Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

TD - Čekání na vlak
datum / id19.12.2021 / 527148Vytisknout |
autorJamardi
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno289x
počet tipů18
v oblíbených0x
Prolog

Některé dary přijímáme s rozpaky a pak jsme za ně rádi. Některé dary přijímáme s radostí a pak jsem neradi, že jsme je dostali.

TD - Čekání na vlak

Eva jela domů. Jízda vlakem byla poklidná, ale už se těšila, jak si doma uvaří svůj oblíbený čaj a dá si sprchu. Bylo to dnes fajn, ráda zase viděla Pavla, Karla, Zdenu, Markétu a všechny ostatní, kteří přijeli do Prahy na sraz. Nerada se s nimi loučila.
„Kam pospícháš? Vlaků jede dost, pojedeš příštím!“
Teď už bylo jasné, že v devět doma nebude. Bude muset jet tím nočním s odjezdem v jedenáct hodin. Vyjížděla brzo ráno, den byl náročný.

Konečně! Nádraží Olomouc. Ještě chvíli v čekárně a pak nastoupí do posledního vlaku. Čím se zabaví? Znovu zkontrolovala nabídku časopisů a křížovek. Je stejná jako ráno. Koupila další časopis. Cestou k automatu na kávu se podívala na ceduli s odjezdy. Její vlak však na ní nebyl.

„Slečno, ten už podle nového jízdního řádu nejezdí. Další jede až o půl paté ráno.“

Kam jsem se to včera dívala? Myšlenky, jak bude trávit dnešní noc, ji na náladě nepřidaly. Teď venku neprší, půjde se projít. Sezení měla za celý den dost. Pak se uvidí.

Olomoucké ulice byly kupodivu klidné a tiché. Nikde ani živáčka. Jen dvojice policistů na obchůzce se po Evě ohlédla. Babička by řekla: „Jen blázen chodí v noci po venku sám.“ Eva ale byla opatrná. Vyhýbala se dveřím, průjezdům a autům, aby to měl případný pachatel co nejtěžší. „Auta jsou nejhorší, když tě vtáhne do auta, omráčí a odjede, nikoho se nedovoláš“, varovali ji doma už před lety, když začala bez dozoru někam chodit nebo jezdit.

Za hodinu se vrátila a sedla si do čekárny. Má si vytáhnout křížovku nebo časopis? Něco by měla dělat, noc je dlouhá. Pak třeba někdo zhasne, budou chtít spát a nebude mít možnost. Oni vlastně spí už teď. V čekárně sedělo, leželo a spalo asi pět bezdomovců. Zachumlaní do péřových bund vypadali jako holubi. Jen jeden muž mezi ně nepatřil. Měl velký kufr a tašku a bylo jasné, že někam cestuje.

I Eva se už uložila ke spánku. Zkroutila se na sedadle, někdo zhasl. Ovšem ne na dlouho.

„Policie České republiky, opusťte prosím čekárnu!“ rozsvítil světlo policista.

Bezdomovci vstali a přesunuli se na další stanoviště. Eva, znechucená, že musí odejít, šla pomalu na chodbu.
„Tady můžete být, ale čekárna se musí zamknout. Bezdomovci si nesmí zvyknout, že tady budou spát,“ vysvětloval policajt.

Studená chodba a žádná židle k sezení. Eva se závistivě podívala na muže s kufrem. On si může sednout alespoň na ten kufr. Počasí venku není špatné. Že by se šla zase projít? Ne, raději nebude riskovat.

„Půjdeme do pizzerie?“ řekl muž se zavazadly. „Je blízko, pár metrů,“ ukázal prstem směr. „Všiml jsem si, že je otevřená nonstop.“

Pizzerka je otevřená? Ale jak to, že ji předtím neviděla? Aha, šla jsem na opačnou stranu, řekla si pro sebe. Samozřejmě, kam jinam!

„Ano, to je dobrý nápad,“ řekla nahlas.

„Půjdeme tady přes to parkoviště, to je nejkratší.“

A je to tady! Ne, parkoviště obejdeme, mihlo se Evě v hlavě, ale když se podívala na jeho velký kufr a tašku, myšlenku zamítla. Jestli položí ty zavazadla na zem, tak mu uteču. Ne, s tou zátěží je to nešikovné, to by sám nezvládl. Ale mohl by mít v některém autě komplice. Jestli má komplice, tak jsem nahraná. Eva si uvědomila, že teď má strach, který předtím ho neměla. Možný pachatel dostal jasné obrysy.

Drobný štíhlý muž se chopil tašky a kufru a naštěstí je bez zastavení donesl až do pizzerie. Eva šla za ním. Všimla, že má svalnaté paže.

Objednali si pizzu a pivo.

„Já jsem Ivo.“

„Já Eva.“ „Tohle místo je velké štěstí pro lidi jako já, kteří neumí číst jízdní řád,“ řekla Eva

„To není můj případ“, řekl Ivo. „Mě dnes propustili z vězení a trochu jsem se zdržel.“

Evě se ulevilo. Je upřímný, to je dobré.

„To bych si nemyslela. Podle těch věcí, co máte s sebou.“

„Byl jsem si je vyzvednout, stěhuju se jinam,“ řekl věcně a smutně.

Eva z jeho hlasu ucítila rozpaky. Nechce o tom mluvit nebo neví jak. Na jednu stranu byla zvědavá, co se stalo, na druhou stranu chtěla strávit pokud možno pohodovou noc. Řekla si, že to nechá na něm. Koneckonců mají před sebou zhruba pět hodin a bude-li chtít, stejně na to dojde.

„Za co jste seděl?“ zeptala se.

„Udělal jsem chybu. Bylo to nezodpovědné jednání. Už bych to neudělal.“

„To se někdy stane,“ odpověděla.

Donesli jídlo a pití. Eva pozorovala jeho svalnaté ruce a napadlo ji, že by se mohli bavit o sportu.

„Posilujete? Vypadáte, že máte dobrou fyzičku.“

„Ano. Bez pohybu a sportu nemůžu být. Takový jsem odjakživa.“ A rozpovídal se. Mluvil o svém dětství, letech školních, o různých sportech, kterým se věnoval. Docela normální chlap, pomyslela si Eva. Mluvil o sportu s takovým zaujetím, že se Eva skoro vůbec nedostala ke slovu.

„Víte koho jsem neměl v životě potkat?“ řekl nakonec.

„Koho?“

„Tu učitelku, která mně opravila známku na vysvědčení tak, že ji škrkla a napsala o stupeň lepší, i když jsem si to vůbec nezasloužil.“

O půl páté se rozešli. Každý odjel svým vlakem.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.01.2022 11:27:33dát kritice tipJamardi

Dokážu si představit, že člověk, který vychází z vězení, si předem připravuje, co bude komu o tom říkat - co rodině, co neznámým lidem například na budoucím pracovišti a tak. Proto ta věta, která Biscupa z Bath a Well tahala za uši je taková šroubovitá. A stejný člověk může po  pěti hodinách hovoru mluvit uvolněněji než na začátku, třeba nespisovně. Mě jsem opravila.

Díky za tip :)

21.01.2022 09:58:02dát kritice tiprebecca13/CM
redaktor prózy

Líbí se mi, jak si Eva říká, že se ho důvod vazby nezeptá. A pak to stejně udělá. To je ze života. Nelíbí se mi moc ta pointa s učitelkou, taková jakoby velkomyslná, ale možná je to jen můj pocit.

21.01.2022 09:54:31dát kritice tiprebecca13/CM
redaktor prózy

... a pak jsME neradi...

...který předtím HO neměla...

Mně a škrtla v předposledním odstavci. Škrkla je nářečí.

17.01.2022 18:40:15dát kritice tipJamardi

Kytiii, jako milovnice drsného světa máš asi dost příležitostí. Děkuju :)

17.01.2022 18:25:16dát kritice tipKytiii
redaktor prózy

Kvaj vystihl nešvar jinak moc pěkně vystavěného příběhu. I když já, odkojenec Erbenův, si vždycky, nejvíc užiju nějaký ten krvák a drsný svět...

T.   

29.12.2021 12:40:54dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jarmilo, připojuji se k názoru kvaje, ty záležitosti v části, kterou vypíchnul, by opravdu stačily jen zkratkou... nejzajímavější je přece setkání s oním mužem.

29.12.2021 11:47:01dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Vidím větší potenciál tvé povídky. Podle mého jej zhruba první půlka, která je dost banální, poněkud zabíjí. Můj názor.

29.12.2021 11:35:18dát kritice tipJamardi

Chtěla jsem toho ukázat více, ne jen jednu věc. Je normální, že někoho zaujme to a někoho zase ono. Nemám ráda přílišné zaměření na jednu věc ani velké napětí, s tím nic neuděláš.

29.12.2021 11:22:451 tipů dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ukázat, že Eva je člověk toužící po pohodě a klidu, byla ambice tvé povídky? Pokud ano, pak tomu vůbec nerozumím. Jak jsem si ale stačil všimnout, i jiní komentující oceňují spíš napětí příběhu.

29.12.2021 11:04:44dát kritice tipJamardi

Sade, díky :)

29.12.2021 11:03:45dát kritice tipJamardi

Kvaji, chtěla jsem ukázat, že Eva je člověk toužící po pohodě a klidu a ne jen subjekt, který je účastníkem nějakého napětí, které by mohlo někoho zajímat. To by jsi musel proškrkat mnoho stránek v mnoha knihách mnoha autorů. Mimochodem, je to napsané podle skutečnosti, když nepočítám ten kousek před nádražím, kde jsou zastávky tramvají, šla jsem po Masarykově třídě a ta byla liduprázdná. Díky za tip.

29.12.2021 10:31:32dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Začalo mě to bavit až od chvíle, kdy ji oslovil onen muž. Vše před tím je jen jakýsi úvod, který mi připadá zbytečně rozvleklý. Je přece úplně jedno, odkud se vracela, že si doma chtěla dát čaj a sprchu, jestli bude luštit křížovku, nebo číst časopis... Pro vlastní příběh to nemá prakticky smysl. Celou tu část bych osekal na minimum, a naopak víc rozvedl její debatu s tím mužem. Vracel se z vězení - to přece nabízí spoustu možností, jak zvyšovat a zase uvolňovat Evino napětí. O to víc by vynikla dobrá pointa, že se nakonec nic nestalo. Otevřený konec a nápad s učitelkou jsou dobré. Poslední dvě věty bych vyhodil.

A ještě - ulice kolem Hlavního nádraží v Olomouci (Jeremenkova a třídy Kosmonautů a Masarykova) v noci liduprázdné? To jsem nikdy nezažil, a přitom jsem se v těch místech vyskytoval během řady let mockrát. Předpokládám, že Eva nezabrousila do postranních uliček. Vzhledem k jejím obavám by to bylo nelogické. 

27.12.2021 10:00:05dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dík, zařazujeme...

23.12.2021 15:10:15dát kritice tipJamardi

Díky, ráda se zúčastním.

23.12.2021 10:32:50dát kritice tipK3

Autorko, nominoval bych text do soutěže PM. Souhlasíš?

20.12.2021 15:36:04dát kritice tipJamardi

Taky bych mu ho  přála. Díky. :)

20.12.2021 10:30:20dát kritice tipEvženie Brambůrková

Přejme mu hodně štěstí.

20.12.2021 08:04:11dát kritice tipAl Jal Úd

Napětí a závěr do vytracena nečekaný

Pěkně napsané! :)

19.12.2021 22:11:23dát kritice tipJamardi

Luboši, dík :)

19.12.2021 22:06:27dát kritice tipJamardi

dievča, jsem ráda, že se ti to líbilo. :)

19.12.2021 22:05:31dát kritice tipJamardi

Jano, díky. :)

19.12.2021 22:04:07dát kritice tipJamardi

Renato, máš pravdu. Děkuju :)

19.12.2021 21:59:13dát kritice tipKočkodan

I já byl při procesu čtení kšandózní a závěr jsem nečekal.

19.12.2021 21:12:41dát kritice tipdievča z lesa

napínavé a pekne napísané***

19.12.2021 20:53:17dát kritice tipvesuvanka

Zajímavý a napínavý příběh. Také mě překvapilo že učitelka mohla na škrtnout a přepsat známku na vysvědčení. TIP

19.12.2021 20:05:16dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Darem je i to, že potkáme zajímavého člověka. A máme o čempřemýšlet.

19.12.2021 18:52:35dát kritice tipJamardi

Janino, teoreticky by to snad šlo, ale prostě se to nedělá. Stejně tak se mluví o známce na vysvědčení už ve chvíli, kdy učitel sdělí tento svůj úmysl. U nás to bylo tak, že známka na vysvědčení nebyla překvapením, snad jen výjimečně to některý tutlal. Za našich časů se běžně používala formulace "dal", "dala", protože se nepředpokládalo, že se o tom bude diskutovat.

19.12.2021 18:33:55dát kritice tipJamardi

Beed, děkuju :)

19.12.2021 18:33:22dát kritice tipJamardi

8hanko, díky :)

19.12.2021 18:32:12dát kritice tipJamardi

Alegno, ano, je to tak. Děkuju :)

19.12.2021 18:30:15dát kritice tipJamardi

Karle, děkuju. :)

19.12.2021 18:29:531 tipů dát kritice tipJamardi

annnie, jsem ráda, že tě to bavilo. Díky. :)

19.12.2021 18:10:51dát kritice tipJanina6

Eva byla tedy hodně odvážná ženská. Přiznám se, že bych asi byla strachem bez sebe, kdyby se mi něco takového stalo. Jinak mě překvapilo to mužovo vyprávění. Nějak si neumím představit, jak mu učitelka mohla škrtnout a přepsat na vysvědčení známku (ať už z jakýchkoli důvodů). Nevím, jestli se to dělá dneska, ale za mě se na vysvědčení nic škrtat či přepisovat nesmělo - když učitel udělal chybu, musel prostě napsat nové.

19.12.2021 15:41:42dát kritice tipAlegna

občas nás život obdaří zajímavým setkáním, poutavé vyprávění

19.12.2021 15:40:08dát kritice tipK3

To je dobře napsaný příběh.

19.12.2021 14:21:08dát kritice tipannnie

Pěkná pointa! Dobrý příběh. Bavilo mě to číst. Tip a.

19.12.2021 13:36:20dát kritice tipJamardi

lenczo, děkuju :)

19.12.2021 13:35:321 tipů dát kritice tipJamardi

Ivo, myslím, že to nebylo těžké, když se podařilo najít téma sportu a současně byla Eva ráda, že tráví čas s ním a ne kdovíkým, kdo by ji případně obtěžoval. Díky. :)

19.12.2021 13:31:44dát kritice tipJamardi

supizme, děkuju :)

19.12.2021 13:30:40dát kritice tipJamardi

Ireno, snažila jsem se. Děkuju. :)

19.12.2021 11:58:38dát kritice tiplencza

Poutavě napsané, s nečekaným rozuzlením... 

19.12.2021 11:49:31dát kritice tipblacksabbath

Až do konce napínavé.....možná mu Eva nevědomky dala dar...naslouchání....*/***************

19.12.2021 11:34:082 tipů dát kritice tipsupizmus

Ten otevřený konec tomu dává úplně nový rozměr. Byl jsem celou dobu napnutý jak šráky a to napětí zůstává. Dobře napsané!

19.12.2021 10:57:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zajímavý příběh, Jarmilo!!

Některá setkání v nás zanechají silný dojem, a tys o tom dobře napsala.

19.12.2021 10:10:08dát kritice tipJamardi

Milane, díky. :)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor