Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Horoskop pro střelce
datum / id18.07.2003 / 89455Vytisknout |
autorRowenna
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
sbírkaHoroskopy pro,
zobrazeno3613x
počet tipů23
v oblíbených0x
do výběru zařadilLyryk,
Prolog
Horoskop pro střelce

Ráno fičel severák. V poledne <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

louže roztály. Už nezvonily

jak rolničky na saních.

Za humny pomalu poslední

sníh slézá ze strání.

 

Mladý pacholek ze stájí

po mě pokukuje při večeři.

Hihňám se dlaní, stará služebná

mě dloubá do žeber. Užasle zírá

jak ke stropu vzlétá zářivý pták.

Na zaprášené lampě se posadil.

Jedno oko má staré, druhé však,

to druhé, se kouká potutelně.

Krák.

 

Vzduch celý den voněl

sněhem z hor, a jarem z údolí.

V březnu víra vítězí

nad vědomím, že ještě

kolik dnů nikdo nespatří

mou blůzu vyšívanou po nocích.

 

Pod houní jsme se schovali

před ledovým lijákem, já

a pacholek od koní. Na polích

fičelo. Pod houní tma. Pod houní

teplo. Pod houní ruce. Pod houní

my dva. Tak hladcí. Jak houska

z pece vytažená spletení a vřelí.

Krmíme se jeden druhým. A k nebi

nese se ostrý ptačí skřek. Kráááák.

 

Neboj se, můj milý. Od paní

dostaneme místnost v podkroví.

Postel a peřiny. Stará prostěradla

na plenky. Z vyšívané blůzky

přešiju křestní šatičky. Dobře

jsi mířil. Dobře jsi střelil, milý.

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

26.12.2004 00:00:00dát kritice tipPlicnik
Pod houní jsme se schovali
před ledovým lijákem, já
a pacholek od koní. Na polích
fičelo. Pod houní tma. Pod houní
teplo. Pod houní ruce. Pod houní
my dva. Tak hladcí. Jak houska
z pece vytažená spletení a vřelí.
Krmíme se jeden druhým.

krásné, měkkoučeké, bolestné, toužebné .. *
11.02.2004 00:00:00dát kritice tiprmermerm
Sibiř a pekárna a vozy malíře LADY (vaz)
11.02.2004 00:00:00dát kritice tiprmermerm
zpět, je to tím, že od havrana naní samice!
11.02.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
Nejen díla máš nesrozumitelná. :-)
11.02.2004 00:00:00dát kritice tiprmermerm
ale di ty! jen musíš ze mě odházet nánosy těch fanglí
ty se nepamatuješ?
04.09.2003 00:00:00dát kritice tipLitochowitz
,,,na horoskopy kašlu, ale musel jsem si přečíst co že se to tu vyskytlo o tom mym znamení.......a čumim jak blázen....taová atmosféra, která z toho dýchá....miluju tyhle obrazy...rád si sním....a tohle je moc a moc krásný.......díky......T-p.
09.08.2003 00:00:00dát kritice tipsilent
tohle je fcelku zajímavá diskuse, ke které bych si dovolila jen něco málo přidat. Nepohybuju se tu dlouho, krom toho, že jsem sem dala pár svých věcí s tím, že jsem byla zvědavá na reakce lidí, začala jsem bloudit i po ostatních. Tebe si čtu moc často a narazila jsem na pár věcí, který se mi třeba moc nelíbily, nebo mi přišly zbytečně upovídaný, ale když jsem si u toho přečetla tu spoustu tipů a nadšenejch kritik, tak jsem si většinou vůbec netroufla svůj názor napsat. Říkala jsem si právě, že jsi tu takovej ten "žijící klasik", "záruka kvality" a že by tam můj hlas zněl hodně out off. Ale přece jen mě malinko zarazilo, jak moc lidí se omezí jenom na hvězdičky nebo jedno slovo. protože člověk toho z 6 (nebo třeba 20) hvězdiček pod svou věcí zas až tolik nezjistí :-)))
Béřu si z toho poučení...nebát se psát, co si o věcech, které stojí za to, myslím....
09.08.2003 00:00:00dát kritice tipsilent
a abych nezapomněla :-)))
tahle horoskopová se mi moc líbí. ve srovnání s předchozíma je zvláštně prostá, zklidněná. a rytmus v druhý sloce - krák - ***
těším se hlavně, až jich bude 12 a já si je dám všechny vedle sebe...
04.08.2003 00:00:00dát kritice tipSmykač
Dílko moc hezké***
Hodně zajímavá je vaše diskuze s Carrie.
Je asi pravda, že jsi se tady na Písmáku stala tak trochu legendou. (jak jednou řekl Karel Kryl : "Není nic horšího než žijící klasik...") Většina lidí, kteří nedosahují tvé úrovně tě má za vzor a vzhlíží k tobě. Těžko od nich můžeš chtít kritiku, když chyby nevidí a vidět nemůžou. (Já jsem pravděpodobně jedním z nich.) Tady na Písmáku není příliš mnoho takových , kteří by dosahovali tvé úrovně (alespoň dle mého nekritického názoru) a tedy nemůžeš čekat příliš mnoho konstruktivních kritik. Jeden z důvodů, proč bys měla usilovat o vydání sbírky svých textů je ten, že Písmák je pro tvůj posun již příliš slabý, pokud chápeš co tím myslím. Tvoje role tady je již spíše lektorská-->lidi si tvých kritik váží a berou si je k srdci více, než od někoho neznámého, průměrného. Možná zkus svou přítomnost zde brát tak, že alespoň některým ukážeš cestu, že budeš vzorem, ale ty sama se už od ostatních tolik nenaučíš. (Možná je to ale jinak. Jak říkám, asi jsem taky zaslepen.)
04.08.2003 00:00:00dát kritice tipAstra
* t.
23.07.2003 00:00:00dát kritice tipCarrie
prásk!
23.07.2003 00:00:00dát kritice tipRowenna
Carrie: ? K čemu patří to prásk? :-))
23.07.2003 00:00:00dát kritice tipCarrie
Střelec ti tam prásknul tipa ;o)))))
22.07.2003 00:00:00dát kritice tipRowenna
No vida, chtěla jsem ti napsat někde jinde. A tys to tady napsal za mě. Křehké ego člověka, který píše. Taky mě napadlo, jestli nejsem příliš vztahovačná. (Ale promiň, skutečně jsem se obávala, že napíšeš, co napíšeš. Že jsou lidi vůči mně nekritičtí. Protože se toho sama bojím. Chápej. A co s tím mohu dělat já?
Bavila jsem se o tom s několika lidmi. Člověk se stane nějakou "legendou", a ať napíše jakýkoliv blábol, je to adorováno. Jenomže, na druhou stranu, legendy jsou tak trochu, s prominutím, k posr... I já to tak vnímám. Proč je tohle tak adorováno, a dobrá dílka zapadají? Já to řeším tak, že se snažím vyzdvihovat dílka dle mne dobrá, ale opomíjená. Taky se to dá řešit tak, že do legendy budeme kopat. Budeme tady stát jako jediní spravedliví bojovníci za čistotu literatury. I tohle mám za sebou. Jak z toho? Podceňuješ mě - fázi, kdy jsem prahla po tipech, mám za sebou. Nu což, jedeme dál, k lepšímu porozumění.)
Ta čárka tam patří, opravím. Stran rýmu - věř, nebo ne, nepíšu rýmovanou poezii. Tedy, mám asi dva, tři trapné pokusy. Pokud se mi rým povede (či nepovede, jako v tomto případě), je to čirá náhoda - tak jak mě vede tok řeči.
No, nepotěšil jsi mě. A to jsem si říkala, jak budu nad věcí, až něco takového přijde.
Snad vše již řečeno. Omlouvám se za to, že jsem tohle "otevírání očí" neunesla s větší grácií. A s klidem kritizuj.
Básně. Ne to, proč někdo obdivuje moje psaní. A děkuji moc za upřímnost. :-)
22.07.2003 00:00:00dát kritice tipCavalera
.... první moment, kdy Tě opravím: tohle není špatné a tipy si to zaslouží. Problém je v tom, že autory, které vyčnívají lze spočítat na prstech rukou a z toho vyplývá ta nekritičnost, neboť každému je zřejmé, že tohle je lepší, než řada věcí okolo. Dříve to bylo o to lepší, že těch autorů tu byla strašná spousta s mnohem širším záběrem. Když na to koukám dnes, tak jeden den jsou obvykle básničky Tebe, Oliny a Lyryky .. v podstatě žádná konkurence pro čtenáře (nikoli pro autory) .. vyjímečně jako myslím včera se sejde více. Nastává paradoxní situace .. hodnocení se přenáší o úroveň níže, neboť tato ojedinělé kvalita je dána kamsi nad běžné dění a jen se tipuje, nebo oplývá hvězdičkami, nadšenými povzdechy atd.

S tipy jsem to myslel na sebe:-) .. já se otevřeně přiznávám, že je to jediný důvod, proč jsem tu kdy něco zveřenil. Ostatně jaký by měl být jiný? Kritiky se tu člověk stejně nedočká, bohužel více tipů v delším časovém úseku Tě stejně přestane nudit:-)) Mimo jiné jsem obdržel od jednoho básníka kompletní rozbor své tvorby ... první kritika, kterou jsem kdy viděl:-)) .. O kritikách se tu vedlo už tolik diskuzí (hlavně inváč je rozpoutával) - výsledek je jediný - ještě žádná kritka na Písmáku nebyla napsána:-))

S těma bojovníkama. Proč bych měl být bojovník kvůli tomu, že napíšu tohle je dobrý, tohle méně a tohle je shit? Proč vedu polemiku s Potrhlicí, za to že jí napíšu pod blbostí, že to blbost je? Proč někdo stejně hlasitě nekřičí, Cavalero, Ty jsi tajdle dal tip a ono je to dobrý? Jsme na sebe moc hajsavý.

viz zpráva: ... nevtrhl jsem sem s nostalgií na staré časy. Ostatně, když já jsem kdysi poprvé zavítal na Písmáka většina těch co tu už byla si stěžovala, jak to dřív bylo lepší. Tam byl ovšem problém jiný. Šlo spíše o malou komunitu lidí, kteří se znali a najednou se Písmák otevřel a přivalilo se mnoho nových jmen a skončil ten počáteční kroužek kol písmáckého krbu. To že já kritizuji je tím, že to dle mne pro kritiku stvořené je a nikoli pro tipování:-) .. Ano, můžu být z minula zvyklejší na celkovou vyšší úroveň, jistě ano, což mne zřejmě vede k občasnému používání poněkud razantnějších výroků. Otázka vymícení špatného. Do značné míry ano, ve své subjektivitě. A je divu? Vždyť polovina dílek by se dobře uplatnila v debilních smskových soutěžích o básničku pro některé servery a firmy. Dekadence, kterou komerce přinesla se zdá se usídlila i na Písmáku. V žádném případě nechci říct, že ti lidé nemají právo na své psaní. Naopak a pokud jim to dělá radost ať nedělají třeba nic jiného, ale proboha, všechno by mělo mít své místo. Tohle je (nebo aspoň byl) literární server a né kategorie dlouhé chvíle na novinkách.cz nebo jakém serveru. Domnívám se, že by si Písmák měl udržet určitou štábní kulturu a to nejde jinak, než že blbost se bude takovou nazývat. Není to o cenzuře, nebo o něčem podobném, ale o duchu Písmáka, který stojí na poezii a proze. V každém období na Písmáka dávali a budou lidé dávat pubertální výrony, ale někdo to tak musí označit aby se určitá úroveň naznačila, alespoň tak tomu bývalo. Kdybych měl vypsat všechny negativní kritiky, které jsem dostal, tak se mi z toho zatočí hlava, těch dílek co bylo smazáno - ona sebekritičnost je ošemetná věc a né vždy dopředu funguje, ale zpětně ano a když Tě někdo nakopne,, tak ještě dříve:-) .. (jen na upřesněnou, nemám na mysli jediné Tvé dílko:-)) ...

Vůbec nejsi žádné zlo, zbytečně se stavět do role kajícníka. Ano píšeš svou poezii a to je správné, protože to poezie je a je přeci jedno jestli se nějakému Cavalerovi líbí či nikoli. Svůj názor ale napsat můžu a je jasné, že i můj názor v sobě nese momentální duševní rozpoložení:-)) .. Vždyť mě můžeš ignorovat, anebo ne a pak třeba odhalíš chybějící čárku ... :-))) ... pravdou je, že některými svými výroky se v podstatě dostávám na úroveň toho co kritizuji, diplomacie mi nikdy nešla a jsem v tomto smyslu často prostořeký. O to horší, když já jako kritizující hodnotím báseň, ale autor hodnotí sebe .. neboť báseň je kus jeho dán na pospas a veřejný přetřes a řada lidiček je na tohle bych řekl přecitlivělá (myslím, že ty také:-)) ...

Ještě bych se vrátil k těm kritikám, pokud sem člověk píše a není to jen puberta, co ho k tomu vede a má cit pro psaní, tak největším kritikem je stejně on sám:-) ..

A ještě k té něze (snad už budu končit:-)): .. ano to máš asi pravdu, bylo to zřejmě tak ...

Tak a už končím, neboť jsme huba nevymáchaná a motám jedno přes druhý .. :-)) papa:-)
22.07.2003 00:00:00dát kritice tipRowenna
Všechno krásně shrnuto. :-))
Děkuji za věnovaný čas. :-))
21.07.2003 00:00:00dát kritice tipRowenna
Psaní pro psaní .... vnímám jediným možným způsobem.
Ten kdo píše jen pro psaní, píše pro to, aby holt zaplnil nějakým, jakýmkoliv způsobem list papíru. Proti tomu jsem se, milý Cavalero, ohradila. Jinak, bývám ke kritikám velice vstříčná, pokud je to kritika, ale kurňa, vždyť jsem to napsala, proč to psát znovu. Cítím bezvýchodnost ze zbytečného nedorozumění. Jen takový dodatek, sama netuším, proč je tohle hodnoceno tak, jak je. Sama o sobě hluboce pochybuji. Jako o básnířce. Taky kladu dotazy, jestli nejsem taková Danielle Steelová zdejšího serveru. Taky si pravidelně říkám, jestli neskončit s publikováním. Potřebuji kritiky, kde jsem ulítla, proč jsem ulítla, co je špatně, co je banální, ale nepotřebuji, aby někdo zpochybňoval to, proč usedám k počítači a píšu. Tohle si můžu zpochybňovat jenom já. Ksakru, už je to zase tady, zase někoho otravuji a nudím.
21.07.2003 00:00:00dát kritice tipCavalera
... jseš zbytečně vztahovačná ... No a jestli chceš slyšet kde jsi ulítla, tak namátkou v druhé sloce se zbytečně snažíš napasovat rým (nikterak zdařile) ... rytmus není o rýmu a to myslím víš, tak proč ho tam cpát? ,... a třeba tř. sloka: "z pece vytažená spletení a vřelí." ... přijde mi to gramaticky chybné .. buď tam chybí interpunkce, nebo jsou to pro mě až přespříliš zpodstatnělá slova .. a nebo to prostě nechápu .. čímž by ses prostě jen netrefila do čtenářské obce zastupovanou mnou:-)))

Jinak s tou Steellovou .. nevím sice kdo to byl, ale pravdou je, že je zde několik málo lidí, kteří prostě mezi tím balastem vyčnívají a jejich tvorba je dle mne až příliš nekriticky přijímána ... kdybych tu byl, dělal bych to samé, na tom není nic zvláštního .. ostatně zažil jsem si to kdysi u své vlastní tvorby rovněž ... mohl jsem počkat, dnes bych měl jednou tolik tipů:-))) ... pravdou je, že Tě to stejně začne nudit .. stjení lidé stejné tipy a u řady z nich víš, že to stejně nečetli .. jo tipy ale hřejí:-)) ... nadruhou stranu vím, že jsem k Tobě až příliš "přísný" a zřejmě i nespravedlivý a tipuji často i jiná a horší dílka .. zřejmě ta averze vůči té nekritičnosti a nebo třeba jen závidím množství tipů, kdo ví:-) ať tak či onak, talent máš, psát umíš a skutečně tu mezi tím co jsem v poslední době četl spolu několika málo autory (uvedu např. blondýnu, která je mému vkusu mnohem bližší) čníš .. toť snad vše:-))
21.07.2003 00:00:00dát kritice tipCavalera
... až s podivem, kolikrát jsem schopný uvést v několika málo řádcích slovo "prostě" a "stejně":-)))
20.07.2003 00:00:00dát kritice tipOlina
skvěle!!!!!!! ***************************************
nej
20.07.2003 00:00:00dát kritice tipLúmenn
Kráááása TIP
20.07.2003 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
výborná...*
19.07.2003 00:00:00dát kritice tipRandom
Stavbou mi to připomíná Erbena...moc zajímavý "střelecký nápad...hezké a klidné...**
18.07.2003 00:00:00dát kritice tipCavalera
no já nevím ... místy mi to přijde jako psaní pro psaní ...
18.07.2003 00:00:00dát kritice tipRowenna
Cavalera: ne, nepíšu jen pro psaní. Pořád se snažím něco sdělovat. Kurnik. Jsi redaktor, viď? Máš právo, aby se ti něco nelíbilo. Cokoliv. Kritizuj báseň, že je plytká, mělká, trapná, moučnatá, červnatá, příliš vodnatá, příliš zemitá, ale nepodsouvej autorovi důvody, pro které píše.
18.07.2003 00:00:00dát kritice tipKayTee
já ci blížence, pjosím :-)
t*
18.07.2003 00:00:00dát kritice tip(závorka)
jo (líbí) T
18.07.2003 00:00:00dát kritice tipNevímkdo
já bych ráda štíra a kdyby byla i štírka.......
T.
18.07.2003 00:00:00dát kritice tipCavalera
.. hm .. máme asi chápání na jiných vlnách .. co myslíš, že myslím tím co jsem napsal ... myslíš si, že je to to, že si sedneš k papíru jen proto abys něco napsala? ... to snad mi nemůžeš při zdravém rozumu podsouvat .. jistě jsem tím chtěl natnačit možná i nějakou z Tebou uvedených možností ...
17.07.2003 00:00:00dát kritice tipLyryk
redaktor poezie
*******
17.07.2003 00:00:00dát kritice tipcekanka_ucekana
No nádhera!!!!! A taky chci pro panenku! :-)°°°°°°°°°°
16.07.2003 00:00:00dát kritice tiprainman
milé :-) ***
16.07.2003 00:00:00dát kritice tipJosefk
:-))) fajn
16.07.2003 00:00:00dát kritice tipALoDIRuK
mystická..až mrazí * * * * * :)
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipHester
*****
Máš i pro kozorohy?
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipMajka_z_Gurunu
*****
Toho kozoroha bych si taky ráda přečetla :-))
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipguy
Fajn na příjemné ochlazení uprostřed července ***
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipKastel
Jeden T za střelce, který zatím míjí :o)
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipnin
*********************************
15.07.2003 00:00:00dát kritice tipblondýna
***


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.