Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+3 neviditelných
Smrt novináře. O (bez)moci internetu
datum / id03.03.2018 / 485817Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno331x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Ještě jednou na margo smrti novináře.

Smrt novináře. O (bez)moci internetu

Internet, jak známo, zpochybnil vazbu centrum – periferie, ústřední – marginální. V éře televize bylo slyšet jen hlas centra, hegemonických formací, dík internetu je naproti slyšet hlas každého. A dík internetu a „společnosti spektáklu“ každý může být hvězdou.

Ukázala nám to naprosto jedinečně kauza zastřeleného slovenského novináře Kuciaka. Sociálními sítěmi proudí rozhořčení, burcuje se k odporu, k účasti na veřejné tryzně a zejména stráži demokracie. Taková vlna emocí se v historii nevidí často, snad když zastřelili Johna F. Kennedyho nebo když zemřel papež Jan Pavel II. To ovšem byly skutečně silné postavy, za nimiž stálo významné společensko-politické dílo. Jejich smrt, ať už násilná nebo přirozená, znamenala přelom.

V čem je ale „silná“ smrt novináře, o němž se dosud příliš nevědělo? Co přesně se chce tou vzpourou (a komu nebo čemu navzdory) říct?

Internet má stejně úžasné, jako i pochybné možnosti: je dobré slyšet kritický hlas periferie, který je nepostradatelným korektivem vládnoucím oligarchiím, ale zároveň je tristní, když se z marginálního – libovolným či zlovolným zásahem mediálních imagemakerů – stane centrální.    
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

04.03.2018 13:33:23dát kritice tipDodola

O Edwardu Snowdenovi se toho taky "příliš nevědělo". Naštěstí zavražděn nebyl. Kdyby byl, a to dřív, než by stihl zveřejnit praktiky NSA, mohla být jeho smrt vyhodnocena rovněž jako marginalita. Případně jako "marginalita" ve smyslu "vyšetřování skončilo, zapomeňte".

Jde-li o mocenské hry nejvýše postavených, veřejnost se pravdu nedoví.

03.03.2018 19:03:04dát kritice tipMagdalene

Novináře, jakož i jeho přítelkyni a rodiny je mi líto. Věděl co dělal, a znal rizika. Bylo to jeho povolání. Ovšem to, co se děje, už není o těch dvou. Určití lidé se potřebují zviditelnit, a ti, kteří by měli podat demisi, sedí v klidu dál na svých místech, a jen slibují a slibují a........ 

 

03.03.2018 17:52:03dát kritice tipaleš-novák

Z marginálního se stane centrální snadno. Stačí pár "hochů co spolu mluví" na správných místech v redakcích...

03.03.2018 17:08:27dát kritice tipLerak12

Smrt je vždycky silná. Jen lidská blbost je silnější !Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.