Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+1 neviditelných
Konec mladých komunistů v Čechách
datum / id01.11.2019 / 500234Vytisknout |
autorMovsar
kategoriePovídky
zobrazeno338x
počet tipů7
v oblíbených0x
do výběru zařadilK3,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Konec mladých komunistů v Čechách

 

Konec mladých komunistů v Čechách

 

 

Na jedné ze svých schůzí se rozhodli řešit aktuální problém; jednohlasně přijali usnesení: Rozeženou mlhu! Smog nevadí, neboť je dokladem pokroku, krásnou vizitkou lidství, ten jejich akcí nesmí být dotčen, zavázali se v dovětku. „A hned jak budeme mít splněno, obrátíme proud Vltavy!“ navrhl nadšeně růžolící mladík z pléna, načež se strhl potlesk a pleskalo to jako radioaktivní déšť z Černobylu.

 

 

Mladí komunisté se vydali od sídla svých dědů a otců zakladatelů v ulici Politických vězňů směrem k letenské pláni. Na ramenou nesli obří hadice, generátor a vrtuli, občas pod jejich tíhou klesali, zpívali a budili pozornost. Připomínali středověký průvod flagelantů, jurodivců nebo jiných bláznů a také jejich pouť měla být trnitá.

 

 

Zanedlouho dopravní zpravodajství hlásilo pod Klárovem „střet osobního vozidla se skupinou mladých komunistů“. Řidič čekal na odtahovou službu, pokuřoval nad vychladajícími těly a dělal si starost o výši pojistného plnění. Ostatní řidiči v plechovém štrůdlu, který se táhl až na nábřeží, vztekle mlátili do volantů a křičeli „zkurvení komunisti“, ale nic jim to nebylo platné.

 

To už ale přeživší dorazili až k posvátnému místu: vrcholku, na nějž byl před lety vsazen sám soudruh Stalin, aby jako nejlepší hospodář dohlížel na vinici světa. Odložili tedy hadice, generátor i vrtuli a uctili památku svého vůdce minutou ticha. Pak předák zavelel, sentiment odezněl a v srdcích soudruhů nanovo rozkvetl plamen optimismu a vůle. Zdolali poslední stovky metrů a ocitli se v širé pustině, jež jim připomněla milovanou zemi Sovětů. „Ženy v modrých kombinézách provoněné jarem a olejem“ roztočily vrtuli a velkolepé dílo mohlo začít. Jenže vichru stálo v cestě šapitó cirkusu Humberto… A to už zpod žlutočervené plachty vybíhali diví muži s divými zvířaty a strhla se mela. Mládežníci bili biti jako žito kolchozníky, předák, strachem rázem bledý, správně vytušil poslední bitvu a dal se na útěk, ale před lvicí Elzou neutekl; ostatně nikdo. A to byl konec mladých komunistů v Čechách.   
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.11.2019 12:51:17dát kritice tipMarkel

za mne *

06.11.2019 20:19:00dát kritice tipzvedavec

z mojej strany už bodka.  :)

a vďaka za diskusiu

06.11.2019 19:49:38dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Ano, i já se obávám, jejich politické postoje jsou mi z 80% cizí, ale upřímně se víc obávám takový okamurů a klausů juniorů, ale to už tady oparvdu nepatří.

06.11.2019 19:45:33dát kritice tipMovsar

právě pro tu zkratku. není to přece žádná analýza současného komunismu. na to ani nemám komptetenci. a vyčpělost.. nevím, obávám se, že jejich fetiše, alespoň těch fanatických, se nemění.

06.11.2019 19:43:31dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Movsare, je laciné citovat Kunderu, tím spíše, že mladí komunisté nejspíše nejsou imunní ani vůči pivu, ani vůči holkám. Jinak s tvým posledním komentářel lze obecně souhlasit. Na vlastním textu mi vadí i ´úroveň nadsázky, jde spíše o opakování vyčpělých vtípků na komunisty padesátých let. Nevím, proč ses pustil do takového dílka, když jsi už tolikrát prokázal daleko větší autenticitu odpozorovaného života. A prokázal jsi ji v naprosté většině i v přitažlivé literární zkratce.

Ale, jak už zde poznamenal dadadík, mnoho povyku pro nic. Já osobně tvůj text, byť se mi nelíbí, považuji za prospěšný.

06.11.2019 19:34:25dát kritice tipMovsar

a ještě jednu malou poznámku: ideologie komunismu nebyla vůbec jiná než kapitalismu, to si nedělejte iluze: komunismus byl postaven stejně tak na ekonomickém růstu a vědeckotechnickém pokroku, jen se o něj snažil centrálním způsobem. a stejně byl založen na zbrojení, jako západ, obě strany se snažily tu druhou tzv. uzbrojit. nepodařilo se to ani jedné. důvod pádu byl prozaický: komunismus prostě nemohl fungovat a od počátku jen korodoval.  

06.11.2019 19:30:14dát kritice tipMovsar

ten text není žádný manifest antikomunismu. ten považuji skutečně za již překonaný projekt. ten text je satira, nadsázka, legrace. černý humor. nehodlám se cenzurovat. vždyť by pak nebylo o čem diskutovat.

jak jsem předeslal, jsem stoupenec autonomního života textu a hermeneutiky: autor není tak významný, významná je interpretace čtenáře. a to je na vás.

06.11.2019 19:27:05dát kritice tipMovsar

přátelé, já jsem rád, že si ten text žije svým životem. kundera by možná namítl: "nechovejte se tu jako doma, příteli", ale já mám mnohem volnější vztah ke svým textům (možná proto, že nejsem kundera :-) ).

ale přece jen malá reakce: stále nerozumím tak úplně námitce, proč dosazovat za mladé komunisty kohokoli. takto relativizovat bychom pak mohli cokoli a kohokoli.

a za další: já skutečně k mladým lidem, jejichž ideály jdou tak daleko, že neváhají své mládí prožít tupým schůzováním, namísto toho, aby pili pivo, honili holky anebo je okukovali u vody, četli a povídali si o tom, opravdu nemám rád. vzpomeňme podruhé kunderu: přece o tom je jeho život je jinde. o téhle fanatičnosti mladého komunisty a básníka, který plane pro schůze, a i proto je schopen zla. je jeho zlo horší než toho člověka z auta a svalnatých cirkusáků? a co lvice, je také vinna, že sežrala právě komunisty?!   

06.11.2019 11:25:25dát kritice tipzvedavec

:D

06.11.2019 11:15:56dát kritice tipdadadik

:)) picla bych ho

06.11.2019 09:52:47dát kritice tipzvedavec

A keby som v humorne ladenom texte o Tebe, dadadik, začala pred nejakým zhromaždením tvrdiť, že si s radosťou a uspokojením prešla autom mladých ľudí, ktorí sa Ti dostali do cesty a potom si už len kalkulovala, ako to vyriešiš vec s poisťovákmi a pritom si ešte nadávala na skurvených mladých ľudí, bolo by to v poriadku?

06.11.2019 09:43:40dát kritice tipProsecký

A teď se ještě ke všemu dovídám, že to není realita. Musím si osladit hořké kafe. 

06.11.2019 09:36:39dát kritice tipzvedavec

áno, nie je to realita, je to literatúra, nadsázka, humor,

ktorý zhadzuje, očierňuje a dehumanizuje (mladí komunisti sú hlúpi, konajú absurdné veci, ktoré naozaj nekonajú), a naznačuje, že nevadí, ba priam dobre, ak niekto z nich zahynie, vlastne vadí, ale len preto, lebo - vznikne problém riešenia poistných udalostí a zastavenie premávky.  Nezaslúžia súcit, skôr nádavky. Proste škodná ešte aj pri smrti.  Že vo svojej hlúposti sú schopní zlikvidovať ešte aj cirkus Humberto. Ešte že levy ich požrali.

 

06.11.2019 09:00:12dát kritice tipdadadik

Není to realita, je to literatura, nadsázka, humor

06.11.2019 08:29:16dát kritice tipK3
redaktor prózy

Nebezpečná je sama podstata jakéhokoliv extremismu. Když někdo napíše, že by je poslal na Mars. Je to totéž. A nikdo by se nad tím nepozastavil. Ošklivé věci se dají zabalit do krásného obalu. A nebo se balit nemusí, aby byly vidět.

06.11.2019 07:42:03dát kritice tipzvedavec

Žiaľ, neviem tak dobre písaným textom vyjadrovať svoje myšlienky, ako by som túžila. V tomto mnohí z Vás moje schopnosti predstihnú. Klobúk dole pred schopnosťou písať napr. aj Movstara a veľkej väčšiny z Vás. Ale vlastnými prostriedkami skúsim.

Rada by som vypichla myšlienku a2a2a, ktorý napísal čosi, čo považujem za úplne kľúčové: "Byli komunisté, kteří mi znemožnili studium či průvodcovskou činnost, musel jsem opustit práci v rozhlase, ale byli také komunisti, kteří se mne nejednou zastali."

Som presvedčená o tom, že nik z nás ľudí nie je čierno-biely a máme aj svoj ľudský rozmer. Podľa jediného znaku, vlastnosti, zvelebovať, či odsudzovať človeka, ktorý sa tým pádom stáva len členom skupiny ľudí, vedie k nespravodlivostiam a k zbytočnému odsudzovaniu a rozdeľovaniu.

A nič nevyriešime.  Svoje sily vložíme do (niekým iným založeného) boja proti neznámemu človeku, proti komu bojujeme, lebo kamsi patrí. A nič o ňom nevieme. O jeho problémoch, zážitkoch. Tie generujú jeho správanie. Keby sme vzájomne hľadali v človekovi, či oponentovi to ľudské, dalo by sa nájsť riešenie problémov. Keď dnes pozriem do diskusií hoci aj k správam, vidím tam boje, boje, boje. A zosmiešňovanie. Podpásovky. Povrchné znevažovanie na základe názoru, sympatií, príslušnosti k skupine. 

A problémy existujú ďalej, pokojne si narastajú. Lebo miesto dohody a riešenia problémov vybíjame svoje sily v nenávisti.

Demokracia? Tá si vyžaduje dodržiavanie dohodnutých pravidiel. Každý by ich mal dodržiavať. Ale niekomu to nevyhovuje. Tak čo urobí? 

Rozhodí zopár hesiel, ktoré znejú dobre a vychádzajú z poloprávd. A netýkajú sa problémov, ktoré spoločnosť naozaj trápia.  Vyvolá sváry. Naštve ľudí, ktorí s penou na tvári vyjdú do ulíc.  Príslušník či sympatizant tej druhej skupiny v ich očiach už nemá ľudský rozmer a netreba ho počúvať a ani s ním rozumne hovoriť. Ľudia sú čierno-bieli.

A čo tam napr. po voľbách. Pár dní po nich na ulici zhadzujeme práve všetkými voliacimi voličmi zvolených politikov. Ak výsledok nevyhovuje, ale nie tým maličkým, skôr takým, ktorí chcú ťahať nitkami. Len bábky potrebujú (v skutočnosti tie bábky sú aj obete).

Demokracia? Alebo anarchia, pomenovaná "Demokracia"?

05.11.2019 22:30:33dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Staničko, taky mne to napadlo, když jsem v odezvě psal o testu, třeba se jen baví a provokuje, ale i tato nadsázka spíše využívá omšelé vtípky na 50. léta a pak je zavádějící pojem mladí komunisté. Ti přece vlastně ani nemohou vědět nic o reálném socialismu, jen vnímají patrně svou kapitalistickou zkušenost.

05.11.2019 22:29:40dát kritice tipzvedavec

dadadik - máš Movsara rada a veríš mu a to je dobré, to dodáva silu k dobrému

Ale keby si do textu dosadila jeho meno s povedzme jeho priateľmi, namiesto mladých komunistov, priveľmi veľa sympatií by medzi Vami nezostalo

 

05.11.2019 22:27:04dát kritice tipLuzz

líbí.

(včetně těch obratů jako smog - doklad pokroku nebo plechový štrůdl a podobně.)

 

05.11.2019 22:08:311 tipů dát kritice tipdadadik

Movsar to ale vážně nemyslel

05.11.2019 22:02:30dát kritice tipzvedavec

neznám, aj keď som si teraz niečo vygooglila

tak všeobecne: humor je široký pojem

nie každý humor je podľa mňa v poriadku, láskavý humor pomôže možno aj čosi pochopiť, zmeniť k lepšiemu, ale napr. taký výsmech a zosmiešňovanie poza chrbát je skôr kudla ako nadhľad

05.11.2019 22:00:531 tipů dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Patřím k těm, který za komunistů byl "hlídaný" a přesto odmítám paušalizovaný přístup, zesměšnění, jak ho tento text nabídl. Nemohl jsem uvěřit, že to Movsar myslel vážně.Znám i skupinu opravdu mladých komunistů v Ostravě, názorově se s nimi rozcházím v mnoha postojích, ale současně si u nich vážím, že mají ideály, rozhodně ne neonacistické, spíše sociálně naivní, a pak třeba i zahraničně utopistické, tedy z mého pohledu, ale jsou ochotni pro svou věc pracovat. Byli komunisté, kteří mi znemožnili studium či průvodcovskou činnost, musel jsem opustit práci v rozhlase, ale byli také komunisti, kteří se mne nejednou zastali. A já jsem se pak revanšoval, když jsem se písemně zastal svého stbáka. Nu, a pak jsou nepoučitelní Vondráčkové, Grebeníčkové, Semelové ale na druhou stranu slušný Dolejš, ale ti už mezi mladé nepatří.

05.11.2019 21:53:49dát kritice tipdadadik

Tohle je nad věcí, humor, třeba jistá satira..  znáš Tomáše Břínka TMBK? :)

05.11.2019 21:51:061 tipů dát kritice tipzvedavec

Zdravím Vás, Písmaci: Nik mi nedal právo niekoho z Vás odsudzovať. Vlastne môj prvý príspevok v tejto diskusii sa mi vôbec nepáči. Ten štýl. Tiež ironizuje a žiaľ, znevažuje.

Ale aj z mojej strany to bol varovný výkrik, i keď sa mi príliš nepodaril. 

Ľudstvo sa nie tak dávno vyhecovalo v nenávisti k skupine ľudí až tak, že sa tým odsudzovaným hromadne pripínali hviezdy - a to bol len začiatok, predvzvesť vyvražďovania na základe príslušnosti k skupine a to bez spochybnenia toho, čo sa začalo diať.  A atmosfére podľahli bežní ľudia, ktorí sa považovali za slušných. 

I keď toto dielo je len literárne, podľa mňa je lepšie zblbnutiu predchádzať, uvedomiť si, kam sa môžeme dostať, nie liať olej do ohňa. 

Mňa samú kedysi veľmi prekvapilo, že štvavým písaným textom možno vyvolať aj vojny. Vojna dvoch novinárov Pulitcera a Hearsta a denníkov, ktoré reprezentovali spôsobila v roku 1898 vojnový konflikt. https://svet.sme.sk/c/6117676/pulitzer-by-pulitzera-nedostal.html

05.11.2019 18:56:26dát kritice tipMovsar

zvedavec: samozřejmě šlo o nadsázku. nemůžeš přece myslet vážně, že by tohle měl být nějaký breivikovský manifest nenávisti..

a ano, k3, nevím, jak komunisté na slovencku, ale tady rozhodně žádnou distanci ke svým zločinům a svému násilí (vždyť jen jejich vondráček...) nezaujali, proto si myslím, že ani oni nezasluhují plaidoyer, jakým jim poskytuje zvedavec, nota bene, když si z nich střílím ještě docela laskavě.  

05.11.2019 17:15:00dát kritice tipdadadik

dobře nadsazený

05.11.2019 17:05:48dát kritice tipK3
redaktor prózy

Já bych mladé komunisty přirovnal jen k mladým neonacistům, obojí je nepochopitelné. Myslím si ale, že tak doslova reálně to nebylo myšleno. Spíš něco jako abstraktní varovný výkřik. Tak to na mě působí. Jde o ztvárnění.

05.11.2019 08:19:37dát kritice tipzvedavec

Spomínam, že za socíku bolo podobných odvážlivcov tiež dosť. Len téma bola iná. Ale smelí išli vždy presvedčene s "prúdom".  Áno, a často boli v tej "správnej" komunistickej strane. Vtedy. Dnes už nie sú.

Teraz by som odvážnym doporučila, aby slovné spojenie "mladý komunista" len na chvíľu zamenili napr. za  "mladí demokrati", "mladí liberáli", ale aj "mladí homosexuáli",  "transvestiti", "mladí Židia", "mladí postihnutí", "mladý utečenci", či "mladí či starí pritakávači tomuto textu",

alebo radšej nech si len na naozaj krátku chvíľu predstavia, že niekto, kto ich nemá rád, z pasie takto vypisuje o nich alebo o členoch rodiny, ktorá nesie ich priezvisko.  Podporovaný inými. Skupina nás podrží.

Kto nie je ako ja, ten je proste sprostý.  

Toto nie je satira.

Šofér, ktorý  zavraždil ľudí (veď len mladých komunistov), sedí v aute a rozmýšľa len o poistnom plnení a s tým spätými problémami. Dav bez kvapky ľútosti nadáva na usmrtených. 

Je to myslenie a morálka  Andersa Brejvika.

 

03.11.2019 10:31:09dát kritice tipMovsar

Děkuju Ti, K3, cením si výběru a uznalých slov. A vám všem přátelé, že mé texty čtete, i když tu nejsem zase tak aktivní..

Ano, test nadhledu, ale neměl jsem zase tak za to, že by to bylo významně provokativní, rozhodně podle mě alespoň méně než ty satiry o Gottově pohřbu.

01.11.2019 16:43:36dát kritice tipProsecký

Takže už zbyli jen na Moravě a ve Slezsku?

Jo, hochu, kdyby to bylo tak jednoduché!?!?

01.11.2019 15:12:13dát kritice tipK3
redaktor prózy

Takové krátké povídky ti hrozně sedí. Teprve v nich je vidět, jak umíš psát. To je ta pravá kontrarevoluce, při níž se ale nemůžu vůbec smát, i když je to satira. Naopak to vyvolalo mrazení a vědomí toho, že to kdesi jakoby nic pořád doutná.

31.10.2019 08:56:24dát kritice tipJohanakrupa

Povedená satira...

Sakra, škoda jen, že to není tak jednoduché..(se jich zbavit)

31.10.2019 08:42:36dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Test na inteligenci a slušnost čtenářů 

31.10.2019 08:39:14dát kritice tipMovsar

děkuju, přátelé. a zvlášť zvědavci, jsem rád, že se líbilo!

a2a2a, úplně nevím, jaký test máš na mysli?  

30.10.2019 19:03:521 tipů dát kritice tipzvedavec

dehumanizácia    voči hocikomu    je cestou do pekiel

30.10.2019 17:46:10dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Jsem zvědav, doufám že stejně jako ty, na výsledky tvého testu.

30.10.2019 17:28:52dát kritice tipzvedavec

poviedka na mňa svojím nevtieravým a inteligentným humorom nesmierne zapôsobila,

od dočítania s úžasom stojím v úctivom predklone (klaniam sa a neviem sa vystrieť)

a mám chuť donekonečna kričať "To je ono!!!"

(obyčajný tip by dielo dehonestoval)

30.10.2019 17:28:44dát kritice tipaleš-novák

kdyby to Havel věděl, že stačí zavolat Berouskovi...:o)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.