Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Z JEDNOHO DÁVNÉHO VÝLETU
datum / id15.05.2019 / 496270Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
témaPřírodní
zobrazeno840x
počet tipů24
v oblíbených3x
Prolog

Reportáž už tu kdysi byla, ale trochu jsem ji upravila a přidala obrázek...

Z JEDNOHO DÁVNÉHO VÝLETU

Z JEDNOHO DÁVNÉHO VÝLETU

Boreč je menší znělcový vrch v Českém středohoří s nadmořskou výškou 446 m. Nachází se asi 5 km západně od Lovosic. Patří k dalším přírodním unikátům v Evropě. 
Jeho geologickou zvláštností jsou tzv. "ventaroly" - výdechy teplého vzduchu z některých míst na vrcholu kopce v zimě. Čím větší je mráz, tím výraznější je tento jev. Není to však doznívající vulkanická činnost, jak by se na první pohled zdálo.
Při podrobnějších průzkumech bylo zjištěno, že v puklinách mezi kameny se v létě ohřívá vzduch, který pak v zimě uniká jako komínem. Vodní páry z vystupujícího vzduchu, který může být teplý až 16 stupňů Celsia, se srážejí a vytvářejí dojem kouře. V místech těchto ventarol se to pěkně zelená, i když jinde je sněhová pokrývka. Dokonce mohou rozkvést i fialky... 
Botanickou raritou je výskyt játrovky borečky (jejíž název je odvozen od této lokality), která se ve střední Evropě vyskytuje pouze na tomto místě.

Květnové ráno roku 2002 prozářené sluncem slibovalo pěkný výlet, na který jsem se moc těšila. Cesta vlakem uběhla v příjemném rozhovoru s výletníky, jejichž cílem byl Říp. Naše cesta směřovala k vrchu Boreč. Napřed jsme se zastavili tak jako každý rok u studánky, kterou jsme vyčistili, a pak pokračovali k úpatí Borče. 

Tentokrát jsme se zaměřili na květenu.  Louka na úpatí nás přivítala  mnoha rozkvetlými prvosenkami. To bylo překvapení! Tolik petrklíčů na jednom místě jsem ještě snad neviděla - byly zejména přibližně ve středu louky, směrem k okrajům spíše "rozseté". Další krásnou rostlinou, která se nám představila velkými červenofialovými květy, měnícími odstíny do modré až azurově modré, byla lecha (hrachor) jarní. Lecha si vybrala své místo v levém horním okraji louky, zatímco na opačném konci začal kvést pryskyřník a na hranici lesa zářily bílé květy ptačince velekvětého.  Středohorské louky na mě často množstvím a barevností květů působí jako mozaiky.

Posadili jsme se a obdivovali malebné panoráma Středohoří. Přímo před námi se tyčil Lovoš, nad nímž se objevovaly mráčky. Kletečná, Ostrý a Milešovka byly ve slabém oparu. Sluníčko příjemně hřálo, jen chvílemi foukal chladnější východní vítr.
Nad loukou poletuje bělásci a pak se tu  objeví větší rezavý motýl s tmavými skvrnami, který  jen rychle přeletí, několikrát se vrátí, ale nesedne si, takže nemohu motýla blíže určit. A kdo nám dnes zpívá? Budníček lesní, sýkorka, drozd, strnad luční a někdo z pěnkavovitých.  

Opustíme louku a jdeme při okraji listnatého lesa, kde ještě kvete sasanka hajní. Jaterníky už odkvetly, zato se můžeme potěšit jejich mladými svěže zelenými listy. Jiné listy nám prozradí, kde pokvete mařinka vonná, mochna husí, jitrocel a další rostliny. Trnky jsou obalené drobnými bílými kvítky.  Keře, často hustě rostlé, lemují louky i pole, což dodává krajině malebnosti, ale je to především výborné zázemí pro ptáky a zvěř. Naši pozornost upoutá "ostrov podbělů" odkvetlých i kvetoucích. V poli, které se již zelená, tu a tam kvete maceška rolní (Viola arvensis).  Zahlédneme babočku paví oko, která nám udělá radost a usedne na cestu.

Sluníčko se schovává za mraky, které rozhání vítr. Pozorujeme stíny mraků prohánějící se po kopcích. Nádhera!  A mně se vybaví dávná, prádávná doba, kterou žádný člověk nepamatuje. Tehdy se tu odehrávalo bouřlivé drama ohně, kdy země se chvěla a burácela, do výšky vystupovaly sloupy kouře s černým popelem,  tryskaly fontány rozžhaveného kamení a rozlévaly se  řeky lávy. Následovala doba, kdy vyhasly krby, vychladla láva a krajinu modelovaly chladné živly, ale jiskra ohně zůstala - rozdává život a radost v barevné kráse, vůních i zpěvu.

akvarel
Sken%2098.jpeg
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

01.06.2019 22:43:06dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Honzo, děkuji za přečtení a krásný a podrobný komentář. Vůbec se neomlouvej, mám radost, že se u Tvých děl rozvinula diskuse. Určitě vkládej další díla.

Mám radost, že se Ti moje popisy výletů líbí, a potěšila mě i Tvoje zmínka o Bílých stráních, které  jsou skutečně botanickou raritou. Znám je víc z literatury, i když jsme je také navštívili. Kvetla tehdy třemdava bílá a vstavače, ale já jsem z toho bohužel moc neměla, protože chození po příčně se svažujících úzkých cestičkách mně vždy dělalo potíže, a na Bílých stráních právě takové cestičky jsou. Tak jsem bohužel  při chůzi byla jako na trní, abych neupadla, a kytičky nevnímala tak intenzívně jako na jiných místech. Zdá se to neuvěřitelné, ale pro mě bylo mnohem snadnější výstoupit  na Lovoš nebo Milešovku, kde byly cesty strmé, ale nesvažovaly se příčně.

Boreč a Bořeň jsou dost podobné názvy - oba vrchy jsou znělcové, ale jinak se tvarem výrazně liší. Na Bořni jsme také byli, tam se mně vystupovalo dobře, ale když jsme se dostali těsně pod vrchol, vyhnala nás bouřka. To jsme pak hnali dolů a cestou dostali "plaváka", že jsme byli jako vodníci.

Louky v Alpách jsou proslulé bohatou květenou. Věřím, že mléko krav, které se na nich pásly, bylo chutnější.

Zdravím Tě a přeji hezkou neděli :-)))

01.06.2019 11:18:57dát kritice tipzeleda

Jano, omluva, že se k tvému krásnému textu dostávám tak pozdě. Ale své úsilí jsem poslední dny věnoval spíše svému románu a komunikací se Silene, která je skvělým jazykovým expertem. 

Vždycky jsem si pletl Boreč a Bořeň, byť tento kraj docela dobře znám, díky Třebenicím, rodišti otce. Závidím ti tvé botanické znalosti, já jsem svou posedlost a úsilí věnoval spíše dávné historii, která mne fascinuje, tak, jako tebe příroda. 

Tvé popisy přírody a výletů se moc dobře čtou, zejména, když jsou doplněny krásnými obrázky. Jen malý kousek od našeho pokratického paneláku je taky jedna zajímavá přírodní lokalita. Litoměřické Bílé stráně - chráněná rezervace. Ještě, když mi sloužily nohy a záda, jsme tam na jaře chodívali a těšili se pohledem na pestrobarevné stráně, plné květů. Jenže, to bych musel být botanik, jako ty. Nepoznám jedinou rostlinu. Možná Bílé stráně znáš, na webu je o nich plno zmínek, zvlášť na Wikipedii. 

Asi by sis užila i na jaře v Alpách. Když jsme s přítelem chodili nádherným údolím Raurisu, bylo to tam jak v pohádce. Snažil jsem se to moře květů fotit a doma jsem pracně hledal na webu jejich názvy. Fotek květin mám skutečně hodně. A po loukách byly všude krávy a ty kytky jim moc chutnaly. Pak jsem si sedl u stařičké, ještě zlatokopecké středověké chaty a krásná mladá žena s malým dítětem v charakteristickém dirndlu mi přinesla velký hrnek čerstvého mléka, které ještě vonělo těmi kytkami, co se jimi krávy krmily. 

Moc jsem se, Jano, rozkecal. Ale tvé texty ve mně vyvolávají celou řadu příjemných asociací. Pěkný víkend Honza.

20.05.2019 23:26:51dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Lenko, děkuji za přečtení a milou odezvu. Moc mě těší, že máš pro botaniku slabost - napovídá i Tvůj nick :-))) Lnice květel je krásná kytička.

20.05.2019 19:06:22dát kritice tip✩✩✩ Lnice
Pěkné, líbí se mi nejvíc botanické pasáže, mám pro botaniku slabost :)
18.05.2019 21:24:07dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Liduško, těší mě, že se Ti líbí, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

18.05.2019 20:10:53dát kritice tip✩✩✩✩✩ Alegna

Pěkné a milé vyprávění s obrázkem

17.05.2019 21:12:43dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Růženko, děkuji za zastavení a milá slova :-))). Zeleň byla tehdy skutečně svěží - v roce  2002 pršelo hodně i na jaře.

17.05.2019 15:23:23dát kritice tip✩✩ RUZIGEL

Jano,dík. Jako bych tam byla s tebou.To vvše, o čem tak zasvěceně píšeš,úplně zbožňuji.A ta svěží zeleŇ na tvém krásném obrázku!,

17.05.2019 08:32:43dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Entropia - přesně tak jsem to zamýšlela, ve Středohoří jsem silně vnímala sopečnou minulost krajiny v jejím reliéfu (mezi našimi ostatními krajinami působí exoticky), kamení a bohaté květeně. Děkuji za zastavení a milý komentář :-)))

17.05.2019 01:05:16dát kritice tipEntropia

Poslední odstavec je poetickou tečkou za malebným "dokumentem". Jako by obrázkem probleskávala dávná sopečná minulost.

16.05.2019 22:54:10dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Diano, potěšila jsi mě svojí návštěvou a milým komentářem, děkuji :-)))

16.05.2019 18:34:14dát kritice tip✩✩✩✩ Diana

Nádherné, svěží, voňavé! Díky, Jani, za krásný zážitek :-)****

16.05.2019 17:15:05dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

fialko, mám radost, že se Ti líbí, děkuji za zastavení a milou odezvu :-)))

16.05.2019 15:55:21dát kritice tip fialka..

Nádherné, úžasné :-)

16.05.2019 13:11:34dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Peter a Laďo,

děkuji za přečtení a milá slova :-)))

16.05.2019 12:29:08dát kritice tip✩✩✩✩ Nami 99

Krásně popsané a naplno prožité.

16.05.2019 11:47:50dát kritice tip✩✩ Karpatský knihomoľ
redaktor poezie

rád som si to prečítal

16.05.2019 11:26:17dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Alice, děkuji za přečtení a velmi zajímavý komentář :-))). Některé subtropické rostliny by v blízkosti ventarol mohly růst, ale ochránci přírody by jejich umělé vysazení v těchto místech nevítali právě kvůli tomu, že by to nebyly původní rostliny a také i z obavy, aby se nestaly invazivní a nevytěsnily játrovku. Jinak játrovka borečka (Targionia hypophylla) roste ve středomořské oblasti. Tropické rybičky potřebují ke svému životu hlavně teplou vodu, a potok jim zřejmě poskytuje i vhodnou potravu, tak se jim daří. 

16.05.2019 10:55:46dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Jaroslavě, děkuji Ti za zastavení a milá slova, pořád se mám co učit :-)))

16.05.2019 10:40:19dát kritice tip✩✩✩✩ Umbratica

Díky za pěkný článek o zvláštním jevu, o kterém jsem ještě neslyšela. Možná by poblíž oněch komínů, které vydechují teplý vzduch, mohly přežít i některé subtropické rostliny.  Četla jsem o tom, že akvaristé nasadili do nějakého potoka, ve kterém teče blízko pramene stále teplá voda, tropické rybičky a ony tam už roky úspěšně přežívají.

16.05.2019 09:11:18dát kritice tip✩✩✩ revírník

Na pozorování krás přírody jsi borec, milá Jano.

16.05.2019 08:18:43dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Romane, děkuji za přečtení a milá slova. I Tobě hezký den :-)))

16.05.2019 08:16:59dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Lubí, šlo by to :-))), příště se polepším :-)))

Irenko, mám radost, že se Ti dílo líbí, děkuji za přečtení :-)))

Karle a Jirko, děkujiu za zastavení a milé komentáře :-)))

 

16.05.2019 08:04:17dát kritice tip R. L.
Tyhle veci mas v malicku. Pisu z mobilu, tak mi odpust diakritiku. Hezky den do Ceska... A tobe tip./*
15.05.2019 23:13:07dát kritice tip✩✩ Stárnoucí vlk

hezké

nedávno jsem se vrátil z hor severní Albánie, tam by si si asi užila )

15.05.2019 22:59:27dát kritice tipLerak12

 Plný kopec poznání !

15.05.2019 22:44:47dát kritice tip✩✩✩✩ Kočkodan
Luboši a Evi – takhle bych oslovil mého jediného bratrance a sestřenici.

Ale neodpustím si kritickou poznámku plnou bolesti. Proč jste to, paní Haasová, napsala zrovna takhle?! Vždyť by to přece šlo minimálně stejně dobře i Lubi a Evo!!! ;-)
15.05.2019 21:51:31dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

Zase moc milé a objevné čtení!

15.05.2019 21:46:11dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Luboši a Evi,

děkuji za přečtení a milá slova :-))). Ano, Boreč je borec :-)))

15.05.2019 21:07:51dát kritice tip✩✩✩ zvedavec

rovnako borec, ako Vesuvanka :)

15.05.2019 20:31:39dát kritice tip✩✩✩✩ Kočkodan
Já jen vydechnu: Boreč je borec.. ;-)
15.05.2019 20:13:48dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

dievča z lesa, děkuji za přečtení a milá slova :-)))

15.05.2019 20:06:20dát kritice tip✩✩✩ dievča z lesa
došlapala som ku kopcu cez tú zvlnenú trávu,aj som si do nej ľahla a cez prižmúrené oči vnímala pohyb na nebi...vďaka za túlačku...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor