Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+3 neviditelných
Hlavou mu perlí dumka
datum / id05.02.2017 / 476326Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno598x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Hlavou mu perlí dumka

Amare somnaka

V Brně se koná velká výstava Poklad Romů – Amare somnaka. Dějiny šperku, od rodinných medailonků až po zlaté přívšsky mercedesky. A protože je sobota, lidé se sjíždějí z blízkého i dalekého okolí, Brňané jsou rádi, že jsou zas v centru pozornosti. Všude to řve rozrušením, výstava vře, šperky mizí. „Tak, my teďko jako zhasneme, bude tma. V této nastalé tmě ten, kdo to zcizil, to tam odnese,“ ujme se slova kurátor. A nastala tma a dál už to znáte.. 


Hlavou mu perlí dumka

Na Andělu v metru stojí Jan Vodňanský. Kousek stranou zas stojí dívenka, sestřička Botticelliho bohyň jara. Jan Vodňanský ji pozoruje, ruce složené za zády, hlavou mu perlí dumka. Dívka se skrývá za masivními kamennými sloupy, její vlasy zlátnou a pak zase mizí. Vždyť ještě nepřišel čas jara. Janu Vodňanskému perlí hlavou dumka.


V pěně dní chutnat hořkost

Nelibě snášíš situaci, ohně digitální revoluce, přelidnění, inflaci, smog. A tak hledáš, kde si v klidu vychutnat piva lok. „Se světem nepohneš, člověče,“ zaburácí výčepní, a jak před tebe postaví tuplák, celého tě to šplíchne. A už chutnáš hořkost, jen na tváři stále pěnu dne.  


Hradčanskými stráněmi

Do hradčanských strání si to šinou tramvajky, turisté vyhlížejí kostel, uličku, Hrad. Večer se pak sesednou u voňavé čabajky a budou si povídat. Jak impozantní byly ty věže a tak. A někteří si to pak řeknou ještě jednou – vleže.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.02.2017 01:10:01dát kritice tipŠmodrcha
Tip za Vodňanského a Hradčany
*
06.02.2017 08:37:43dát kritice tipR. L.
Hradčanskými stráněmi/***


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.