych jí to nepomohl sepsat. „Chci jim dát najevo, že se ke mně takhle chovat nemůžou.“ Ta ženská byla formát.

Rozsvítil jsem ve svém krásném malém kanclu bez oken. A chtěl jsem se především podívat, ze záznamu, jak včera hrála Kvitová. Monitor od kamer svítil celou noc, protože jsem ho včera zapomněl vypnout. Počítač naskočil. Www ceskatelevize cz. Sport. Hlavní zprávou z Ria ale bylo, že nějaká Svitolinová vyřadila Serenu Williams. Pustil jsem video Závěr utkání Svitolinová – S. Williamsová. Chudák Serena, skoro plakala, když jí při závěrečných míčcích docházelo, že na to už nemá. Pak poslední „gem“ a úžasná směs emocí v tváři Jeliny Svitolinové. Záběry na žluto modré ukrajinské fanoušky na tribunách.

Vtom mi oči kmitly k černobílému monitoru od kamer. Naše nová uklizečka tam dál drhla žulu, na kolenou. Možná ani nevěděla, že jiná mladá Ukrajinka, možná přesně stejně stará, včera porazila světovou jedničku. A já jsem seděl ve svém krásném malém kanclu bez oken a pomalu si začal vařit kafe.

Co s tím? Nakonec nic, samozřejmě. Nedávno se tichou poštou doneslo i ke mně, že ta tmavovlasá, co pije, to má teď těžký – proto jí nesmíme udat, nesmíme ji nechat vyhodit. Umřela jí osmnáctiletá dcera a nechala po sobě roční dítě. Měl jsem chuť ji oslovit. Nabídnout se. S čímkoli. Pomoct finančně. Adoptovat. V rámci svých reálných možností, samozřejmě. Jenže pak jsem ji jednou viděl se docela uvolněně smát. A pak zaslechl, že tu má i syna, který se snad postará. A za pár dní jsem si už nevzpomněl.

Kasty. Skoro všechny uklizečky u nás jsou Ukrajinky a nikdo nechápe, jak to dělají, že žijí, z těch platů. Oba uklizeči jsou cikáni. Uvaděčky jsou zase všechny důchodkyně, které se doma nudí nebo se jim hodí těch pár korun pro vnoučata. My nad nima jsme všichni předně proklatci příslovím „devatero řemesel, desátá bída“, ale máme aspoň nějaké ty tituly, tak tu můžem jakože dělat, i když by to jinak mohl dělat asi kdokoli jiný. Pravda, sekuriťáci by na to možná neměli. To je zas jiný zdejší pronárod, definovaný právě mezí jejich intelektuálních a komunikačních schopností. Technici – staří unavení pánové a jeden mladý. A šéfové? Pěkná přehlídka profesionálních deformací, přepřepřepřekombinovaných myšlenkových pochodů a paranoidních obav z (předem ohlášených) kontrol.

Tak to bývá. Tak to je. Přesto mi pohled na ty dvě ukrajinské holky, z nichž každá byla zrovna na úplně jiném konci světa, připadl v něčem mystický. Někdo v nebi, jiný v podsvětí. A žádný pravičák mi nenakuká, že jedna se snažila a druhá se nesnažila a proto jsou tam, kde jsou.

Dám si kafe. Pomlčím radši o tom, co budu dneska dělat v práci. A večer mi žena zase řekne, jak jsme strašně chudí, jak máme hnusný malý byt, že naše desetidenní dovolená v Chorvatsku byla moc krátká a že si to všechno nezasloužila.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.09.2016 13:58:16dát kritice tipJanina6

Taky si myslím, že je to spíš úvaha než povídka, ale ani jako úvaha mě to moc nenadchlo. Ano, začíná to jako povídka, dokonce jsem začala být zvědavá na hlavního hrdinu, na to, jaký příběh toho rána v jeho „krásném malém kanclu bez oken“ začne. Nezačal. Druhou polovinu tvoří spíš úvaha – zamyšlení, které je ale strašně obecné. Jak se začnou lidi šmahem házet do jednoho pytle (či několika pytlů dle jakýchsi „kast“), přestává to pro mě být zajímavé, protože vím, že život je jiný, složitější.

K jazykové stránce textu bych podotkla např. to, že uklízečka se píše s dlouhým í, slovo žlutomodré dohromady, doporučila bych vyhnout se dvojímu opakování „možná“ v jednom souvětí (Možná ani nevěděla, že jiná mladá Ukrajinka, možná…) a věřím, že formulace „jsme všichni předně proklatci příslovím“ by se dala upravit na srozumitelnější.

Diskuse pod textem je zajímavá (ne tolik z literárního, jako spíš psychologického hlediska).

10.09.2016 21:32:30dát kritice tipStvN

careful, pokud jsi na tom teda lépe řekněme než já, a pokud ti přijde, že já se mám lépe než ty, tak co ti aktuálně brání v tom, abys dosáhla toho, co chceš? Zapomeň na rodiče, ti už tě za ručičku nevodí. Co vlastně teď chceš?

10.09.2016 15:03:45dát kritice tipVigan

Skvěle napsáno. Poslední věta vlastně dělá jakousi střechu nad tím, co autor v textu popisuje. "Já to vidím, ale je to schované"

…Připomnělo mi to jistou epizodu, i když jiné dimenze. Jedna známá, velice nešťastná ze vztahu, z práce, ze sebe, nechala si udělat výklad karet jisté svérázné místní dámy, před kterou musíte nejdříve postavit rum, než začne něco věštit. Když jí madam všechno vykouzlila, tak známá vyběhla s pláčem, na co mi to kráva říkala, když já tohle všechno vím. Zaplatila za to čtyři sta. No, ohledně osudu a cest těch chudších, my to víme, ale necháme si to i říct. Co na tom. Platíme za to pocitem jistého studu. Někteří. Nebo přejdeme mlčením.

Ráda jsem četla. Příjemně atmosférické, doplněné prostřihy záznamů autorova osobního života.

03.09.2016 21:47:44dát kritice tipK3

.

03.09.2016 21:39:27dát kritice tipK3

Na rozdíl od tebe si my myslím, že jsem složitější než kdokoliv jiný. Takže jestli si myslíš, že se vyznáš v lidech, je to možné, já si to o sobě myslím taky. Jenže ve mě se nevyznáš vůbec. A jestli se ti zdá že všechno vidím jednoduše? Možná. Potom ty to zase vidíš složitější než to je. Jisté je jedno, že urážet bychom se neměli. To jestli u čtení myslím nebo ne a jestli jsem bystrý? To je tvoje věc co si myslíš. Jenom to ale dokazuje, že se vlastně vůbec neznáme. Je to jako když si někoho zadáš v nějaký seznamce a výjde ti někdo úplně jiný. Prostě psát si můžeš co chceš ale měla by sis za tím stát. A musíš si za to taky zodpovídat. Já tě urážet nebudu. Abych byl upřimný, kdybych věděl jakým směrem se vydá diskuze k téhle povídce, nenominoval bych ji. Nominoval jsem ji z úplně jinejch důvodů než je tahle hloupá debata.

03.09.2016 21:05:25dát kritice tipcareful

Existují různé testy osobnosti...

a že se tu neznáme? Já z toho co čtu poznám dost... možná jsem se naučila v lidech číst po hospodách (ne úplně ve všech... tak dobrá nejsem) ... umí to prý třeba i Manson (vyrost po ústavech) a jiní vůdci sekt... kdybych přesvědčená o tom, že jsem mesiáš, tak bych neměla problém určité povahy totálně zblbnout...

...a že ty u čtení moc nemyslíš a vůbec nejsi z nebystřejších, už vím taky dobře... že tohle máš za namyšlenost ti neberu, všechno vidíš děsně jednoduše, páč moc složitý nejsi...

03.09.2016 20:14:08dát kritice tipK3

Mě se nelíbí tohle: když lidi o sobě mluví, že jsou hotoví. Co to je za paskvil? Hotovej je tak leda chleba když vyjede z pekárny a to ještě kdoví jestli. A hodnotit se takhle navzájem? A ta namyšlenost, že já jsem lepší než ty. To je fakt otřes. Za chvíli by ste se kastovali jak Němci za války. Lidi, vžyť se vůbec neznáte. Napsat si sem může každý co chce. Ideální místo na manipulaci. A IQ? Takto změřit se dá pouze část inteligence a o osobnosti člověka to moc nevypovídá.

03.09.2016 17:58:32dát kritice tipcareful

...jinak ještě k tobě Zdendo: ty jsi lepší než drtivá většina ostatních...žádnej vyloženej zázrak, ale než valná většina opravdu lepší jsi a to o dost... pokud zrovna nemáš ten svůj menzes:D... ani jsi to o sobě nemusel psát... já to poznala docela rychle, jen co jsem přišla.. a bříza taky není blbka...umí přemýšlet.. takovej StvN je člověk dobrej ve velmi úzké oblasti a jinak nepoužitelnej... ale furt je na tom taky líp než většina tady (natož tam venku), to se mu zas musí nechat...

soráč za Ot, autore...tobě posudek neudělám, protože tě tak moc neznám:D... 

03.09.2016 16:42:53dát kritice tipcareful

Jo, kdysi jsme si s klukama na jednom fóru dělali nějaký prý snad odbornější test (nebylo to jako z Bravíčka... hodně otázek a tak) na složení osobnosti... mně tehdy vyšlo, že jsem typ generál...byly tam různé typy...třeba učitel nebo pokladní/obchodník a tak... ten můj typ osobnosti prý mají v populaci, co pamatuju, snad zhruba 2% a to ještě většinou spíš muži

 

03.09.2016 16:24:47dát kritice tipcareful

Tak koukám, že tu byl dost mejdan, děti...

Jasně, že nemá vliv jen rodina, ale mnoho dětí se mimo ni fakt moc nedostane a pokud ano, pak často do prostředí, které je taky nezdravé (determinace)... samozřejmě je tu taky nějaká genetika.... a možnosti volby... jenže ty má někdo omezeny víc a jiný méně a z toho plyne nespravedlnost... já si třeba myslím, že jsem lepší než StvN a kdyby nám udělali testy IQ a jiné testy, tak bych na tom byla nejspíš líp... tedy podle toho, jak ho znám..tím neříkám, že není v ničem lepší...například si myslím, že pozornost udrží rozhodně líp než já a určitě bude pečlivější a nejspíš i zručnější, páč na ruce jsem levá... a jako chlap bude mít větší fyzickou sílu...nejspíš... přesto si myslím, že jsem chytřejší a nadanější...a taky mám víc přehled... myslím, že narodit se v lepší rodině, tak jsem někde jinde...

kdy je člověk "hotový"... to má každý jinak...ti nepříliš složití brzy a ti rigidní se nejsou schopni přizpůsobit...já se třeba učím rychle i dnes...

Pak je tu otázka, čím se vlastně měří životní úspěch... penězi? školou? tím že si vás někdo váží, nebo se vás bojí? tím, že jste se sebou spokojeni?... to poslední může fungovat i když sedíte v hospodě a jste popelář...

29.08.2016 13:40:19dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Po celou dobu čtení marně pátrám po smyslu, po ústřední myšlence téhle povídky.  Nacházím jej až v posledním odstavečku -- ta nesrovnavatelnost  hodnot a relativnost poměrů, co je málo a co je ještě méně...  

18.08.2016 13:04:08dát kritice tipZdenda

No popisuješ to trošku divně, ale v zásadě si asi rozumíme.

A jo, je to deprimující - ale co mám jako dělat, tak to prostě je.

18.08.2016 12:45:53dát kritice tipbříza bělokorá

dobře, asi jsem tě teda špatně pochopila, to se mi občas stává.

... z vlivů neni možný se vymanit, protože nic vlastně nemůžem ovlivnit vlastní vůlí, ta je totiž ovliněná genetickou výbavou a vnějšími vlivy ... už z tohodle pohledu nemáš důvod se cejtit lepší, neboť si jenom výsledek nějakýho souběhu všeho, co na tebe kdy působilo a i tvoje rozhodnutí, at byla jakákoliv, jsou toho výsledkem... nikoho nemůžeš z ničeho obvinit a nemá cenu řešit, jestli za něco může rodinný zázemí, protože neni jasný jaká si povaha a jak tě ta rodina ovlivní, oni to taky nevědí a tak se snažej aspoň platit kroužky. Nevim, no, asi sem taky dítě... přiznávám, že mě to trochu deprimuje.

18.08.2016 11:40:41dát kritice tipZdenda

Já se cítím lepší než drtivá většina ostatních - a tuhle drtivou většinu nazývám v tomto případě plebsem.

Prostředí, ve kterém člověk vyrůstal, je jeden z vlivů prostředí - v tom rozpor nebo názorový posun není. Jestli jsem názorový posun provedl, tak v tom, že místo "je těžké se z toho vymanit" jsem měl říct  "je nemožné se z toho vymanit" - ani tohle není ve skutečnosti posun, vyplývá to z toho, co říkám: svobodná vůle neexistuje, ale je dobré, aby v ni lidé věřili - pak samozřejmě záleží, s kým a na jaké úrovni se bavíš. Například dětem (a dětským lidem jako je careful) neříkáš, že svobodná vůle neexistuje, protože to na ně nemá dobrej vliv, ale takhle mezi sebou si to říct můžeme. :)

18.08.2016 10:28:00dát kritice tipbříza bělokorá

„Můj názor je, vraťme se na začátek, že rozhodnutí člověka jít do hospody, je výsledkem všech vlivů, které na něho v průběhu let působily…“ jenže to jsi neřekl, to už tu upravuješ svůj vlastní výrok, tvrdil si, že je to příčina toho, „že ti nikdo nic jinýho neukázal, neřekl a celý cely zivot jsi vyrustal v prostredi, kde ti vsichni rikali, ze nema cenu se o cokoli snazit, ze je vsechno na hovno atd…“ to je teda podle mě dost významnej názorově posun. Nějak mi tam teda v tom původním unikly ty okolní vlivy, to se pak nediv, že to rozporuju. Když vlastně sám nevíš, co tvrdíš. A pak najednou řekneš, že je to jasný. A ještěsto korunoval slovy, jak je těžký se z toho vymanit. . Samozřejmě, to co říkáš teď s tím asi nelze nesouhlasit. Tak to je můj názor, teď už ho znáš.Nevím, čemu říkáš plebs, osobně se necejtim být lepší ani horší než nikdo at žije jakkoliv.

Upravit sůvj názor a pak tvrdit, že ostatí sou blbý je vždycky fajn.

18.08.2016 09:55:48dát kritice tipZdenda

Ano, ty jsi netvrdila, že rodina vliv nemá, ani já jsem to netvrdil, zase se vymezuješ vůči něčemu, co nikdo netvrdil. Člověka ovlivňují tisíce věcí, mají různý význam a často je těžké až nemožné říct, jaký vliv bude konkrétní věc na konkrétního člověka mít. Souhlas? Doufám, že jo. To je  celkem samozřejmé východisko, ne něco, k čemu by bylo třeba dojít dlouhou debatou.

Vysoká škola sama o sobě není úspěch, neuvedl jsem, že děti vysokoškoláků jsou úspěšné, ale že děti vysokoškoláků častěji vystudují vysokou - tím se nedokazuje úspěšnost těch dětí, pouze determinace prostředím. Na té jsme se shodli, takže už to není třeba rozvádět.

Z tvých příspěvků se naopak snažím vybírat si to, co dává smysl, a blahosklonně ignoruju všechny ty komedianty, povídání o zametání cestiček a zámožných rodinách a všechno to citově zabarvený smetí, který do rozumný debaty nepatří. Tvůj názor nesnižuju - ani ho neznám.

Jestli tomu dobře rozumím, tak se v zásadě bavíme o otázce svobodné vůle.

Můj názor je, vraťme se na začátek, že rozhodnutí člověka jít do hospody, je výsledkem všech vlivů, které na něho v průběhu let působily. Svobodná vůle neexistuje, to se víceméně vědělo vždycky a poslední dobou je to čím dál zřetelnější. Nicméně je dost obtížné se s tím vyrovnat. Jako nejúčelnější se mi jeví předpokládat svobodnou vůli sám u sebe, zatímco ostatní lidi vnímat deterministicky. Tímto postupem mi zůstane pocit, že můžu svůj život nějak ovlivnit a zároveň ve mně vůči ostatním lidem probouzí spíš soucit než nenávist, potřebu pomáhat víc než potřebu trestat. V obyčejném plebsu je pak třeba naopak pěstovat myšlenku svobodné vůle, protože vede k větší zodpovědnosti za vlastní život. Není to zrovna elegantní řešení, ale lepší mě nenapadá.

18.08.2016 09:04:44dát kritice tipbříza bělokorá

Nikdy jsem netvrdila, že rodina vliv nemá. Říkám jenom, že asi těžko můžeš říct, co konkrétně z toho, v čem žiješ tě ovlivní.. silně negativní věc může ovlivnit pozitivně a naopak. Ale žádný známý statistiky na to nemam, dlouhodobě sleduju jenom vývoj nezaměstnanosti (a ta je nejnižší za posledních x let a že si v týhle době někdo nemůže najít práci... nevim no, asi i tak je to pro někoho těžký). Že maj vysokoškoláci vysokoškoláky je asi jasný, to už je ale pak o tom, jestli VŠ považuješ za měřítko úspěchu, já totiž asi spíš ne. Je totiž taky pravda, že docela velká skupina vysokoškoláků hledá uplatnění v oboru dost těžko a pak sou výuční obory, po kterejch by si zaměstnavatelé urvali ruce a rozhodně je uměj zaplatit.

To co jsi vysek z mýho příspěku, sem asi formulovala špatně. Je ovšem otázka proč mě chytáš za slovo a proč tvoje poslední komentáře směrem ke mě spíš měli za úkol můj názor nějak snížit.  

17.08.2016 22:47:43dát kritice tipZdenda

Aha, tak to jsi mě nepochopila. Napsal jsem, že si ta odmítnutá paní třeba něco řekne, ne, že souhlasím s tím, co si řekne.

Jinak ale vliv rodiny skutečně považuju za jeden z těch nejzásadnějších - asi druhý v pořadí po genetické výbavě. Potvrzuje to řada známých statistik (děti vysokoškoláků absolvují vysokou školu častěji než děti  rodičů, co mají základku, atd.).

Zato dost pochybuju o "možnosti uplatnit vlastní rozhodnutí" - nic takového podle mě neexistuje.

17.08.2016 22:16:06dát kritice tipbříza bělokorá

Tak nevim, tak to asi řikal někdo jinej... "Nebo si jako careful rekne, ze zadny jazyky neumi, bo mela spatny rodice a nikdo ji nikdy nerekl, ze je dobry umet jazyky, atd."

mě z tohodle prostě připadalo, že považuješ vliv rodiny za zásadní, že fakt potřebuješ rodiče, aby ti řekli, že se máš učit jazyk a musej ti na to zapoplatit kurz, že třeba tam vůbec nehraje roli to, že na jazyky nemáš hlavu nebo že máš možnost uplatnit vlastní rozhodnutí a někam odjet, na což nepotebuješ bejt ze zámožný rodiny, ketrá ti vymetá cestičku. Stejně tak nepotřebuješ vymetat cestičky, když se hlásíš na školu, protože je tady školství zadarmo. 

chápeš? 

17.08.2016 22:04:30dát kritice tipZdenda

To je legitimní otázka, ovšem asi na ni nečekáš definitivní odpověď. A určitě ne ode mě. Asi se lze ale shodnout, že mladí lidé bývají foremnější a postupně jsou foremní méně a méně, existuje tuším lidové rčení, které tuhle lidskou vlastnost vystihuje... A myslím, že bychom se při troše dobré vůle mohli shodnout i na tom, že na mladého člověka lze (většinou) působit a spoluformovat jej a že je účelné se o to snažit.

Hlubší shodu už bych nehledal.

17.08.2016 21:56:50dát kritice tipStvN

No jo, jenže co je hotový člověk? Ve třiceti? Ve dvaceti? V patnácti?

17.08.2016 21:56:05dát kritice tipZdenda

no, já na to přece jen odpovím... ano, věcí, které člověka formují je hodně - to je tvůj finální příspěvek do debaty, kterou jsem ti zhnusil - promiň, ale tímhle vstupem jsi ji moc neobohatila - nikdo tu netvrdil, že "za tvoji situaci může jen jeden" - rozporováním stanoviska, které nikdo nezastává, debatu nikam neposuneš... chápeš?

17.08.2016 21:34:27dát kritice tipbříza bělokorá

ty seš prostě komediant. jinak... prostředí má vliv. Ale věcí, který člověka formujou je tolik, že těžko můžeš říct, že za tvojí situaci může jenom jeden.. ale rodina je nejviditelnější, takže je nejjednodušší to na ní hodit. líp svůj pohled na věc asi formulovat nedokážu. a ty si trhni nohou, definitivně si mě tuhle debatu zhnusil, což je vůbec tvoje specialita. 

čau. 

17.08.2016 20:53:46dát kritice tipZdenda

"dejte mi dite a ja z nej udelam, co budete chtit" - to je typickej strawman, takhle se bavit nema cenu

17.08.2016 20:38:59dát kritice tipbříza bělokorá

Tak mě spíš připadá absurdní očekávat, že by se tím mohlo něco změnit. Dejte mi dítě a já z něj udělám, co budete chtít... to není žádná novinka, to tvrdí behaviorální psychologie (tohle konkrétně J B Watson, ale nejsem si tim jistá a nechce se mi to hledat)…  Nepopírám, že prostředí má vliv, určitě má. Já jenom řikám, že těch věcí, který člověka formujou je tolik, že asi těžko můžeš říct, že za tvojí situaci může jenom jeden (jenže ta rodina je tak nějak nejvíc na ráně, že jo)… samozřejmě můžeš se pokusit vypiplat dítě, který na to nemá a ani nechce, je spíš otázka, jestli mu přehnanejma nárokama nezpůsobíš doživotní trauma. 

17.08.2016 20:10:27dát kritice tipZdenda

Tobě to asi připadá jako vrchol absurdity, ale já s tím docela souhlasím. Brát si je domů je asi neúnosný, to bych vypustil, ty školy nemusí být nejlepší, stačí dobrý, a zaplatit jim nějaký kroužek mi vůbec nepřipadá jako blbej nápad, to bych nechal beze změny.

17.08.2016 17:38:17dát kritice tipbříza bělokorá

Aha, dospělýho nejde změnit tak co dělat?... aha, už vim! vzít všechny děti z vyloučenejch rodin k sobě domů, platit jim kroužky, do alůjá opakovat, jak je snaha důležitá a zaplatit jim nejlepší školy. A když se mi na to vyfláknou, tak si asi hodit mašli, že sem jako rodič neobstála a jejich neúspěch je moje chyba a musim se holt smířit s tim, že jsem neudělala dost. 

17.08.2016 15:49:57dát kritice tipZdenda
Jo, hotovyho cloveka uz tezko zmenis. To je prece evidentni.
17.08.2016 15:40:13dát kritice tipStvN

Zdendo, když pracuješ s lidmi, tak zjistíš, že to nejde tak dobře, to co si myslíš, změnit je. I když mu dáš ty nejlepší podmínky, tak to nemusí mít vliv. Proto říkám, že to je na člověku. Není to tak, že člověk žije ve sklenici a nemá šanci se sám rozhodnout dělat něco jiného nějak jinak.

17.08.2016 14:36:52dát kritice tipZdenda
Nebo si jako careful rekne, ze zadny jazyky neumi, bo mela spatny rodice a nikdo ji nikdy nerekl, ze je dobry umet jazyky, atd.
Jenze takovi lide proste jsou a je povinnosti vas vzdelanych inteligentnich lidi usilovat o to, aby byli jini.
17.08.2016 14:28:37dát kritice tipbříza bělokorá

no jasně, ale okolí je, jak řikám širokej pojem... ale nevim, o jak vyloučený skupině je tu řeč a co je považováno za úspěch... ale myslim, že prostě člověk za život potká takovou spoustu lidí, že se mezi nima určitě najde někdo, kdo ho mohl pozitivně ovlivnit... navíc těžko někdo může určit, co konkrétně mělo vliv na to, kde ten dotyčnej je... někomu řekneš, že nic nedokáže a fakt nic nedokáže a někdo jinej se šprajcne. Původní rodinu bych nepřeceňovala, těch vlivů je nekonečný množství. Prostě mi příde dost zcestný vymlouvat se na okolnosti do nekonečna... když příde na pohovor ženská po mateřský a my jí nevezmem protože nemá jazyky, stejně si bude myslet, že je to proto, že je ženká...

17.08.2016 14:10:41dát kritice tipZdenda
Ani nejvetsi myslitele nedokazou prekonat predsudky svoji doby. Tezko chtit po obycejnem cloveku aby prekonal predsudky sve vychovy a prikladu okoli, ve kterem vyrustal.
17.08.2016 13:50:11dát kritice tipStvN

Zdendo, tak jasně, ale o to nešlo, že :) 

17.08.2016 13:46:25dát kritice tipbříza bělokorá

mě teda argument: "Rozhodnuti jit do hospody plyne z toho ze te nic lepsiho nenapadlo, a nenapadlo te to proto, ze jsi ani nevedel, ze neco lepsiho existuje nebo o to lze usilovat.." nikdo ti to neukázal, nikdo ti to neřek... a kde ty lidi žijou? ve skleníku? když za celej svůj život nepotkali nikoho, kdo by jim třeba na vlastním příkladu ukázal, že čas lze trávit i jinak než v hospodě a že se lze o něco snažit? Fakt nikdo? Všichni řikali, že jakákoliv snaha je k ničemu? širší rodina, učitelé, kamarádi, sousedi?

 

17.08.2016 13:00:20dát kritice tipZdenda
No dobre, ale povahu uz si clovek vubec nevybira.
17.08.2016 12:51:51dát kritice tipStvN

Zdendo, tuhle logiku chápu, ale nesouhlasím s tím, že vysvětluje stav věcí a neosuhlasím s tím, že podmiňuje to, jaký život kdo bude žít. Podlemě hraje větší roli povaha člověka než to, co mu kdo ukazuje a říká.

17.08.2016 12:22:50dát kritice tipZdenda
Ja teda musim dat careful v zasade zapravdu. Rozhodnuti jit do hospody plyne podle careful z toho ze te nic lepsiho nenapadlo, a nenapadlo te to proto, ze jsi ani nevedel, ze neco lepsiho existuje nebo o to lze usilovat, a nevis to proto, ze ti to nikdo nerekl, neukazal a cely zivot jsi vyrustal v prostredi, kde ti vsichni rikali, ze nema cenu se o cokoli snazit, ze je vsechno na hovno atd. Chce to mimoradne predpoklady, tomuhle se vymanit.

A nejsem vul, brizo.
17.08.2016 11:40:48dát kritice tipbříza bělokorá

Sám si vůl... to jenom na okraj. A jinak - V úvaze by mi to asi vadilo o dost míň, to ať si autor uvažuje o čem chce a jak chce. V povídce si ale kvůli němu musim myslet, že je hlavní hrdina trouba... což je škoda, protože kdyby se narodil někomu jinýmu, tak by moh bejt mnohem úspěšnější a nemusel by dělat na úřadě, kde asi na černo zaměstnávaj Ukrajinky... Moh bejt třeba slavnej rapper a mít za manželku Daru Rolins… a to prostě není fér.

17.08.2016 09:35:59dát kritice tipStvN

careful, podle mě je vysedávání po hospodách příčina stavu života. Příčina toho, že někdo sedí v hospodě je jenom ta, že tam došel. Ale že tam půjde, to si zvolil sám. 

17.08.2016 08:50:21dát kritice tipK3

Nežiju v minulým reřimu careful. Samozřejmě že vrcholový sport je drahý, jakýkoliv. Ovšem jestli někdo trpí méněcenností proto že nemá na adidasky nebo jinou značku tak je to on kdo žije někde jinde. Já závodně běhal a o adidaskách se mi ani nesnilo. Jenže v tom není úspěch sportovce. Kvalitní boty tě zlepší minimálně, jdo pouze o to že si šetříš nohy. Proto dobré boty. Rekreační sport pro zdraví je levný, není nic levnějšího, na tom si trvám. Jenže musíš ho hledat jinde. My máme tři děti. Vcelku podprůměrný příjem. Když byly děti malí brali jsme dávky. Oblečení si děti nosily po sobě. Ale i kdybych neměl na nic. Tak na to aby chodili do kroužků do jakých chtěly, peníze byly. A na to aby chodily do Angličtiny taky. A školy jsme jim taky zaplatili, protože ta investice se vrátí. Auto jsme si pořídili až mi bylo padesát, protože děti byly přednější. A když se nechtěly učit říkal jsem jim, učit se nemusíš, ale když chceš abys moh o sobě rozhodovat, aby sis sehnal lepší práci, abys byl svobodnější tak se uč , nic jinýho ti nezbývá. Nakonec vystudovaly po dvou vys. školách. Ale musely chtít, v první řadě. Jinak jak jsem řek, já nehodnotím nikoho podle vzdělání ani podle nějakejch titulů. Zaleží jakej kdo je člověk a v tom případě si třeba té uklizečky vážím víc než nadutého vysokoškoláka.

17.08.2016 08:30:43dát kritice tipZdenda
Taky chudej clovek nemuze sportovat, ani behat bosej v lese, protoze by mel velkou spotrebu energie a umrel by hlady, protoze vic jidla si nemuze dovolit.
Chudy clovek proste nemuze delat nic.
Jen cekat na smrt.
17.08.2016 07:20:49dát kritice tipcareful

K3: Jo a nejen hokej je nákladný...každé sportovní vybavení, vstup někam, nebo kroužek, něco stojí...se zkus mrknout kolik stojí tenis, karate, nebo jen běžecký boty, aby dítě nebylo ostatním k smíchu... asi nemáš moc přehled..nemluvě o tom, že pro chudého člověka je i doprava MHD nákladná záležitost...asi ještě žiješ v minulém režimu...

16.08.2016 21:23:50dát kritice tipcareful

K3: To mlivíš spíš o pohybu...ten zdraví je...sport, to, co se za něj vydává, většinou zdraví není a ten vrcholový už vůbec...

StvN: No, já těch, ze špatných podmínek, co to někam dotáhli, moc neznám...vybavím si Rytmuse:D... kdežto ti z těch lepších famílií, pokud nezačnou fetovat, nebo moc bumbat, obyčejně špatně nekončí...

..to, že někdo vysedává celý den na diskuzích, nebo v hospodě, pak  není příčina, nýbrž následek... stále si se rodinkou nepochlubil... ale to je buřt... so třeba mysli, žes něco dokázal a dokázals bys to i kdybys se narodil jinde...ne, nedokázal...fakt NE!

16.08.2016 12:54:26dát kritice tipZdenda
Brizo, vole, tim ze to nema vyznam, ti autor rika, ze je to kurva umeni, a ne nejaka prizemni uvaha, pristupna racionalnimu zkoumani. Co na tom nechapes?
16.08.2016 12:25:59dát kritice tipbříza bělokorá

tak děkuju, to já bych si asi stejně myslela co chci, ale je vždycky hezké, že člověk ví že může :))

To s tím významem moc nechápu, ale to nevadí.

16.08.2016 11:38:56dát kritice tipVitex

bříza: O posledním i o všech ostatních odstavcích i o tom dílu jako celku si mysli, co chceš. Z mojí strany nemá žádný definitivní význam, který by čtenář měl (mohl) přesně rozklíčovat.

16.08.2016 08:40:22dát kritice tipbříza bělokorá

Hele, a je ti líto jenom ukrajinek nebo řešíš kompletně všechny nízkopříjmový skupiny, to se musíš ale neskutečně trápit… nevim no, mě to nebavilo a ani s tím nesouhlasím, hlavní myšlenka, že se nerodíme se stejnejma startovacíma možnostma mi nepřijde dostatečně nosná, prostě to ví každej snad, proboha, že když se narodíš v Matiční, tak z tebe asi nebude prezident spojenejch států i kdyby ses na hlavu stavěl. To bys to s tou snahou mohl aplikovat na úplně všechno, ne jen na dvě ukrajinky, který spojuje jenom národnost. Navíc je to podle mého skromného názoru pitomost, většina větších zaměstnavatelů absolutně neřeší odkud kdo je. S lidma mimo EU je víc administrativy, to je pravda, každou ptákovinu musíš hlásit, ale většina firem si rozmyslí, jestli toho člověka mít nebo nemít, takže to obvykle celkem ochotně podstupujou… A ten poslední odstavec má znamenat co? Jakože nejsme spokojený s tim, co máme, když se má spousta lidí mnohem hůř? To je asi taky vcelku normální, ne? Ale třeba kdyby si do toho chovatska vzal tu ukrajinku, co meje schody, tak ti i bude několik měsíců vděčná… než jí to bude připadat málo.

14.08.2016 19:14:39dát kritice tipStvN

Vzhledem k tomu, že existují příklady na obou stranách, to znamená úspěšní lidé, kteří měli velmi špatné rodinné podmínky, stejně tak neúspěšní lidé, kteří mělo dobré výchozí rodinné podmínky, tak bych to tolik nepřeceňoval. Nejvíc záleží na člověku. Když někdo celé dny prosedí u netu na diskusích, tak si nemůže stěžovat na to, že měl blbé rodiče. To je každého volba. 

13.08.2016 21:06:15dát kritice tipK3

Spravedlivý je proto, že se dá změřit nebo zvážit. A jsou i různé kategorie aby si mohl každý vybrat podle své tělesné schránky. Ani není tak drahý, pokud nejde zrovna o hokej. Pokud jde o sport pro zdraví, není nic levnějšího, co pro sebe udělat. Ale to už jsme úplně odbočili.

13.08.2016 17:22:17dát kritice tipcareful

..jinak, jo vychovat může... ale ta pravděpodobnost je dost bídná...jak chceš vychovat mistra, když nemáš na tréningy, dokonce ani na autobus, aby na ně jezdil... ale grázla tenistka vychovat může...to zas jo...ale bude to bohatý grázl a určitě si může najít cestičku, jak uspět třeba v podnikání s ubytovnami....

13.08.2016 17:18:23dát kritice tipcareful

Spravedlivý? Ten je zas dost o tom, jaké mám kdo fyzické schopnosti, se kterýma se prostě sprostě narodil, a taky o tom, kolik je do sebe ochoten ládovat dreků... navíc je to záležitost úplně k ničemu...nic z toho není... úplně neužitečná věc...to už radši ten StvN, který si sice dost fandí a jak ho znám, tak jeho práci by zastal i šimpanz po lobotomii, pokud by teda docházel přesně a pravidelně:D...

13.08.2016 16:38:11dát kritice tipK3

Ale tady přece nejde jen o tu snahu a o úspěch. Nejlepší by bylo, kdyby si každej svou špínu a nepořádek uklízel sám, aspoň by poznal své druhé já. Nakonec ta chudá uklizečka může vychovat mistra světa a ta bohatá grázla. Jde o to, co dělá člověka člověkem. Rozhodně to nejsou tituly a postavení. Titul je jenom lepší startovní pozice, nic víc. A v tom je sport spravedlivý.

13.08.2016 15:18:01dát kritice tipcareful

Uklízečky jsou většinou přes agentury a agentury mají v pařátech různí lidičkové, co vlastní třeba i ubytovny a ti mívají vazby vysoko...ono kolikrát nejde o to, že tam našinec dělat nechce, ale u o to, že s Ukrajinkou, co se tu špatně brání, se může líp zametat a vykořisťovat ji.

Mě by zajímalo, StvN, v jaké rodince ty ses narodil...brala bych tvé úspěchy, kdyby to byli chudí rodiče bez vzdělání...mít tatínka a maminku, co od dětsví vedou pěkně za ručičku, je totiž snadný a zvládne to skoro každej... a pak se hrozně prsí, jaké má úspěchy a jak k nim došel svou pílí.:D

12.08.2016 11:06:27dát kritice tipStvN

Hehe, nechtěl jsem jít moc do hloubky. Může to být odhodlání, obětování, vůle a spousta dalších věcí. Chtěl jsem, aby to vyznělo tak, že snaha je něco víc a nechtěl jsem, aby to vyznělo tak, že snaha je něco zjednodušeného, jako říkají třeba děti: "ale já se fakt snažil", a přitom tam jenom seděl a čekal. Připomnělo mi to, když chtějí zaměstnanci přidat peníze a zeptáš se jich, proč, tak jejich odpověď je, protože už tu jsem dlouho. 

12.08.2016 10:06:35dát kritice tipZdenda
StvNe: snaha je podstatna, at uz snahou myslime cokoli? To mi nedelej, takovyhle abrakadabra, obvykle ctu tvoje komentare rad.
12.08.2016 10:06:13dát kritice tipK3

StvN: Vitex souhlasí se zařazením téhle povídky do PM.

12.08.2016 10:00:41dát kritice tipK3

Zdendo, dobře! Ale já nejsem kreten. Když se podíváš kolem sebe. Hrubé práce dělají většinou cizinci. Třeba na trhání třešní dřív chodilo mraky čechů. Dnes vyjímečně. Většinou Ukrajinci, Bulhaři, Rumuni. ale hlavně Ukrajinci.

Vitex: samozřejmě že máš taky pravdu, ale životní úroveň nenápadně stoupá, naše nároky na konzum také. To co nám stačilo včera, dneska už ne. Ale to je věc diskuze...

12.08.2016 09:58:29dát kritice tipStvN

V pohodě. Já jsem rozjel úvahu mimo tvoji povídku. O úspěchu vím jen ze svého pohledu a setkávám se s tím, že mi člověk třeba řekne: nebudu se měnit, a pak mi řekne, že by mohl v pohodě dělat to, co dělám já. Jenže nemohl. Právě proto ne, že pro to nechce nic udělat, že se nechce změnit. Dejme tomu naučit se anglicky. Tys to vlastně napsal taky. Nešel bys do režimu tenistky, a já bych do něj taky nešel. A to je myslím explicitní důkaz toho, že snaha hraje podstatnou roli. Ať už pod snahou vidíme cokoliv. Pak ještě myslím hraje možná ještě podstatnější roli cíl.

Jinak pro vaši informaci u nás na Písecku je aktuálně 3% nezaměstnanost. To jsou většinou lidé, kteří ani zaměstnat nelze. Někde jsem četl odhady, že u nás schází desítky tisíc techniků, IT atd. takže někdo tenhle prostor zaplnit musí. A to jsou Ukrainci, ale i Slováci, Maďaři, Rumuni, pracují u nás třeba Indové, Mongolové a tak dále. Záleží na segmentu. Já když se projdu po fabrice, tak vidím odhadem tak 10% cizinců. No a zrovna uklízečky jsou Češky. Tam to není o národnosti, je to o tom, kdo je zrovna po ruce.  

Jinak lidé, kteří chtějí vyžít s tím platem, jak se bavíme, musí například bydlet pohromadě, aby sdíleli nájem a tím se jím sníží náklady na bydlení a jídlo už nějak pokryjí, to tak drahé není. Ale samozřejmě nemají možnosti s tím platem jezdit někam na výlety nebo třeba sportovat nebo se jít někam najíst. Takže já myslím, že "ukrainky" to dělají tak, že žijí pohromadě. 

12.08.2016 08:52:50dát kritice tipVitex

K3: Já myslím, že se jim pracovat chce, ale některé práce ani nemůžou vzít, protože by je neuživily. Já fakt nechápu, jak to ty Ukrajinky dělají, že s toho platu vyžijou.

Já jsem třeba dělal ve skladu, poctivě jsem osm hodin běhal, pípal čtečkou, žádný leháro, a byl jsem vlastně spokojený. Ale musel jsem hledat a vzít něco jinýho, protože nám ze dne na den snížili všem plat ze 100 na 80 za hodinu a měl jsem tak tak na nájem. Do toho žena na mateřské, dítě. A to nežjem nijak luxusně. Naopak.

 

(PM se nebráním.)

12.08.2016 08:43:09dát kritice tipVitex

StvN: Proč bych o tom neměl mít představu? Spíš jde o to, že mi podsouváš nějaké zamýšlené vyznění téhle (snad)povídky nebo nějaké její myšlenkové podhoubí, ale ve skutečnosti, v mojí hlavě, je to jinak. Mně vůbec nejde o to zjistit, proč jedna holka drhne schody a druhá hraje tenis. Zajímá mě spíš to, že je to vůbec možné. Že takhle svět funguje. A taky jde pak o porovnání pozice těchhle dvou s pozicí vypravěče a jeho ženy. Třeba. Tahle imprese mi stačí.

Ta uklizečka třeba uklízí, protože je úplně blbá a na nic jinýho nemá. Což mimochodem nevylučuje, že se musí celý život hodně snažit.

A o tenisu asi žádný iluze nemám. Naopak bych já nikdy neobětoval pro sportovní úspěch tolik času, kolik musí profíci obětovat, aby byli fakt profi.

12.08.2016 07:13:22dát kritice tipZdenda

Já bych k tomu ještě dodal. že lidi, kteří používají slovo čecháček, jsou kreténi.

11.08.2016 21:40:13dát kritice tipK3

Ještě jsem chtěl vzkázat, že ono Čecháčkům se pracovat nechce, protože jim práce smrdí, stydí se za ní. A proto vetšinu manuální práce u nás odvádějí Ukrajinci, Vietnamci, Romové, což jsou přece už také naše menšiny... Neznamená ale že jsou horší.

11.08.2016 21:32:56dát kritice tipK3

To je perfektní "úvaha", strefil si se. Filozofické téma které by se dalo vykládat na nespočet různých možností. Třeba že spadneš z takové výšky ja vysoko se vyškrábeš. V tom případě by na tom byla uklízečka lépe...

Proč nezaplatí českou uklízečku? Protože ta ukrajinská to udělá levně a lépe a přitom si vydělá víc než na Ukrajině a hlavně, má práci. Nakonec jsou spokojeni všichni. Pravičák/levičák. Bohatý/chudý. Vzdělaný/nevzdělaný. Rozdíly jsou jenom pomyslné, nikdy nevíš, co nebo kdo je lepší a kdo horší. Nakonec je to dobře, protože jeden bez druhého se stejně neobejde.

Já bych to nominoval do PM. Jestli souhlasíš, Vitex.

11.08.2016 18:12:18dát kritice tipStvN

Řešeních toho, co píšeš, je podívat se na konkrétní případ. Nemám moc rád, když se porovnává konkrétní příklad s hypotetickým příkladem. Většinou docela dobře víme, jaká cesta přinesla někomu úspěch, ale už se tak docela nemluví o tom, jaká cesta předcházela opačnému případu, viz třeba uklízečka. Zeptej se jí. Ono je horzně jednoduchý říct, že někdo, kdo vytírá podlahu, by za jiných okolností mohl hrát na olympiádě tenis, protože to je vlastně taková trochu naše vlastní omluva, kdy si říkáme: já bych taky mohl hrát tenis na olympiádě, jenom kdyby ty okolnosti byly jiné. Klidně se s tebou vsadím, že míra snahy je v obou případech nesrovnatelná. Podle mě nemáš představu o tom, co všechno člověk obětuje tomu, aby byl na takové úrovni, o jaké se tu bavíme. 

11.08.2016 16:35:55dát kritice tipVitex

Snaha je především jen jeden z mnoha hybatelů, které nás v žitotě někam posunují nebo neposunují. Ta uklizečka se možná snažila stokrát víc, než tenistka. Snažila se třeba vystudovat vysokou školu, ale její otec prohrál všechno v kartách a ona se musela sama starat o depresivní matku a čtyři sourozence. Anebo třeba vysokou má, třeba by na Ukrajině měla učit děti matiku, ale rozhodla se jít dělat do Čech uklízečku, protože to víc hodí a ona musí živit nemocnou babičku, která už několik měsíců nedostává důchod... Kdoví, jak to bylo.

11.08.2016 16:00:34dát kritice tipStvN

Fajn.

Je o něco lepší, když to bude jako povídka i z toho důvodu, že na úvahu je to relativně mělké. Úvaha by měla v ideálním případě nabízet pohled z několika stran a tak dále. Ještě by to mohl být eventuelně fejeton, ale je fakt, že pak bychom si do role postavy promítli přímo autora.

Jinak snaha bohužel není všechno, i když mám za to, že snaha je nakonec rozdílový parametr. Je třeba si uvědomit, že snaha sportovkyně spočívá v tom, že sportu obětuje život včetně společenského, stravy, denního programu, tréninku. Uklízečka naproti tomu i kdyby pracovala šestnáct hodin denně, tak přijde domů a dá si sekanou nebo šunku, v pátek si dojde na drink a třeba si udělá dítě a bude randit s klukama a bude čekat, co jí přinese další den. Ta snaha je potom nesrovnatelně nižší. Kromě toho, že tu tenistku definuje její cíl, což bych řekl, že se u uklizečky tak docela říct nedá. Snaha se někdy zaměňuje za chtění. Jak vidno, úvaha to být nemůže :) Je lepší, když to bude povídka.

11.08.2016 09:33:55dát kritice tipVitex

Ohledně toho, jestli je to povídka - Beru to jako žánr. Ve smyslu, že žánr napovídá nebo stanovuje meze, jak to číst. Když to prohlásím za povídku, může si čtenář víc domýšlet. Může si "vypravěče" (protože je to Ich-forma) představovat jako postavu, která má nějaý život, který nějak žije, ve světě příběhu. Jeho interpretace jsou automaticky správné, protože postava je fikční, žádné "správné řešení" nikde k dohledání není. Kdyby to byla oficiálně úvaha, čtenář by si přestavoval mě jakožto autora a já bych tím pádem vězel ne ve světě příběhu, ale v jakože reálném světě. A čtenář by mohl váhat, jestli to chápe správně, musel by možná víc vědět o mě jako o reálném člověku. V povídce jsou dvojsmysly k volnému (interpretačnímu) použití, v úvaze jsou to šifrované názory autora, který je z nějakého důvodu nenapíše naplno. ... Jinak, povídka je pro mě něco, respektive cokoli, co má aspoň minimální děj. A toho má jakýsi aspoň nepatrný děj. A konečně, mám nezávazně v plánu časem napsat volné pokračování, děj by se tam dostával spíš díl od dílu mimoděk. K tomu lze jistě namítnout, že jsem to tedy měl rovnou označit jako "próza na pokračování", jenže to zase sugeruje pro čtenáře dojem, že nejde číst třetí díl bez dílu prvního a druhého, což bych nechtěl - naopak by jednotlivé části měly obstát i samy o sobě. Proto jsem se nakonec rozhodl prohlásit to za povídku, i když jsem váhal.

"V tom" opravím. Děkuju.

A ještě Proseckému - Nechci prozradit, co je to přímo za instituci, ale minsterstvo to není. Státní zaměstnanci jsou i různě jinde. A proč nedají uklizečnám víc? Nevím. Asi nemají proč, když se vždycky nějaká (Ukrajinka) najde, co to za ty prachy dělat bude.

11.08.2016 08:23:54dát kritice tipProsecký

Zaprvé: Není to povídka

Zadruhé: velmi chudí a neúspěšní a velmi úspěšní jsou v každém národě.

Zatřetí: Co to je za ministerstvo? Proč nedá uklízečkám víc, aby tam nalákalo Česky, Moravačky nebo Slezanky nebo příslušníky nšich národnostních menšin?

10.08.2016 19:24:17dát kritice tipcareful

Konečně povídání o něčem! Navíc se to dá i číst... jen možná trochu moc zbytečně odskakuješ, nezdá se mi to moc povídka...spíš možná úvaha... a to s tím nezasloužila je takové schválně "dvojsmyslné?

...a vtom se píše v tomhle smyslu dohromady, ne? Jinak tip

10.08.2016 16:40:58dát kritice tipVitex

Ani nevím, jesli má smysl a cenu se k tomu vyjadřovat, Zdendo. Jako fór dobrý :-)

10.08.2016 15:02:27dát kritice tipZdenda
Fuj. Levicak. Ukazme si na nej prstem!


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor