Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Prérijní indiáni
datum / id10.10.2021 / 524676Vytisknout |
autorfialka...
kategoriePísmáci dětemDalší dílo autora
témaPřírodní
zobrazeno303x
počet tipů12
v oblíbených0x
Prérijní indiáni

 

Kdysi, v dávné historii

vyhlíželi na prérii

indiáni obří stáda,

vytoužená eldoráda.

 

Muži měli k boji sklony,

jejich zájem o bizony

nouze vždycky provázela,

kmeny byly chudé zcela.

často nouze provázela,

nevyhla se kmenům zcela.

 

Opatřili si tak stravu,

dětem něco pro zábavu,

z kůží stany, oděv šili,

všechno vhodně použili.

 
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

16.10.2021 11:27:14dát kritice tipfialka...

Hamar - děkuji za vtipné dvojverší :-)

15.10.2021 15:22:24dát kritice tipHamar

Co uloví Apači

k živobytí postačí!

 

11.10.2021 15:18:29dát kritice tipfialka...

MilanH - děkuji, také souhlasím :-))

Musaši - děkuji za pochvalu a poznatky, zejména o predátorech :-)

bixley - moc mne těší :-)

Karpatský knihomol - děkuji za tip a komentář u "Psounů" :-)

netWoor, blacksabbath - moc děkuji za tipy :-)

11.10.2021 13:46:54dát kritice tipbixley
redaktor prózy

hezké poučení o Indiánech, fialko

11.10.2021 10:08:362 tipů dát kritice tipMusaši

Indiáni žili v souladu s matkou přírodou a mohou být dětem příkladem. Horší to ale bylo, když se na prérii  objevil Buffalo Bill a jemu podobní. Bizony se podařilo zachránit před vyhubením jen tak tak.

Je zvláštní, že v předlidské fázi amerických dějin měli bizoni dva velké nepřátele: šavlozubého tygra a irquiema. Proč tito predátoři vyhynuli, není jasné. Dnes dospělý bizon nemá kromě člověka žádného nepřítele. Vlci a medvědi loví jen mláďata a mladší kusy.

Opět skvělá edukativní básnička pro děti. Tip. 

11.10.2021 07:12:19dát kritice tipMilanH

... a tak to má být :-)

10.10.2021 20:51:36dát kritice tipfialka...

Alegno, děkuji, těší mne, že se ti líbí :-)

Čudlo,  děkuji za tip :-)

Atkij, tito prérijní indiáni opravdu neměli přebytky,  lovili jen pro svou spotřebu...

Vesuvanko, děkuji za připomenutí "Tatanky", četla jsem kdysi v "Májovkách". :-)

10.10.2021 20:04:01dát kritice tipvesuvanka

Pěkné napsané :-))), TIP. "Tatanka" v jazyce kmene Lakotů je bizon.

10.10.2021 18:36:401 tipů dát kritice tipatkij

Pěkně zveršované. To určitě ano. Ale obsahově trochu nudně poučné. Navíc pojem "chudé" ve světě indiánů mi přijde poněkud zavádějící. 

10.10.2021 18:33:41dát kritice tipČudla

/*

10.10.2021 18:31:00dát kritice tipAlegna

pěkné veršíky, budou se líbit  nejen dětem

10.10.2021 17:50:53dát kritice tipfialka...

Kočkodan - děkuji za citaci :-)))

Bačkovský - děkuji za tip :-)

10.10.2021 16:45:33dát kritice tipKočkodan

Ocituji Komanče,

který se dal do pláče:

“Ó Manitou, do řiti,

tady není pokrytí!” ;-)

10.10.2021 16:30:40dát kritice tipfialka...

Kamamuro, děkuji za zajímavé informace a také Tvůj názor. Říkanka je o indiánech žijících na prériích severní Ameriky. :-)

10.10.2021 15:54:131 tipů dát kritice tipKamamura

Kdysi, v opravdu dávné historii, žili "indiáni" ve velkých městech a vesnicích, pěstovali mimo jiné kukuřici a kakaové boby, a stavěli obrovské kamenné chrámy ve tvaru pyramid, nad kterými žasnou turisté dodnes. Před stoletím importu evropského dobrodinní v podobě střelného prachu, olověných projektilů, plátové zbroje, neštovic, chřipek a úplavice, které proměnily kdysi milionové osídlení obou Amerik v ohraný trop v kovbojkách stříbrného plátna, byla většina indiánské populace usedlá, ze značné části urbanizovaná, a živila se z podstatné části zemědělstvím, jako ostatní civilizace světa. 

Ke kočovnému životu donutila většinu kmenů až invaze bledých tváří po příjezdu velkého objevitele Kolumba, který si ale pravda nebyl zcela vědom, že nalezl úplně nový kontinent, a s tvrdošíjností tyrana rozkázal říkat jeho obyvatelům "Indiáni", protože měl za úkol obejvit novou cestu do Indie (šlo, jako vždy, v první řadě o prachy). Salámovou metodou byli původní obyvatelé zcela vytlačeni ze svého původního území, až byli nakonec vytlačeni i z učebnich dějepisu a zeměpisu, a našli své útočiště až v pohádkách, béčkových westernech a Věčných Lovištích. Noví evropští přistěhovalci byli totiž nekompromisní vyznavači osobní svobody a osobní zodpovědnosti - zastřelili každého, kdo omezoval jejich posvátnou osobní svobodu lovit zvěř, kde se jim zachtělo, těžit stříbro, dřevo a ropu, kde se jim zachtělo, a stavět města, kde se jim zachtělo. Každý je přece zodpovědný za svůj osud, a byla to jedině chyba prekolumbovských obyvatel Nového světa, že neměli včas vynalezené muškety, arkebůzy, děla, plátové zbroje, železnici, válečné lodě, dynamit, vakcíny proti chřipce, neštovicím, a další civilizační nezbytnosti. 

10.10.2021 15:52:32dát kritice tipKamamura

Kdysi, v opravdu dávné historii, žili "indiáni" ve velkých městech a vesnicích, pěstovali mimo jiné kukuřici a kakaové boby, a stavěli obrovské kamenné chrámy ve tvaru pyramid, nad kterými žasnou turisté dodnes. Před stoletím importu evropského dobrodinní v podobě střelného prachu, olověných projektilů, plátové zbroje, neštovic, chřipek a úplavice, které proměnily kdysi milionové osídlení obou Amerik v ohraný trop v kovbojkách stříbrného plátna, byla většina indiánské populace usedlá, ze značné části urbanizovaná, a živila se z podstatné části zemědělstvím, jako ostatní civilizace světa. 

Ke kočovnému životu donutila většinu kmenů až invaze bledých tváří po příjezdu velkého objevitele Kolumba, který si ale pravda nebyl zcela vědom, že nalezl úplně nový kontinent, a s tvrdošíjností tyrana rozkázal říkat jeho obyvatelům "Indiáni", protože měl za úkol obejvit novou cestu do Indie (šlo, jako vždy, v první řadě o prachy). Salámovou metodou byli původní obyvatelé zcela vytlačeni ze svého původního území, až byli nakonec vytlačeni i z učebnich dějepisu a zeměpisu, a našli své útočiště až v pohádkách, béčkových westernech a Věčných Lovištích. Noví evropští přistěhovalci byli totiž nekompromisní vyznavači osobní svobody a osobní zodpovědnosti - zastřelili každého, kdo omezoval jejich posvátnou osobní svobodu lovit zvěř, kde se jim zachtělo, těžit stříbro, dřevo a ropu, kde se jim zachtělo, a stavět města, kde se jim zachtělo. Každý je přece zodpovědný za svůj osud, a byla to jedině chyba prekolumbovských obyvatel Nového světa, že neměli včas vynalezené muškety, arkebůzy, děla, plátové zbroje, železnici, válečné lodě, dynamit, vakcíny proti chřipce, neštovicím a tuberkulóze, a další civilizační nezbytnosti. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor