Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Most
datum / id12.07.2017 / 480485Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno323x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Most

Most

Most. Paneláky rozsypané kolem široké asfaltky. Jsou jako domky ze stavebnice opuštěné v dětském pokoji, kde už si nikdo nehraje. Je pátek dopoledne a jenom pár postav se plouží tou širokou ulicí od nádraží k městu, někdo má kočárek, někdo pejska, každý svůj stín. Antikvariát v pátek neotevírá, hlásí dělník z lešení; i antikvariát je tady v paneláku, tak jako  soud. Jdu zpátky k nádraží. Na perónu mi nabízí místo holčička. Pak se představí a zeptá se, kam jedu, ukáže mi digitální hru a nechá si otevřít limonádu. Její matka mi omluvně říká, že je nemocná. Možná je ale její bezprostřednost, organicky snad způsobená mentální vadou, odpovědí Mostu obtěžkanému starostmi: podržet si naivitu dítěte.   


Teplice

V Teplicích už do vlaku nastupují úplně jiní lidé. Ještě to není to metropolitní sebevědomí, směšně zduřelé, ale už se tu rýsuje jáská distance: už si vás dvakrát prohlédnou skrze sklo kupé, než si přisednou; už hovoří tak, abyste si mysleli, že mezi sebou chovají vzácné tajemství.


Ústí nad Labem

Za Ústím, hned u řeky, postavili osadu havranů. Mají i pár karavanů, protože dobu kamennou vystřídala doba gumová. Je pátek, polední sluníčko jim píchá do ešusů s polévkou a v oparu z horkých nudlí se otevírají nápady, jak se nejlépe přenést v čase. Budou trénovat střelbu lukem? Žvýkat kůže? Vyrábět nástroje z kostí? Asi si nakonec otevřou pivo a naladí wifi. Na fejsbůku pak svedou dobrou pranici se znepřátelenou tlupou. O co vlastně? Digitální pravěk.


Praha

I deště tady v Praze bývají líné, rychlou chůzí jim snadno unikneš. A tak jdeme Václavákem s pár kapkami v zádech, holky ze Španělska se stihnou ještě vyfotit před Wiehlovým domem, v němž sídlí knihkupectví, ale jejich kamarádi, kterým pak fotky zpřístupní na fejsbůku, budou tajemství mokrých triček hledat marně. To ve Valencii, tam se umí vody jinak otevřít, přemítají snílci. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

12.07.2017 22:54:37dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Krumlov dnes za vysněnou Valencií nezůstal ani o píď pozadu...a bezprostřednost maloměsta je mu vlastní.

První a doba gumová vedou:-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.