Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Kostky cukru
datum / id12.10.2022 / 535926Vytisknout |
autorThea v tramvaji
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno1406x
počet tipů34
v oblíbených5x
do výběru zařadilRadovan Jiří Voříšek, Gora, Muamarek,
Prolog

Říjnová nálož mlhy a melancholie :)  

Kostky cukru

 

PĚŠINY

Dříve jsem si často 
prohlížela ruce.
Znala jsem všechny své
vyryté pěšiny.
Procházela jsem je
bedlivým pohledem - ani nevím proč.
Na čtení z dlaní jsem
nikdy moc 
nevěřila.
Zvláště pak od chvíle,
kdy jsem se z příručky o čtení v dlaních
dozvěděla, 
že budu mít pět dětí.
Tehdy jsem (asi z úleku)
přestala své dlaně pozorovat .

A pak jsi mi řekl,
že chceš jen jedno dítě.

Možná proto mne teď 
po letech 
udivil pohled do dlaní,
které
jakoby nebyly moje.

 

…..

 

MYSLÍME SI, ŽE SE ZNÁME

Bydlíme ve městě
na okraji nebe.
Mraky zde často protékají 
ulicemi
a pohlcují lavičky,
kašny a pomníky,
cedule se jmény ulic
a koleje tramvají,
vedoucí do míst
o kterých si myslíš,
že je znáš.
Stejným způsobem vnímáš lidi.

V mlze máme všichni podobné
obrysy.

 

……..

 

PSSSSST!

"Válka je daleko”,
šeptáš.
“Válka je ještě daleko.”
A přesto se se mnou dnes
budeš milovat,
jako by byla
mezi námi.

Strach, který není na první pohled vidět,
-
-
spí.

 

……..

 

TO DO LIST

Ještě si musím
umýt hlavu,
oholit nohy
a v příštím životě
se lépe narodit,
(což je varianta plánu
“dobře se vdát”.)
Ještě se musím hodně učit
a platit hypotéku
do 68let.
A do smrti
česat si pěšinku
na správnou stranu.

 

……..

 

To, že venku svítí slunce,
vůbec nic neznamená.
Hustě prší za oponou
a mraky jsou 
kouřem slov. 

Chci se jen
postupně 
odpařovat
z předního skla
auta.
Mizet, ubývat,
měnit skupenství…
A vznést se 
alespoň nad chodník.

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.01.2023 18:09:41dát kritice tipjsu-zde

MYSLÍME SI, ŽE SE ZNÁME..  a stejným spůsobem vnímám sebe, ale že venku svítí slunce, vůbec nic neznamená, tak s tím si dovolím nesouhlasit, někdy je to i důvod vyhlídnout za oponu a někdy je pak i snazší se vznést..

dík za krásný dojmy, -t-

29.11.2022 19:35:04dát kritice tipThea v tramvaji

To je mrazivé, Philogyny. 

29.11.2022 18:28:51dát kritice tipPhilogyny

Kdysi jsem byla s holkama ze škole na náměstí v Bruntále, bylo léto. A najednou ke mně přišla cikánka. Chtěla moji ruku. Nechtěla jsem. Ale řekla, že jinou nechce a já ji nakonec nastavila. Řekla mi, že budu mít tři děti a prostřední mi umře. Nikdy jsem žádné tři nechtěla. Vytěsnila to z hlavy. To třetí se narodilo ve čtyřiceti třech letech. Ten prostřední mi pravidelně umírá a já potažmo s ním. 

28.10.2022 15:49:50dát kritice tipThea v tramvaji

Děkuju a2a2a za reflexi mých textů. Já zase moc ráda čtu tvé kritiky. 

27.10.2022 20:25:36dát kritice tipa2a2a

První báseň výrazně ční, další rozhodně nedělají žádnou ostudu, všechny mají zručný a čistý rukopis, v poslední básni zajímavý verš ...prší za oponou, poslední je spolu s první další, která se mi líbí, naopak báseň PSSST, zde je hezký smysluplný verš ...jako by byla mezi námi (válka)..., ale jinak tato báseňm snad možná proto, že navozuje aktuální asociace, mi přijde za očekáváním. Tak či onak texty, které zde zřetelně v posledních týdnech ční. Navíc jsou sympatické svou snahou o širší dosah, byť vyjadřují především niterní intimno.

 

24.10.2022 03:01:26dát kritice tipAl Jal Úd

Moc pěkné 

14.10.2022 09:10:14dát kritice tipThea v tramvaji

Ahoj Orane. Věř nebo nevěř :) Taky někdy nevěřím a kloužu a slouhlasím s... kýmkoli.

13.10.2022 22:01:21dát kritice tiporan

texty nejdou vůbec do hloubky. takové klouzání po povrchu, tudíž se tomu ani nedá věřit. celkem souhlasím s Utgard-Loki

 

13.10.2022 20:35:41dát kritice tipKočkodan

S kostkami cukru jsem před čtvrt stoletím přestal, se čtením tvých dílek to minimálně pětadvacet let v úmyslu nemám. ;-)

13.10.2022 11:38:25dát kritice tipblacksabbath

kolegové už se rozepsali.....výběry si věru zaslouží!.*/************************

13.10.2022 10:48:39dát kritice tipAlenakar

Kdysi dávno jsem viděla mysteriózní film o chiromantovi, který jistému hrdinovi předpověděl blízkou smrt. Hrdina se s tím ale nehodlal smířit, bojoval a bojoval, unikl všem nástrahám a chiromant na konci filmu ke svému údivu zjistil, že se čáry v hrdinově dlani změnily. To mi připomněla brvní báseň.  Nejvíc se mi ale líbí ten poslední text. O podobnou "neuvěřitelnou lehkost bytí" a psaní se taky snažím.

13.10.2022 10:16:52dát kritice tipThea v tramvaji

Děkuju Silene.

13.10.2022 09:09:54dát kritice tipSilene

Theo, za ZV samozřejmě nemůžeš, nevyčítám ti ho. Je jednoduše projevem výběru z bídy, která je zde aktuálně k dispozici. A ZV jsou tu v minulosti tak jako tak notně všelijaké. Přesto, prosím, aspoň třebas ve spolupráci s někým sprav chyby, jestli to bys mohla pro fazónku svých textů udělat.

Vrací mě to k diskusi, cos měla pod svým posledním povzdechem, hříčkou. Ona zmínka o frustraci z nemožnosti prosadit se v zajetých strukturách atp. Smutně konstatuji, není čemu se divit, obrovský úpadek jazykové a poetické kultury je zaznamenatelný napříč spektrem, netýká se jen zdejšího modrého plácku. 

Píše prostě každý, což je jeho právo. 

13.10.2022 07:39:111 tipů dát kritice tipLitarts

Na obhajobu "zlatých" redaktorů: dělají, co mohou a co je jim zde svěřeno. Kdo jiný ze zdejších přispěvatelů by to měl dělat? Já? Tak to ne, to bych tady nakonec zůstal sám. Stejně víceméně jsem, ale spokojen.

12.10.2022 22:45:111 tipů dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Utgard - Přesně tak, za nekvalitu servru, která je přímo závislá na kvalitě děl zde publikovaných, mohou výhradně redaktoři. Už je na čase se přiznat, že to tu přepisujeme, včetně těch tvých. A soutěžíme, kdo to zprzní do té největší nudy. A svět z toho zatím hoří. Ale teď nevím, jesli přiléváme ropu do toho ohně, nebo ten oheň hasíme. Ale rozhodně děláme to, co je v tvých očích horší.

12.10.2022 22:18:47dát kritice tipAlegna

 Zajímavé všechny, každá báseň jinak. Ráda jsem četla, dokázala jsem se vcítit.

12.10.2022 19:45:55dát kritice tipEvženie Brambůrková

Civilní pohled na věci kolem nás je mnohdy přínosný. Mně se to líbí, dokáži v tom najít docela obyčejné věci okolo nás.

12.10.2022 17:55:30dát kritice tipPhilogyny

pro Abakus

Jestli vidíš na vodítko od psa, tak nejsi. 

12.10.2022 17:42:54dát kritice tipAbakus

vždy som si myslela, že som v hmle neodolateľná!

12.10.2022 16:23:54dát kritice tipJanina6

Loki, vesměs taky souhlasím, ty tak dobře umíš podat hořkou pravdu. Akorát nějak nevím s těmi mladými a starými v závěru tvého komentáře. Co to má co dělat s věkem? Stáří není žádná zásluha... ovšem - stejně jako mládí.

12.10.2022 16:16:571 tipů dát kritice tipPhilogyny

pro Udgard-Loki

V něčem máš pravdu. Taky někdy nevěřícně zírám. Já už si nabila hubu na Literu. Zůstala jsem sama. Co na tom , když ti pak někdo telefonuje, že to ví, že text je špatný, když je zbabělý... Zvýšila jsem inkriminované básni počet čtení, body pršely jako kulky v bitvě. A pak chtěli mou obhajobu. Napsala to, co si myslím. Pointa?  Básnířka vyhodila další vyšperkované dílo. To ji vyneslo až na první místo. Tak to chodí. Ale víš, co mne na tom nejvíc rozesmálo? Jak mi jeden nick napsal, že psát  o sexu je vždycky ošemetné, tak nějak. A já si říkala, o čem to píše? Znovu si přečetla text...a pak mi to teprve došlo, celá ta tragikomedie. Ty jsi mladý a divoký, taky jsem byla a zůstala mi hrdost. Jsem stará, vím to. Někdy mám možná nepřiměřené reakce. V lese se musím spoléhat sama na sebe, nikdo se s tebou nepáře. Ale hodně lidí pomáhá a nemluví o tom. Já takhle přišla o dlouholetého kamaráda ze základní školy. Zmínila jsem se o adopci, po letech. A byl konec. Možná by ti moh sednout Poetikon. Kdysi jsem tam dala jednu malou k Černobylu a byla bita. Po právu. Pak mi poslal jednu, kterou psal muž a já jen potichu žasla. Byla mi za sebe hanba. Myslím, že některé věci dovedou vypsat jen muži. Chtěla jsem ti ji poslat a zjistila, že zapomněla heslo, dlouho tam nebyla. No, dostala deníček s tužkou, asi začnu zapisovat...  

12.10.2022 15:42:31dát kritice tipThea v tramvaji

Janino vůbec nevadí a moc ti děkuji za upřímný a normálně vyjádřený názor. Vlastně mne potěšil :) A je přirozené, že se né vždy pocitově setkáme. Třeba příště :)

12.10.2022 15:36:101 tipů dát kritice tipJanina6

Gratuluju ke zlatému výběru, ty víš, že tvoje texty obdivuju a mám ráda, ale tohle mě skoro celé minulo. Zdá se mi, že ses rozpovídala velmi hodně a přitom mě z těch veršů nic "nechytilo a nezacloumalo mnou", jako to umí většina tvých básní (hlavně ty vázané, písničkové). Umíš líp prostě... snad se nebudeš zlobit za mou upřímnost. Báseň "Myslíme si, že se známe" mě ale oslovila a zarezonovala v mé představivosti... Ano, tu si asi zapamatuju. Naopak představa "postupně se odpařovat z předního skla" ve mně vyvolává skoro hororové asociace (bouračka?), což určitě nebylo záměrem :-) Může to být samozřejmě dáno mým špatným čtenářským "rozpoložením". 

12.10.2022 14:17:081 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

Podle mě je to naprosto banální a nudný text který není obecně zajímavý ani formou, ani obsahem, ale je dobrou ilustrací tvůrčí stagnace tohoto serveru - skupinka vyhořelých individuí, kteří se navzájem titulují "redaktoři", aniž by to slovo mělo jakýkoliv faktický význam (co redigujete? co děláte kromě toho, že si navzájem dáváte "malé domů" ve formě tipů?) krom vágního pocitu příslušnosti k virtuální elitě. Jakási konspirace průměrnosti - větřík fouká, v mlze je všechno rozmazané, promiňte, už budu končit, na víc fakt nemám. 

Mezitím server hnije, přidat jednu kategorii za rok byl nepřekonatelný problém, nejsou lidi, nejsou znalosti, není vůle, není schopnost motivovat, hlavně nevyčnívat z šedivého chuchvalce zombií... ehhh... helemese, květinka. Mezitím venku svět hoří, ale koho by to zajímalo. My si vystačíme s hnípáním se ve vlastních bolístkách, maximálně tak nějaké to zaskrování na Putinovu adresu, ten nám to všem zavařil, dareba. 

Tfujtajbl. Já se mladým lidem nedivím, že mají pro dnešní starce především pohrdání. 

12.10.2022 14:11:31dát kritice tipThea v tramvaji

"Buldozér co jede na baletní představení" - to je náhodou super! To bych mohla použít jako slovní upoutávku na svůj koncert :)))

12.10.2022 14:02:25dát kritice tip/enfantTerrible/

Ano, je to hloupé, prázdné (a tak strašlivě rádoby hluboké) slovem infantilní, až Bůh brání...

A tohle je myslím krutě signifikantní: 

"...nálož mlhy a melancholie :)"  

...tak, tak, jako když buldozér jede na baletní představení... 

12.10.2022 13:44:09dát kritice tipLitarts

"Sůl nad zlato" - napsat báseň, o dobré ani nemluvě!

12.10.2022 13:25:33dát kritice tipThea v tramvaji

Vidíš a já svou Theušku uzavřela a nastoupila do jiné tramvaje :) Taky už jsem to Theuškovství nějak necítila... 

12.10.2022 13:22:38dát kritice tipZuzulinka

njn, máme to už historicky dané, holka... P.S.: ta debilní přezdívka Zuzulinka tady nejde změnit... jinak bych to už dávno udělala... už jsem asi jinde, než u toho Zuzulinkovatění:-)

12.10.2022 12:39:04dát kritice tipBabu1

Úsporné vyjadřování, přesto vystřižené pocity. Ta první pro mě skvělá. 

12.10.2022 12:30:20dát kritice tipThea v tramvaji

Zuzulinko, jsem poctěna, že mne můžeš :))) 

12.10.2022 12:29:03dát kritice tipThea v tramvaji

Muamarku díííky! Moc si toho vážím! 

12.10.2022 12:06:121 tipů dát kritice tipMuamarek
redaktor poezie

Používáš velmi výmluvné obrazy - a přitom neplýtváš slovy. U "PSSSSST" jsem vyloženě cítil při čtení mrazení. Do poměrně civilního vyjádření umíš vpašovat cosi provokujícího, nevšedního, burcujícího. 

Jestli si dnes nějaké dílo tady výběr zaslouží, je to pro mě toto.  

12.10.2022 11:03:48dát kritice tipZuzulinka

pSSSt se mi líbí velmi, i zbytek, Tvoej psaní mohu, Tebe mohu:-)

12.10.2022 10:54:09dát kritice tipMaté novýho Starostu

 

Děkuji ti Radovane za krásná slova. Vykřičník.

 

12.10.2022 10:51:22dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

no vidíš, hlavně že jsi fascinován

12.10.2022 10:38:14dát kritice tipThea v tramvaji

Děkuji za krásná slova Goro! 

12.10.2022 10:34:19dát kritice tipaleš-novák

dobrá nálož...:o)

12.10.2022 10:33:35dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Theo, jsou to /podle mě/ vydařené básně, tvůj civilní způsob vyjadřování a pozorování /se/ i okolí je něčím jiný. 

Silný přesah vnímám u PSSSSST! Potom u závěrečné básně až "pod čarou" a oceňuji také filosofický nádech v MYSLÍME SI, ŽE SE ZNÁME.

12.10.2022 10:33:12dát kritice tipMaté novýho Starostu

Nikdy nebudu schopen určit, co mě fascinuje víc: vaše redaktorská nesoudnost nebo spíš nestoudnost? Grupnsexavi.

12.10.2022 10:28:18dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

rozhodnutí uzrálo už v polovině textů

12.10.2022 10:25:24dát kritice tipThea v tramvaji

Děkuji Radovane za výběr! Byl jsi bleskový čtenář :)

12.10.2022 10:07:16dát kritice tipThea v tramvaji

Prosecký děkuju... to víš že nevěřila :)

12.10.2022 10:02:37dát kritice tipProsecký

Je dobře, že jsi úsporná. Nevrháš sem jeden text za druhým. Počkáš si, až máš co říct. A zdá se, že toho je na tvou duši dost. Věřila bys, kdyby ti někdo před deseti lety řekl, jak to budeš mít dnes?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor