Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Stěhovaví ptáci
datum / id22.11.2018 / 492059Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1812x
počet tipů19
v oblíbených1x
do výběru zařadilGora, atkij, a2a2a,
Stěhovaví ptáci

Lidé úzkých roků

Obědváme nahé makaróny ve stínu stromů, které pamatují o mnoho víc než my, lidé úzkých roků. Rozmlouváme o věcech, jimž můžeme rozumět sotva zpola; člověk by musel žít nejméně dvakrát, aby něco pochopil. Pak pijeme kávu a naše myšlenky i řeč se zrychlují. Je nám jisto, že řeč nemá žádný střed a její pravda se třpytí jak hvězdy vzdálených galaxií. To už je večer a obloha je temně pustá. Smějeme se.


Na lihovar padl listopad

Na lihovar padl listopad, ruina hraje barvami. Ráno je bledá, v poledne hoří první kořalkou a v odpoledním slunci rudne jak tvář alkoholika. Táhne to sem kočky, blázny a milence. Jednou sem přivedou své dítě a prozradí mu tajemství o jednom listopadovém dni. A taky ono propadne vášni..


Pryč odsud

"Objednavatelka vraždy novináře Kuciaka mohla objednat další vraždu." Velitel stíhačky Vojta složil noviny, dopil kakao a oblékl pilotku. Už měl dost těch trudností, samé vraždy a venku listopad.. Nasedl do kabiny a nabral směr kokosové ostrovy. Přeletěl oceán jako nic a sotva se postavil do horkého písku, už se k němu blížila mulatka s bílým úsměvem. A večer voněl pečenými rybami, solí a láskou.


Stěhovaví ptáci

V baru už zůstal jen Slonces Mešugin. Barmanka mu nalila poslední sklenku koňaku. Vytáhl pero a napsal na kus papíru: "Tvým výstřihem vede hedvábná stezka a na ní dva stěhovaví ptáci. Svírá mě touha pohladit je.." Papírek jí podal spolu s penězi. Zhasla světla, mávli na taxík a odjeli do jejího bytu v jižním Brooklynu. Celou noc pak z ulice padala světla na postel, kde spali dva stěhovaví ptáci.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

26.12.2018 11:56:20dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Tentokrát jsem z tvých miniatur rozpačitý. Možná to způsobila úplně první věta první miniatury, protože si nedovedu představit, že bych obědval oblečené makarony.

13.12.2018 13:25:22dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Jako již několikráte mám z miniatur tohoto typu smíšené pocity --  některé odstavce se mi vyložené líbí  (...Lidé úzkých roků... a věta ...člověk by musel žít nejméně dvakrát, aby něco pochopil...)  nebo ...Na lihovar padl listopad...  a jiné mi naopak neříkají nic. Za úvodní dvě jmenované  Tip.  

08.12.2018 12:17:34dát kritice tipMovsar

Děkuju Stargazere za ta povzbudivá slova. Dávají mi energii pro příště. A snad ani příště nezklamu.  

08.12.2018 11:33:53dát kritice tipStargazer

Jako vždy výborné. Nápaditost, skvělá pozorovací schopnost. V tomto typu tvorby se nemá hledat smysl - jen obrazy, dojmy, pocity... a sdělení. Tomuhle vždycky přijdu na chuť. TIP

07.12.2018 16:58:13dát kritice tipMovsar

děkuju, bixley, za zastavení, čtení a slova, která mi dávají energii do psaní.

07.12.2018 16:53:02dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Vždycky máš krásné obrazy, které mě uchvátí: nahé makaróny, lihovar hraje barvami...

Moc se mi líbil lihovar a stěhovaví ptáci. T.

01.12.2018 06:54:58dát kritice tipProsecký

Zaujalo mě to.

Některé prvky působí rušivě a já nedoážu říct, jestli je to lad nebo zápor.

Lihovar: Je to ruina nebo ne? 

Pryč odsud: Nemohla by tam být méně zprofanovaná zpráva než Kuciak? Stíhača byla dvojmístná, že byl jejím velitelem? Poud byla jednomístná, omu velel? V té souvislosti napadne čtenáře, jestli oblékl pilotku - ženu nebo bundu.

Doletět ve chvilce do Karibiku je lákavé, ale každý, kdo má za sebou dlouhé lety, ví, že je to pohádka. Je to pohádka? Mulatka s bílým úsměvem  v něm neviděla walking wallet?

Stěhovaví ptáci: nebylo by lepší, kdyby mu nalila onkrétní značku koňaku a kdyby blo jednoznačnější, kde bar je?

Kritia by neměla být delší než kritizované dílo, proto končím tipem.    

28.11.2018 22:19:34dát kritice tipwhispermoonlite

to je dobrá, řekl bych oprávněná otázka, a rád si budu protiřečit. na první nádech mne nenapadá nikdo konkrétní. možná tedy opravdu mícháš ingredience svérázným způsobem. ale co, nechme to na literární historii, bude-li se zajímat.

další věc je, že já tyhle autory moc nečtu, stačí o nich jen trochu vědět, a kdoví, zda bych jim jmenováním neublížil. ovšem třeba v Petrově svého času nebo v Concordii ze druhé strany měli taky rádi tenhle trochu eklektický, trochu napěněný, odlehčený, barvitý přístup. možná by se nějaké paralely mezi Vaňkem-Úvalským, Vicky Shockem, Kopáčem, starší podobou Stančíka, Šandy či Ohniska nebo Tomáše Kafky našly. mám jaksi zažité, že jednu dobu to byla až epidemie. 

 

28.11.2018 21:06:37dát kritice tipMovsar

a koho podle tebe napodobuji, tos ještě nesdělil. možná by mě i napadli nějací oblíbenci, ale necítím se jako jejich epigon.

 

28.11.2018 19:47:18dát kritice tipwhispermoonlite

základem myslím právě tu objevnost v jedinečnosti okamžiku, scény, příhody, prožitku, způsobu vidění, zápletky apod., 

ať to vezmeme z kterékoliv strany, v každém díle musí být nová zkušenost, aby nešlo o kopii, plagiát, napodobeninu, epigonství, rozmělnění, odvozenost apod. tím se umění stává uměním. týká se to i malířů. lze přebírat námět a být jedinečný ve výrazu, v použití barvy, světel, linky apod. a musí to být dost silné, aby to obraz uneslo. o tom má slova, aby tě šablony nepřepraly.

já ta místa zde nacházím, spíš ve fragmentech nebo i celých pasážích, to je pravda, a ptám se, co by se stalo, kdyby se nechala oddělit od šablon, kdyby se to ještě vyčistilo. zda zbydou jen trosky nápadů nebo i stavby s páteří.

28.11.2018 16:03:17dát kritice tipMovsar

"pohyb, zápletka, gradace." hyperaktivita je problém téhle doby, už dávno se netýká jen dětí. patrně i nejeden čtenář uvízl v téhle síti ze čtyř písmen: ADHD. obdobně tahle reakce platí k námitce nezbytné "objevnosti".

s nevolí nad úvahami v próze nebo poezii se tu potýkám dlouhá léta, tedy lze odvětit: je taková námitka "objevná"?

šablonovitost: proč ale ne? dlouhá staletí malíři malovali jednu a tutéž madonu či tvář krista, byla to šablona, ale každý ji nějak uchopil. umělci nejsou, jen jen řemeslníci, o řemeslo mi jde, ne o "výšiny či hlubiny", "výsupy či ponory" ducha.

k "základu" tady moc nerozumím, nevím, co myslíš základem?

ale i přes to všechno díky za zastavení se a - nepochybuji - upřímně míněnou kritiku.   

 

28.11.2018 00:14:09dát kritice tipwhispermoonlite

pokud nepřistoupíme na styl libovolně přesýpaného kaleidoskopu, což nesoudím, a čekáme od miniatury pohyb, zápletku, gradaci, pak vidím, že právě to je zde vystavěno na nijak objevných šablonách. zbydou tedy barvy a tvary, na první pohled i chytlavé, nějaké nálady, pózy, gesta i známé triky. říkám, proč ne, ale pojmenujme si to náležitě. 

zvlášť bych dal "Na lihovar padl listopad". První 2 –3 věty by mohly být poezií o sobě, ale pak se to proplete snahou o moudrost, tomu už se nedá věřit. mudrlantství bylo v literatuře už dost.

jsou zde nápady, ale základ chybí. ten je převzatý. pokud není tvým záměrem cpát se do klišé, zkus je odstranit, podívat se na trosky, které zbydou, a přemýšlet, jak dál.

na druhou stranu, může být tvým údělem pohrávat si se šablonami. potom si tedy přeju, aby tě nepřepraly, vážně.

27.11.2018 22:22:04dát kritice tipMovsar

děkuju, lastgasp! to ani nezasloužím, ale děkuju.

27.11.2018 17:45:32dát kritice tiplastgasp

Dehydratovaná líbeznost a moudrost. Kéž bych takhle uměl napsat román!

27.11.2018 15:38:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

avi PM

27.11.2018 15:29:18dát kritice tipMovsar

ahoj, určitě ano! díky.

27.11.2018 09:49:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

ahoj, souhlasil bys s nominací mini do soutěže?

22.11.2018 19:43:50dát kritice tipMovsar

tak se musím omluvit: za blues to označil musaši. snad mi promine.

22.11.2018 19:42:45dát kritice tipMovsar

děkuju, přátelé, moc m+ě těší, že je tady živo a že si můžeme vyměnit názory.

od whitesnakea jsem to nečekel, jak říká mistr karel g. každý rok. ale vážně, jsem rád, vystihl jsi to, o co se snažím, aktualitu, malou formu, dneska mi atkij napsala takové blues, žádný bach. ano, stačí m isnad trochu řemesla, nemám ambice na zápis do knihy klasiků. taky  fascinuje mě proměnlivost světa, nějak netíhnu k věčným otiskům, klidně ať jsou - pokud možno až nejdřív za pár let :-) - z povrchu země. tak - díky!

a díky všem, hlavěn taky za výběry, kterých si cením i z pragmatického hlediska- přitánou čtenáře.  

22.11.2018 14:31:37dát kritice tipatkij
redaktor poezie
Chválila jsem už tolikrát Tvůj jedinečný rukopis, že bych se jen opakovala. Zrovna takový styl poetických pasáží mezi hlavním dêjem zbožňuju například v próze. Ne každému prozaikovi je však dáno.
22.11.2018 08:56:18dát kritice tipYan73

Taky Tě rád čtu. Ahoj Y.

22.11.2018 08:54:52dát kritice tipagáta5

dnes velmi stěhovaví ptáci **

22.11.2018 08:54:44dát kritice tipqíčala

:) dneska lihovar a pryč odsud ... movsarovo hygge  :)

22.11.2018 08:41:29dát kritice tipWhitesnake

Nemusíme si padat do náruče, ale můžeme se číst a reagovat. Movsarova forma jakéhosi lakonického přemýšlení, v němž nechybí rozhled, vhled či dokonce poetika, je na těchto stránkách veskrze originální a svébytná. Kolik autorů by dalo nevímco za to, aby byli rozpoznatelní na první dobrou. Líbí se mi rozsah, od rozjímání s notnou dávkou ironie přes jízlivé šlehy až po nepokryté komentování věcí vezdejších i ostatních.

Někdy se nudím, jindy bavím, ale oceňuji styl a zaujetí. A určitou úroveň výpovědi.

A navíc: není to "pejsko-kočičkovské" létání z květu na květ a snaha vyjádřit se ke všemu a ke všem, když už mám tu možnost. Jeden podařený Jaromír Soukup bohatě stačí na několik generací, možná si budeme jednou v duchu blahopřát, že jsem žili v době, kdy tahle trapně milá kreatura řádila v mediálním prostoru.

Omlouvám se za pitomou paralelu.

22.11.2018 00:28:51dát kritice tipLerak12

Ex parádní. Pomněl jsem se. 

22.11.2018 00:25:57dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vytříbené:-))

21.11.2018 08:34:23dát kritice tipMarkel

*Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.