Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Zmoklé ovečky
datum / id11.02.2019 / 493987Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno295x
počet tipů9
v oblíbených2x
do výběru zařadilZbora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Zmoklé ovečky

Soud

"A po pravé straně vidíte Městský soud," upozorňuje průvodkyně turisty. A oni otáčejí své hlavy a blýskají pohledy i aparáty. Místo, kde se jako při chemické reakci odděluje pravda od lži; a někdy dojde k hoření, které ale soudci pokusníci nevidí. Místo, kde umírají naděje pod značkou "To". Místo, kde je zlo zažrané do zdí, ale nikdo přesně neví, co zlo je; jen co o něm říká zákon. "A tady je hlava spisovatele Kafky," ukazuje průvodkyně o ulici dál. A hlava se otáčí a blýská, spolu s aparáty. 


Ptáčci gymnazisti

Drží si ji pod prsem a jako ptáček líbá do vlasů. Ona dělá jako že nic, už docela požensku. Gymnazisti v lenonkách a s vlasy na kastrůlek, nejvíc tak kvartáni. Je pátek, skončila jim škola, čekají na tramvaj na nekonečnou.


Zmoklé ovečky

Ve žlutých vestičkách jako ovečky kolébají se nábřežím. Školičkáři. Jdou plavat. Cachtavá hodinka ku radosti. Pak v bufetu paní učitelka každému koupí kremroli a pestré limo. A malá Rozárka si zas nebude chtít sundat nafukovací křidýlka, protože přece i ovečky mohou létat..


Revolucionářka

Město šumí večerem. Tramvají cestuje holka s našpulenými rty, fialovými jako dva tučné listy exotického kvítí. A zpod kabátu jí kouká nahé rameno a rusými vlasy roztouženě svítí. Někam do Braníku jede i ruská máma s dcerami, takovými jarňátky. Ta menší docela slabě cosi řekne a máma na ni: "Ššš..", jakože v tramvaji se nemá křičet. Starší s leninkou na hlavě a mobilem v ruce právě vede tažení digitální revoluce; právě útočí z barikád instagramu. Tiše.


Barrandovská Kleopatra

Žila v paneláku na kraji města. Každý den ta samá práce, koupit rohlíky na rohu a vystoupat do pátého patra. Nebyla šťastná. Barrandovská Kleopatra. A tak jednoho dne, s podzimem na dohled, nastavila prsa jedovým zubům hada. Namísto antické tragédie přišla dada: panika, vyklizená ulice i blízká školka, stovky titulků a strach v očích Lucie Borhyové. A pak se mamba našla. A nešťastnou nechali konečně umřít..


Tři Angolanky

Tři Angolanky. Ujíždějí tramvají podél řeky, už za tmy. Urostlá stvoření divočiny, ženství strašné stíny. Není velkého rozdílu narazit v džungli na hladového tygra, nebo na ně. Vystupují u sochy Palackého. Před neznámým buditelem tři vhlnoucí rozsedliny. A jsou jim lhostejné dějinné činy, myslí na lásku. A on, rozdrážděn vůní pohlaví, ztrácí kamennou tvář..

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.02.2019 18:27:03dát kritice tipZbora
redaktor poezie

:))

14.02.2019 18:12:14dát kritice tipMovsar

ano, to o tom vínu jsem taky slyšel. jako abstinent to neposoudím, ale věřím.

kéž by, zboro, tady jednou bylo celoročně horko. problém je prý spíš s vodou, což bych následujícím generacím nepřál.

jeden z podstatných problémů zimy je to množství tkaniny, co nosí ženské na ulicích...

14.02.2019 17:32:15dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Mám kámoše, který se celý rok těší na zimu, až napadne sníh! Myslim, že oproti němu jsi v pohodě.

No, vlivem globálního oteplování je poměrně velká pravděpodobnost, že když nepřijde Movsar za Sicílií, přijde Sicílie za Movsarem.

Už nyní si moravští vinaři pochvalují, že se jejich červené začíná dát pít bez zkřivené huby.

14.02.2019 16:42:32dát kritice tipMovsar

díky, zboro! já jsem totiž teplomilný člověk, naprosto a zcela a bez dalšího :-) vím, jsem tu v těchle končinách špatně, ideál by byla sicílie. ale mají tam něco jako žluté lázně? určitě mají, tak třeba v příštím životě, nesu si tuhle promarněnou šanci jako kříž..

14.02.2019 16:10:58dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Jakým jarem? Je sotva půlka února! Věřím, že napadne ještě alespoň půl metru (v nížinách) :)

Texty skvělé.

13.02.2019 14:36:45dát kritice tipMovsar

já vám děkuju, přátelé, že se zastavíte a napíšete. ysslandii za kritické poznámky, které dnes jsou už provoněné jarem. :-)

12.02.2019 09:35:47dát kritice tipYan73

Líbí, ahoj Y.

11.02.2019 21:34:21dát kritice tipDagmaram
Tramvaj na nekonečnou
I ovečky mohou létat
a mnohé jinéné

Moc hezké
:-)
11.02.2019 19:13:32dát kritice tipysslandia

Dnes sa mi text pozdáva oveľa viac spracovaný, ako ten  predchádzajúci..Čím ´dalej, tým asi viac začínam polemizovať, či v niektorých častiach nie je viac poézie ako prózy, čo iba nasvedčuje o schopnosti autora zachytiť veľmi pútavým spôsobom isté detaily, a ich súvislosť.- osobitne napr. v rozárke,v gymnazistoch, angolanky...

Pre mňa osobne by bolo možno zaujímavé vidieť ťa aj v inej polohe- forme. Bola by som napríklad zvedavá, ako ten cit pre detaily, súvislosť vynikne napríklad v poviedke, v drabble, prípadne vo voľnom verši.

Tieto miniatúrky sú krásne. Dávajú mi pocit obrazu,zamyslenia, pohľadu. Ak ich teda čítam, mám dojem, že sú pekné. Niekedy je ten dojem však krátkodobý- myslím v rámci odozvy vo mne. Preto by som možno bola zvedavá, či existuje ešte niečo viac

Každopádne, nič to nemení na fakte, že dnešný text je napísaný dobre.

11.02.2019 00:30:51dát kritice tipLerak12

Tebe asi dokáže v invenci přibrzdit jen vesnice. (Malá)  Ten Pražský lán tématů a denně Tvuj kombajn... Ale dobře sklízíš a zdejší sytíš.  

10.02.2019 20:45:04dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Moc dobré...Kleopatra, Rozárka, všechno.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.