Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Fotbalová simulace
datum / id30.12.2018 / 492908Vytisknout |
autormiromurka
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno726x
počet tipů14
v oblíbených0x
do výběru zařadilPomerančová,
zařazeno do klubůA (výber alternatívnej redakcie),
Fotbalová simulace

V tomto textu bych se rád svěřil se zajímavým fenoménem dnešní doby; a pro většinu sportovních fanoušků jistě půjde o stará známá fakta. K těmto faktům jsem přišel náhodou a zcela mě - fotbalového laika - ohromila.

Stalo se, že jsem si ve městě potřeboval ukrátit pár hodin času, na okolnostech nesejde; prozradím jenom pár klíčových slov: nezdařená schůzka, výluka vlaků, sněhová kalamita. Vešel jsem tedy do náhodné restaurace. Vevnitř jsem se však jen rozhlédl, neboť z televize hlučel hlasitý fotbalový zápas. Odešel jsem ven, ušel pár desítek metrů a vešel do jiného podniku. A vše se opakovalo: hlučná televize, chumel sportovních fanoušků před televizí, fáborky a barevné dresy. Zkusil jsem ještě jeden podnik a i tam běžel tentýž zápas. Cosi mě však zarazilo. Pil jsem u baru pivo a hleděl jsem na obrazovku. Podvědomě jsem cítil jakýsi nesoulad.

Dopil jsem svůj půllitr a vrátil jsem se do předchozího podniku. Ano. Byl to stejný zápas. Přátelské utkání mezi klubem X a Y. Vše bylo stejné. Stadion, logo televizní stanice, hlas komentátora, jména hráčů, vše souhlasilo, vše krom herního skóre. V třetí restauraci vedl klub X, a to 4:1, kdežto ve druhé restauraci to bylo 3:0 pro Y. Dopil jsem druhé pivo a šel jsem ještě do první restaurace. A tam to byla remíza 2:2. Nedávalo to smysl. Rozdíl se nedal vysvětlit ani časovým posunem ve vysílání, neboť jednotlivé výsledky byly vzájemně nekompatibilní.

Marně jsem o celé věci uvažoval. Váhavě jsem oslovil osamoceného muže u baru a ten mi vše objasnil. "To přece nejsou skutečné zápasy," řekl. "Jsou to jenom simulace. Televize je nastavena dle preferencí hostů." Ohromeně jsem pochopil. Uvědomil jsem si, že hosté ve třetí restauraci byli vyzdobeni znaky klubu X, zatímco ve druhé restauraci byli hosté označkováni znaky klubu Y. V první restauraci se nenacházeli žádní fanoušci toho či onoho konkrétního klubu a zápas byl proto vyrovnaný. "V některých hospodách jsou televize nastaveny do živého módu," pokračoval muž. "A štěstěna se potom překlápí ze strany na stranu podle náhody anebo podle vnějších okolností. Měří se kupříkladu hlasitost diváků... a povzbuzování u televize poté opravdu ovlivňuje průběh zápasu." Tupě jsem na muže zíral. Nic z toho, co řekl, jsem nevěděl. Jako by se přede mnou otevřela vrátka do cizího světa.

Vrátil jsem se do druhé a třetí restaurace a zkoušel jsem o nastavení televizoru hovořit s fanoušky klubu X a Y, ti však o žádném nastavení nevěděli. V obou podnicích si mě vzal stranou pikolík a důrazně mi doporučil, abych o těchto věcech mlčel. Fanoušci si tedy buď neuvědomovali, že hledí na počítačovou simulaci, anebo patří k dobrému vychování nemluvit o nastavení simulace s fanoušky hrajícího klubu.

Chápu, že tento zápisek je nošením dříví do lesa, pro mě osobně však jde o dříve netušená fakta. Kolik podobných věcí mi ještě uniká? Celý zbytek dne jsem pak přemýšlel o tom, ve kterých věcech jsem nějakým způsobem vyhraněn, a o čem se se mnou tedy nesluší hovořit. Co všecko je vlastně lež?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.01.2019 12:01:18dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Dobré téma, jemuž by, myslím si, slušelo ho víc rozvést. V téhle zkratce  to téma příliš nevynikne. Úvodní dva či tři "zaváděcí" odstavce  jsou dost fádní, takže to mystérium, které z příběhu na chvíli dýchne,  má dost málo prostoru, aby moohle čtenáře zasáhnout jinak, než jen jako  prosté oznámení o exitenci takového fenoménu. Přeju lepší čtenáře.  

20.01.2019 17:13:26dát kritice tipVigan

takové trochu Rozpaky kuchaře Svatopluka Kuřátko..nebo jak se ten trouba jmenoval..:-)

ale jo, svěží text, píšeš dobře,ale je toho nějak málo...na povídku

 

18.01.2019 12:08:22dát kritice tiplastgasp

Zajímavý nápad, trochu převzatý z KINOAUTOMATU a Horníčkem, nápaditě rozšířený o nevědomé fandění vnucené kýmsi v pozadí. Dnes je to již platné jako systém ovlivňování veřejného mínění. Dobře napsáno, chytře.

10.01.2019 20:45:50dát kritice tipZdenda

Zaujalo mě to. Jenže to nedává smysl - ve výsledku je to tedy takzvaně vo hovně.

04.01.2019 10:22:22dát kritice tipFruhling

Hodně se mi líbí ten nápad a vlastně i zarámování do toho "všichni to víte". Přesto si nemůžu pomoct, přijde mi, že text klouže po povrchu.

Ani bych se totiž nedivil, kdyby diváci s "cinknutím" zápasů byli smířeni ba jej dokonce vítali ("Na skutečnou Spartu se už nedá dívat"). Téma vzájemného klamání je totiž zpravidla nejvíc vzrušující. A vůbec: jak třeba funguje vzájemné setkávání fanoušků? Co "poražení"? Vždyť v každé hospodě by byl někdo, kdo fandí protivníkovi.

Takhle text zůstal na úrovni odhlalení konspirační teorie a je to trcohu škoda.

30.12.2018 18:19:51dát kritice tipDanny
Pěkná, inteligentní miniatura. Stojí za zamyšlení. Tip.
30.12.2018 16:49:17dát kritice tipaleš-novák

netýká se to jen fotbalu. V různých hospodách mají v televizi zprávy na různých stanicích...i když jde zdánlivě o stejné informace,  každá stanice je podává tak, aby vyhovovaly jejich divákům...

30.12.2018 11:48:52dát kritice tipsrozumeni
Vtipné, pobavilo. Jeden by tomu skoro až uvěřil...***
30.12.2018 11:07:12dát kritice tipatkij
redaktor poezie
Něco na způsob x-box fifa v hospodském provedení:)
30.12.2018 10:54:28dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

avi PM

30.12.2018 10:54:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dík!

30.12.2018 10:53:20dát kritice tipmiromurka
Ahoj, díky za přečtení. Do soutěže textík klidně přihlašme.
30.12.2018 10:50:23dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Miromurko, dobře napsaný text! Má logiku, spád, vtip, i trochu ponaučení :-)

Poslední věta mi připadá trochu navíc, tady bych dala zvlášť:  Jakoby se přede mnou - Jako by.

Mohla bych nominovat do Prózy měsíce?

30.12.2018 09:46:45dát kritice tipysslandia

Som milo prekvapená, ako je text čisto napísaný. Má to svoju kostru, osnovu, príbeh. Bez dialógov, predsa s pomerne plynulým dejom. Možno trochu vyšperkovať záver, asi najviac to dovysvetľovanie simulácie, -osobne som k tomu nepotrebovala až toľko veľa. Ale celkový dojem naozaj pekný.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.