Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 439 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Park Holomků
datum / id05.06.2020 / 507594Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno145x
počet tipů10
v oblíbených0x
do výběru zařadilGora,
Park Holomků

Park Holomků

Stošek a Márinka žili láskou, takže květen jim přišel vhod. Chodili parkem Holomků, vždycky až na kraj, kde se usadili na lavičku, pojedli svačinu, kterou si připravili z poctivého kusu domácí sekaniny a chleba, Márinka zvedla hlavu a dívala se do sluníčka a Stošek na ni. Stošku, dívej se přece taky do sluníčka, říkávala Márinka, aniž by uhnula tváří ze sluneční dráhy, a Stošek, aniž by uhnul tváří z Márinčiny dráhy, odpovídal, že to nelze, že je k Márince připoután jako měsíček k Zemi. Tak tam tak sedávali jako planetky a drželi se za ruce, unavení a zlataví sluncem, sytí sekaninou, a kolem dělali rámus holomci, kterým jejich láska ještě nedávala smysl, jak byli dosud pitomí, takže se pak Stošek s Márinkou zvedli a ona s tváří nepohnutě vystrčenou ke slunci a on zas k ní pomalu odcházeli domů.

 

Sasja

Každou sobotu Sasja vyrážela do jazzového klubu na nábřeží. Je tu Sasja, říkali za barem, když vešla, tak jim byla vlastní. A už pro ni chystali višeň Panama Blue. Sasja měla místo hned u podia, milovala těsný styk s hudebníky. A oni milovali ji, takže ji nejednou věnovali celou skladbu, vyhlásili do publika: Tahle je pro naši milou přítelkyni Sasju. A Sasja byla dojatá, hlavně když spustil saxofon, její vyprahlé srdce chytlo jako nic a planulo do příšeří klubu a nešlo ho uhasit a každý part ten oheň přiživil a Sasja slzela, ale ani slzy nic nezmohly, hořela a tu chvíli hořelo i její hoře, o němž nikdo nevěděl, nevěděli o něm dobří lidé za barem ani hudebníci, protože o něm Sasja nikomu nepověděla.

 

Maruška

A na druhém konci Ovenecké je Stromovka. Parkem už od časného poledne proudí dobří lidé města pražského. Někteří jdou, jiní běží, děti se vezou v kočárcích, jako Maruška, bledulínek v kloboučku, které maminka dává tutat vodičku. A Maruška se rozkucká, jak ještě pořádně neumí pít a k tomu jí do očiček svítí sluníčko, ale už je to dobré, říká maminka, protože od toho jsou maminky, aby říkaly, že všechno je dobré; i kdyby nebylo.

 

Džínice a zedníci

Tři zedníci v Celetné. Opřeni o zeď Karolina hledí na své dílo: prvně nahozenou omítku protější fasády. A unavenými výrazy dávají vědět: je to dřina. A přou se: kolik vápna ještě bude třeba, 40, 50 kilo? A japato že tu nejsou, čí je to vina? Pak předák klepne do krabičky a podá parťákům cigaretku a ohýnek jde od jedné k druhé a už jen tak spokojeně tahají a otáčejí se za džínicemi, tedy holkami v těsných džínách, které si jdou pro skripta do Karolina, a doufají, že až bude jejich dílo hotovo, všimnou si a na znamení obdivu se v bocích zakroutí trochu víc.

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.06.2020 20:13:351 tipů dát kritice tipK3

Dlouho jsem tě nečetl. Tohle je opravdu kouzelné. Kdybych uměl, zapěl bych ti píseň chvály.

08.06.2020 16:55:23dát kritice tipMovsar

Přátelé, děkuji za milé věty a vůbec za čtení. 

08.06.2020 13:22:01dát kritice tipZbora
redaktor poezie

Když tě čtu takhle po delší době, napadá mě, že to máš vlastně takové docela hrabalovské. Maruška je dojemná.

07.06.2020 17:03:54dát kritice tipstromeček

Dívat se a vidět jsou dvě rozdílné věci a pokud ten kdo opravdu vidí má ještě dar sdělení, pak  bez kecání klobouk dolů.

05.06.2020 05:37:05dát kritice tipAndělka1

Lidské a milé.Umění dívat se máš veliké a převádět do prosté lidskosti.

04.06.2020 09:07:33dát kritice tipMarkel

líbilo, neb jsi zapřičinil, že to vidím, přímo před sebou *

03.06.2020 09:01:421 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Maruška, která tutá vodičku, Sasja s tajemstvím, Stošek a Márinka /ta mi stylem připomíná Vladimíra Párala, nějak vzdáleně.../. Kéž by svět byl opravdu takový, jak jej dokážeš vylíčit:-) - ale možná je, jen záleží na úhlu pohledu.

03.06.2020 08:03:50dát kritice tiplastgasp

Dám tip, protože je to bezva. Musím k tomu říct, že to jsou perličky, které duši rozehřejí a revma rozeženou. Díky.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.