Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Literární koutky č. 3
datum / id14.10.2021 / 524820Vytisknout |
autorzeleda
kategorieLiterární teorieDalší dílo autora
témaLiteratura faktu
zobrazeno109x
počet tipů9
v oblíbených0x
Prolog


Je zde třetí díl, který se už bude věnovat jednomu z literárních žánrů.

Literární koutky č. 3

GLOSA

 „Glosa je zajímavý literární útvar. Něco jako fejeton, ale je úplně malá, krátká, komentující cokoli, co stojí za povšimnutí, vysvětlující cokoli, co za vysvětlení stojí i nestojí, glosa polemizuje, komentuje, vysvětluje, něco nám sděluje a my to něco si buď se zájmem přečteme, nebo s  nezájmem odložíme. Těch přívlastků a synonym má mnoho. Je to polemika, komentář, názor, poznámka. To vše může být a je glosa.“

Tak tato slova jsem napsal v úvodu své knihy glos a fejetonů „Kdo říká, že stáří je moudré?“ V tomto článku chci pojem „glosa“, trochu osvětlit a upřesnit jeho obsah a formu.

*

Co je to glosa

Pod pojmem glosa se rozumí publicistický literární útvar. Jedná se o útvar subjektivní. To je třeba zdůraznit. Vyjadřuje vždy vlastní názory pisatele glosy, podobně jako fejeton nebo novinářský sloupek. Komentář obvykle pojednává o jediném základním tématu, které je naznačené v titulku nebo na začátku textu.

Glosa je určitá zpráva pro čtenáře. Úvaha. Názor. Glosátor vytváří, na základě dané informace, krátký, třeba i sarkastický komentář, založený na vlastním názoru. Vůči glosovanému jevu zaujímá glosátor pevný postoj, buď kladný, nebo záporný. Vyjadřuje svá stanoviska stručně, důrazně a většinou i s  určitou mírou nadsázky a ironie. Základní myšlenka je zde stručně nastíněna a dovedena až k výrazné pointě. Glosa by měla obsahovat i jasné zdůvodnění autorova postoje. Glosa tak umožňuje čtenáři zaujmout vlastní názor, který nemusí být vždy s glosátorem souhlasný. 

 Užité prostředky

Glosa se vyznačuje i užíváním metafor, které mohou charakterizovat nějaký jev, událost, větší celek. Důležitým prostředkem k vyjádření názoru glosátora je, jak bylo výše řečeno, i ironie a nadsázka. Glosa musí být stručná, úderná. Žádné velké analýzy.

Když posuzuji svou dosavadní literární aktivitu, musím přiznat, že právě glosa je mým nejoblíbenějším literárním žánrem. Velkými vzory byly a stále jsou pro mne díla a dílka velkých mistrů publicistického žánru – Karla Čapka a Jana Skácela. Čímž nechci tvrdit, že se vždy držím striktně uvedeného schématu. Mé občasné sklony k rozvláčnosti a podrobnější analýze dané skutečnosti, mne někdy svedou a zbytečně toho napíši víc, než je třeba.

Na závěr si dovolím citovat krátký úryvek z mojí eseje o Janu Skácelovi, z knihy glos, uvedené v úvodu tohoto článku:

„Skácelovy krátké texty mají zvláštní poetiku. Jsou mnohdy až smutně nostalgické, náladové, až sentimentální. A mluví v nich se svým osobitým nadhledem o docela všedních, obyčejných věcech našeho života. A jako novinář má úžasnou schopnost vyjádřit svou myšlenku ve zkratce.“

 Jo, umět tak psát, jako on! Třeba o tom, jak jdu nakoupit, nebo jen venčit pejska.

Zdroje:

Kaulfuss Il., Glosa je lehkonohá sestra komentáře, novinářský blog.

Wikizdroje

Malášková H., portál Rodička.cz, 2014
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.10.2021 19:35:06dát kritice tipzeleda

Díky, Karle.

15.10.2021 18:53:49dát kritice tipK3

Přidávám tip.

15.10.2021 14:58:25dát kritice tipzeleda

Petře, to se v Pivovarské někdy sejdeme u pivka. Já tam chodím, ale spíš na merlota. 

15.10.2021 13:19:281 tipů dát kritice tipPetr Pointa

Zeledo, jak to jen říct

Jezdím rád  ( tam u vas) od Střekova do Litoměřic, úzkou silnici, krajinou se vlnící jak boky brazilských tanečnic.. abych kousek od náměstí chutně pojedl  a popil chmelového moku v pivovarské .. zdraví Glosátor Pointus :)

15.10.2021 12:32:271 tipů dát kritice tipzeleda

Petře, o zajímavých přírodních křivkách by byla zajímavá glosa. Pokud myslíš, že by to Písmák unesl, osvětli nám své preference. 

15.10.2021 11:54:531 tipů dát kritice tipPetr Pointa

  Pěkné, ja někdy glosuji s  přáteli  přírodní křivky..

15.10.2021 11:13:381 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Pro mě hodně užitečná informace, rozdíl mezi fjetonem a glosou jsi objasnil dobře.

15.10.2021 10:18:31dát kritice tipzeleda

Jano, ahoj a díky za návštěvu. 

15.10.2021 10:17:221 tipů dát kritice tipzeleda

Safiáne, díky za námět. Jak próza, tak i poezie, mají celou řadu ustálených forem. Přesto, že i poezii píši, do takového rozboru se pouštět nebudu. Ale bylo by moc dobré, kdyby se do toho někdo pustil. Nechceš to zkusit? Moc by se mi to líbilo a vzhledem k tomu, že je zde celá řada autorů, kteří básně píší, bylo by to výrazné oživení Písmáku. Díky za názor. 

15.10.2021 08:16:12dát kritice tipvesuvanka

Honzo, Tvůj literární koutek čtu také se zájmem a děkuji.

15.10.2021 00:49:543 tipů dát kritice tipSafián

I když je Zeledův seriál věnován próze, nebude od věci připomenout, že glosu má v rejstříku také poezie. Básnická glosa se od té prozaické velmi liší. Jedná se  o přísnou básnickou formu, kterou starší poetiky charakterizují jako báseň o čtyřech (zpravidla desetiveršových) strofách., ve kterých glosátor rozvijí čtyřverší cizího autora zpravidla uvedené jako úvodní motto.  Každá ze strof je ukončena jedním veršem z tohoto čtyřverší. Pravidla kdysi zakazovala např.  měnění smyslu, použití otázek, přímé vyjádření ich-formy (říkám, řekl jsem), určitý způsob tvoření nových slov atd. Závazné bylo také rozložení rýmů. Patřila tedy k virtuozním formám. Glosa nebyla  jen názorovou polemikou, ale i projevem uznání a obdivu ke glosovanému autorovi.

14.10.2021 18:01:001 tipů dát kritice tipzeleda

Všem ostatním díky. Vím, že to mnoho lidí číst nebude, ale přesto bych rád ten desetidílný seriál dojel do konce. Je fajn, že tady, na Písmáku, je hodně už docela zkušených autorů. A je moc dobré, že tolik lidí se literaturou zabývá. 

14.10.2021 17:56:381 tipů dát kritice tipzeleda

Janino, ta krátká glosa je pěkná. Ale autor emoce mít musí. Bez nich by nemohl psát. A ty své emoce musí přenést do díla a tím i na své čtenáře. Ale zároveň musí své emoce natolik ovládnout, aby nenapsal nějaký doják. Vybavila se mi jedna vzpomínka na Alexandra Dumase. Do jeho pracovny přišel syn a vidí otce, jak slzí. Ptá se ho, co se stalo. A otec mu říká - právě zemřel Porthos. 

14.10.2021 17:33:00dát kritice tipAlegna

ráda a se zájmem jsem si přečetla

14.10.2021 15:57:39dát kritice tiprevírník

Moc dobře napsaný je ten tvůj dnešní "koutek", Honzo.

(Janinou vybraná glosa mladého Bacha sem taky hezky sedla.)

14.10.2021 15:28:021 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Pěkně, zeledo, mně tvůj seriál připadá užitečný a díky i za drobnou glosičku Janině!

14.10.2021 15:10:521 tipů dát kritice tipJanina6

Zase pěkný a inspirativní díl. Možná by nebylo od věci přidat nějakou konkrétní ukázku, jak může glosa vypadat. Pro zajímavost nabízím jednu opravdu drobounkou – z knihy glos a úvah „Abeceda klavíristy“ od Alfréda Brendela:

 

„DOJATÝ A DOJETÍ

C. P. E. Bach řekl, že pouze hudebník, který je sám dojatý, dokáže dojmout ostatní. Na rozdíl od něho Diderot a Busoni tvrdili, že herci a hudební interpreti, kteří si vytknou za cíl dojmout ostatní, nesmějí být sami dojatí, aby nad sebou neztratili kontrolu. Pokusme se být dojatí a zároveň se ovládat.“

(Mimochodem, myslím, že co platí o hudebnících, dá se mnohdy vztáhnout i k jiným uměleckým aktivitám – třeba zrovna k literární tvorbě...)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor