Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Svět ztratil kauzu
datum / id26.10.2017 / 482834Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno378x
počet tipů2
v oblíbených0x
Svět ztratil kauzu

We are the world, we are the children, zpívali v roce 1985 ikony popmusic v rámci charitativního projektu. Nešlo jen o projev charity, nýbrž o znamení účasti na světě jak o společném díle. Éra jednoho světa jako kauzy ještě více než dvě desetiletí trvala.

Přišel rok 2001 a s ním dotek nedotknutelného: USA byly napadeny ve svém srdci. Uraženy a poníženy přikročily k rozdivočelé reakci vůči arabskému světu. Nebylo žádným překvapením, že zdrcujícím úderem na jednom místě (Irák) dojde k otřesům na mnoha dalších (Libye, Sýrie) a že násilí se prostřednictvím drobných teroristických útoků přenese i do západního světa.

Nikdo přesně neví, jestli jsou události roku 2001 hlavní příčinou společenských změn ve světě a do jaké míry může být spolučinitelem kupříkladu prudký nástup nových médií. Víme ale, že nastal obrat od společné kauzy ke kauzám soukromým, jakkoli se na společný prapor píše pojem bezpečnost a volá se pod ním k sjednocení a dalším válečným tažením. Bezpečnost ale není kauza ani projekt, je to jen prázdný strašák, kterým uvykli v dobách studené války řinčet USA a Sovětský svaz. V době ekologické krize je kauzou příroda, stejně jako je stále kauzou sociální nesouměřitelnost, jejímiž léčiteli ovšem těžko budou správci miliardových impérií. Přesto se z nějakého důvodu lidem zdá být bližší téma bezpečnosti, kupříkladu v ČR dosud ani nedotčené, než téma jedovatého ovzduší nebo tolerance škod páchaných finančními oligarchiemi.

Připomeňme si výraz idiotika: redukcí idiomatiky, tedy jazyka ztvrdlého v nesmyslné fráze, dostaneme se k jazyku určenému společenství mimo společnost, soukromníkům sdruženým v masu; k jazyku užívajícímu několik málo znaků jako dorozumívací signalizaci, kupříkladu slova jako imigrant, teror nebo korupce. Hrozí ovšem, že jako idioti (není užita v pejorativním smyslu, nýbrž ve smyslu původním: soukromníci, lidé mimo společnou řeč) časem ztratíme schopnost nalézt cestu ke společným kauzám. Ty ovšem nezmizí, naopak jich bude přibývat.     
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

26.10.2017 19:19:48dát kritice tipMovsar

ovšem auto nikdy nebylo projevem individuální svobody, tak to kladla jen reklama. odstraňuje distanci, já ale třeba vnímám svobdu právě v distanci.

rovnítko asi není to psrávné označení, spíše překlad.

26.10.2017 18:53:10dát kritice tipZdenda

já žádnou smyčku nevnímám, auto je pro mě pořád tím čím vždycky bylo, prostředkem individuální svobody

a že se zrovna ty tolik staráš o zdraví malých dětiček?

26.10.2017 18:28:11dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

globálně snad článek chápu- v posledním odstavci mne zaujalo-soukromník rovná se idiot:-)

s utahující se smyčkou souhlasím, je to tak

26.10.2017 18:04:20dát kritice tipMovsar

ale v čem je ta věta nesrozumitelná? idiot v původním smyslu je člověk mimo společnost, soukromník. k tomu se váže tematika společných kauz. snad nejslavnější, nebo aspoň nejaktuálnější herakleitů zlomek je: lidé bdící mají jeden svět společný, spící každý svůj vlastní.

škody páchané fimn oligarchiemi: opět, snad si vzpomeneš na finanční krizi, kterou v usa způsobily čistě finanční oligarchie, banky. a - stát nikoho neodsoudil, dokonce banky dotoval, prý aby se nezhroutil systém.. vzduch je pochopitelně jedovatější, o čemý svdčí nemocná děťátka, alergická děťaátka a matky je dál vozí autíčky do školiček. utahují smyčku. jen ať lidstvo vyhyne.

26.10.2017 17:38:38dát kritice tipZdenda

Začátek poseldního odstavce.... to je věta! Rozumí tomu někdo?

Nejsem si jistý, že měl svět někdy nějakou společnou kauzu. Řekl bych, že neměl.

S těmi tématy mi to připadá zřejmé - ovzduší už není tak jedovaté, jak bývalo, takže nikoho nezajímá, škody páchané finančními oligarchiemi by možná někoho zajímaly, ale nikdo tomu nerozumí, já třeba vůbec netuším, o čem mluvíš, a těžko se to prezentuje tak snadno jako"bacha na přičmoudlíky".Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.