Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Zdendovo automoto čtení
datum / id27.12.2016 / 475233Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno655x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Zdendovo automoto čtení

Byl jsem vyzván k vydání počtu. „Hele, ty máš pocit, že ses tou úvahou dopustil něčeho ze stereotypu vybočujícího?“ zeptal se kritik pod článkem o spojnici mezi terorismem a automobislismem (Berlín vs dálnice).

Na mých pocitech nezáleží. Dokonce nezáleží ani na tom, jak jsem článek myslel, co mě vedlo a co jsem chtěl sdělit. Vše je věcí interpretace. Jakmile je text v oběhu, už nepatří autorovi, jak by si snad přál velký obhájce autorství Milan Kundera (viz např. esej Nechovejte se tu jako doma příteli). Text v oběhu je věcí veřejnou, jeho smysl určují čtenáři.

U naříkaného textu jsem si ale nemohl přát lepší reakce než ty, které přišly. Dokonale totiž odpovídají na kritikovu otázku. Bezezbytku se staví proti takovému srovnání, přičemž si za argument pro zachování automobilismu berou i taková klišé, jaké bylo vtěleno do odpovědi: A jak bych se dostal do obchodu. Na koni?!

Slavoj Žižek v jednom textu upozornil na to, že pro současného člověka je snazší představit si konec světa nebo útok mimozemšťanů, než konec stávajího systému liberální demokracie, potažmo kapitalismu. Už jsem tu myslím jednou psal, že tohle lze nejspíš vztáhnout i na automobilismus. Stereotypem je tedy přesně to, co vyjádřil kritik a několik jeho přikyvovačů. A ono „vybočující ze stereotypu“ je předmětem textu, jenž nebyl, protože nemohl být pochopen, ale pouze odmítnut.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.12.2016 14:00:04dát kritice tipR. L.
ty ubohá pipino, zalez někam do prdele
28.12.2016 13:47:58dát kritice tipagáta5

jj, movsare a největší dement zase bučí do éteru svý starý odrhovačky...

28.12.2016 13:13:13dát kritice tipR. L.
Máš můj neskonalý obdiv, že s těma dementama tady rozpřádáš dalekosáhlé debaty. Ani jeden z nich za to nestojí. Jsou to všechno slintové, vyřazené osoby ze života, které nemají často přehled a jenom nechtějí být případně sami. (Když není pejsek, nebo kočička po ruce, rybičky nemluví, tak je tu ještě semeniště jménem Písmák, možná smetiště spíš!)- Jenže tu svou přítomnost dávají najevo dost nešťastně, neboli na český způsob, v překladu, že někoho, nebo víc lidí, u toho naserou...
28.12.2016 08:12:00dát kritice tipbříza bělokorá
Máš a nemáš pravdu... interpretace je vždycky na čtenáři, na druhou stranu autor obvykle ví, co chce sdělit a jak by text měl na ctenare působit, to co píšeš: je jedno, jak jsem to myslel, zní to alibisticky. Není. Ale jsi asi spokojen, neboť text byl odmítnut, s čímž jsi počítal a s takovou jsi ho napsal. Což je vlastně v pořádku.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.