Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tóny vzešlé ze stínu
datum / id20.12.2020 / 514940Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno269x
počet tipů12
v oblíbených0x
Prolog

tematické dny - den dlouhých zimních stínů

Tóny vzešlé ze stínu

   Tak jako v každém člověku, i v Jakubovi bylo přítomno světlo a stín. Jeho světlem byla vášeň pro hudbu. Už jako malý chlapec dovedl obsloužit nejeden hudební nástroj. Postupně se stal součástí menších těles jako kvartetů či kvintetů, až nakonec, ještě nedospělý, mohl hrát i v orchestru. Sám začal i komponovat a nebál se pouštět i do složitějších partitur.

   Jeho stínem byl však až příliš přátelský vztah k alkoholu. A co hůř, alkohol dokázal dostat do neuvěřitelné symbiózy se svou láskou k hudbě. Málokdy vystoupil před publikum aniž by si před tím nedal nějakého toho panáčka na kuráž a můzou pro skládání mu bylo dobře uleželé červené víno.

   Přišel Advent. Jakub se jako tradičně připravil, že bude doprovázet na varhanách mši k 1. neděli Adventní. Před bohoslužbou si dal malou šťopku domácí ořechovice a vyrazil ku chrámu Páně. Po skončení liturgie za ním přišel farář, a vědom si jeho skladatelských kvalit jej požádal o složení vlastní koledy pro blížící se Vánoce. Bude výročí posvěcení kostela a koleda vzešlá z řad farníků bude jistě pro věřící velikým povzbuzením.

   Avšak ouha. Do Vánoc zbývaly sice tři týdny, ale inspirace ne a ne přijít. Jakub poctivě zkoumal biblická čtení o narození Ježíše, přehrával si všechny doposud známé koledy, motivoval se k inspiraci nejednou lahví vína, ale nic pořád nepřicházelo. Na celou sobotu před 4. nedělí Adventní se zavřel v hudební učebně místní školy, kde zkoušel jeho orchestr, který mezitím převzal coby dirigent, a marně zkoušel dát dohromady melodii, slova, cokoliv, co by mu ku koledě pomohlo. Pravidelně upíjel nápoje, které mu sice ubíraly na střízlivosti, žel nepřidávaly nápady. Vyčerpáním a opilostí nakonec usnul.

   Uprostřed noci šel na pravidelnou obchůzku budovy její školník. K velkému vyděšení nalezl v hudební učebně spícího Jakuba. "Hej, mistře, vstaň bystře!", zahlaholil školník ve snaze jej vzbudit. Jakub se úlekem ihned probral. A jsa stále opojen vypitým alkoholem najednou pojal školníkova slova za vynikající motiv ke své koledě a bez meškání, noc nenoc, únava neúnava, kocovina nekocovina, začal tvořit koledu na motivy školníkova budíčku. A tak se zabral do práce, že nakonec nezůstalo u koledy a za noc složil celou Českou mši Vánoční.

   Hudební historici tuto verzi příběhu sice rázně odmítli, ale kdykoliv slyším provedení Rybovy mše Vánoční, někde vzadu ve mně se probudí chuť na domácí ořechovici. Tak se pousměji, neb vím, jak to tehdy bylo a co že to Jakub tehdy ve škole popíjel ve snaze nalézt můzu k políbení.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.01.2021 22:14:05dát kritice tiplastgasp

Úžasné vysvětlení. Myslím, že to tak nějak opravdu bylo. 

20.12.2020 19:09:08dát kritice tipEvženie Brambůrková

Je dobře vědět, jak to doopravdy bylo. :-)))

20.12.2020 16:42:371 tipů dát kritice tipblacksabbath

už jsem se pousmála......a dostala jsem chuť na domácí ořechovici.....*/*****

20.12.2020 14:07:48dát kritice tipMilanH

Skvělý příběh :-)

20.12.2020 09:14:145 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Možná to tak bylo. :-) Člověk dost často dostane inspiraci nepřímo, když uslyší, co někdo řekl nebo uvidí nějakou situaci.

Ale nevím, jestli skutečný Jakub Ryba měl čas na pití, když musel uživit šest nebo sedm dětí... :-))

Moc se mi to líbilo.

20.12.2020 09:12:021 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Supíku, prima:-))... odteď si na tvůj příběh vzpomenu, když uslyším začátek Rybovky...

.........

které mu sice ubírali na střízlivosti - ubíraly

20.12.2020 08:54:351 tipů dát kritice tipK3

Povedená, úsměvná teorie o vzniku díla.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor