Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Podivínka
datum / id28.08.2018 / 490253Vytisknout |
autornascheanou
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno394x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Podivínka

Měla tmavou pleť, potřísněné kalhoty od krve. Na tváři měla velké, hnědé, mateřské znaménko s pár chlupy. Černé, pronikavé, cigánské oči. Potkali jsme se v metru. Sedla si vedle mě, četla jsem si zrovna teorie Sigmunda Freuda. Vytrhla mě z četby – neustále sebou trhala a škubala, hlavou, i tělem, občas si něco zamumlala pro sebe, v ruce svírala fotografii malého dítěte, holčičky s, pravděpodobně, matkou, která byla ona... Občas fotku líbala, vydávala zvířecí zvuky, prohýbala a napínala páteř podél červené sedačky v metru, snažila se mě napodobit, vysmívala se mi. Měla čerstvě pořezané zápěstí, rány se ještě nezcelily.

 

Vyjela jsem po eskalátoru na Kobylisích, ženu jsem ztratila z dohledu, vytrousila se na schodech, šla opačným směrem, než já. Pořád sebou cukala, přemýšlela jsem, jestli je na drogách, jak může asi vychovávat svou dceru, když je sama nestabilizovaná, co by na to řekli vývojoví psychologové a vůbec celá psychoanalýza a Ainsworthová s Bolwbym, kteří vyvinuli teorii attachementu...

Nasedám do autobusu. Na zastávce mě osloví pan S, vytrhne mě z přemýšlení, trochu se polekám, ověřuje si mou emailovou adresu, ano, je to dohromady, bez teček, odpovídám a pan S slibuje, že mi napíše email. Docela se na něj těším, chce po mně, abych ho doučovala francouzštinu.

 

Vystupuju z autobusu, kupuju si oběd v Lidlu a najednou, najednou zase vidím ji, přendavá si růžovou mikinu na sebe a kolem pasu, jde po druhé straně chodníku, zase se svou cukavou chůzí, nepředvídatelnými pohyby, škube sebou a drbá se na zadku,  drbá se i v intimních partiích, pořád mě znervózňuje, jak svírá fotografii dítěte s tou zvláštní, tmavou ženou. Před branou se potkáme. Cení na mě svoje bílé zuby a vykřikne, „vy tu pracujete?“, „ano, pracuju“, odpovídám výhýbavě a žena chytne obrovský záchvat smíchu, pobaví se vlastní otázkou, jakoby sama sebe dostala. Bojím se jí a nevím, jestli ji náhodou nenávidím, za to, že fetuje a nestará se o svou dceru a pak se krotím, nadávám si a dávám si pomyslnou facku za to, že už zase moralizuju.

Ženu pak ještě sleduju z dálky. Pravděpodobně se na propustce sjela a teď se vrací do zařízení, které by ji mělo napravit, spravit, dát do latě, vrací se do blázince. Nevím, jakými prostředky by se ji podařilo spravit, nevím, jak dlouho tu bude, nevím nic a je to tak asi lepší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.09.2018 15:36:24dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Je to takový anonymní snímek z ulice, říkám si po dočtení, ale nedokážu  posoudit, je-li to snímek špatný nebo dobrý, prostě je popisný, který  nic nepodsouvá, nic neřeší.  

12.09.2018 21:13:43dát kritice tipK3
redaktor prózy

Není příjemné to číst. Ovšem napsané přesvědčivě.

12.09.2018 10:22:36dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

"Na tváři měla velké hnědé mateřské znaménko..." - bez čárek mezi přívlastky. Podobně "černé pronikavé cigánské oči". "Ano, pracuju," odpovídám vyhýbavě - v čem spatřuješ tu vyhýbavost? Podle mého je to přímá a jasná odpověď na otázku "Vy tu pracujete?"

"Vytrousila se po schodech" - to jako, že se na těch schodech při chůzi vyprázdnila, nebo co? Nebo že by šla po těch schodech po částech. Lze napsat například, že se děti trousily po schodech ze školy, ale jedno dítě se těžko může trousit, stejně jako jedna cikánka.

Pokud jde o samotnou povídku - nevím. Můj vztah k ní je indiferentní.

11.09.2018 16:28:07dát kritice tipbaaba

...taková momentka-"měla"neva spíš moc slúvek mě, mi, já. :)

Chybí přímá řeč. Když už Tě oslovil pan S. mohlas to víc rozjet :D  Procovní výkřikorozhovor nepočítám  ...ale jinak fajn.

01.09.2018 21:40:15dát kritice tipZdenda

Mně teda opakování "měla" vůbec nevadí, naivní mi připadá spíš agátina stížnost. Zase mně ale vadí jiné věci... vágní freudovy teorie, potřísněné kalhoty od krve - neměly být spíš potřísněné od krve? no a tak no...

29.08.2018 08:45:35dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

avi PM

29.08.2018 08:45:09dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tak díky a trochu pouprav - dle agáty...má pravdu

29.08.2018 07:28:03dát kritice tipnascheanou

Jasně!

29.08.2018 06:25:26dát kritice tipagáta5

měla tmavou pleť... na tváři měla... někdy se u tvých textů potýkám s až naivním spojením vět :)  možná by to chtělo v začátku trošku upravit... měla tmavou plet a na tváři bradavici... atd. abys neopakovala slova... ale jinak tě čtu moc ráda, píšeš zvláštně, jinak než ostatní a většinou  zajímavě

28.08.2018 23:42:16dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ahoj, mohu nominovat do soutěže PM?

28.08.2018 20:47:50dát kritice tipEvženie Brambůrková

Zajímavá studie. Rozhodně mě zaujala. /TKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.